6 Nisan 2017 Perşembe

THE NIGHTMARE, LIFE, THE POSSESSION EXPERIMENT, OPERA, INFERNO, WYRMWOOD: ROAD OF THE DEAD

THE NIGHTMARE (2015)


Hadi size bu sefer bir belgeselden bahsedeyim. The Nightmare, bizim de bildiiiimiz ve ülke genelinde, gecenin bir vakti başucumuza gelip kıçımızdan ayrılmayan karabasanı anlatan bir belgesel. Belgeseldeki kişiler olayları gerçekten yaşayan kişiler mi yoksa birer oyuncu mu anlayamadım ama karabasan olarak şapkalı bir herifi ve Deadpool gibi kıçına tayt giymiş ve yüzü gözükmeyen bir yaratık olarak tasvir edilmesi çok basite kaçmıştı.

Karabasanı bilimsel açıdan ele alma kısımları çok azken, neredeyse hep dinsel açıdan irdelemelerini de sevemedim. Belgeselin süresini biraz daha uzatarak hem dinsel açıdan, hem de bilimsel açıdan ele alınmasını çok isterdim. Karabasan hakkında ileride daha da iyi belgesellerin çıkabileceğini düşünüyor.

Belgeselde 7-8 kişi ile yapılan röportajlar benim hoşuma gitti. Gizemli bir havası da vardı diyebilirim. Ha- daha iyi olamaz mıydı, tabii ki olabilirdi. Genel olarak beğendim. Konuyu merak edenler belgeseli izlediklerinde biraz yetersiz olduğunu göreceklerdir.


Yönetmen:Rodney Ascher
Ülke:ABD ABD
Tür: Belgesel
IMDb:5.9
Dil:İngilizce

Müzik:Jonathan SnipesLIFE/ HAYAT (2017)

Geçtiğimiz hafta gösterime giren Life, Alien ekolünden gelen bir film olmasına rağmen, Alien kadar karizmatik bir yaratık değil. Ahtapottan bozma, götten bacaklı bir yaratık olan Calvin, uzay gemisinin anasını  sikmek için var olmuş gibi görünüyordu. Bu arada filmi sabahın körü seansında izlediğim için tek başıma salonda olma durumum, filmi bana özel olarak gösteriyorlarmış hissine kapılmama neden olup, salondan çıktığımda, "şimdi grup olarak izleyin ezikler" diyerek güneş gözlüklerimin altından diğer seans izleyicilerine bakmama neden oldu. Bir başka filme girerken de aynı ezik grup içinde yer almanın dayanılmaz boktan tarafını da yaşamadım değil. :) Allah kahretsin yine bugün kıçımdan kıl aldırmıyorum. :))

Neyse çocuklar şaka bir yana, Hayat filmi son zamanlarda izlediğim ve beni heyecanlandıran, geren filmlerden oldu. Başta da belirttiğim gibi yaratık oldukça basit bir tasarım olarak gözükse de, oldukça zeki ve güçlü olması ona artı puan vememe neden oldu. Ama yinede daha ihtişamlı bir yaratık beklerdim. Ha- bu arada Alien filminin de yenisi geliyor, hemen araya sıkıştırayım.

Bir grup bilim adamının uzaya gidip Mars gezegeninde yaptığı bir araştırma sonucu bir canlı türüne rastlarlar ve onu geliştirmek için kolları sıvarlar. Erken doğumdan meydana gelmiş bir bebek gibi bu canlı organizmayı küvözde el bebek gül bebek bakarlar. Herkesi heyecanlandıran bu durum bir süre sonra bu organizmanın hızla büyüyüp tehlikeli bir yaratığa dönmesiyle birlikte işler gerilimli bir hal alırken, korkunun da son noktası herkesi sarmaya başlar. Yani bu noktadan sonra söylenebilecek tek laf vardır; acıma Calvin'e, döner koyar götüne. Hadi ben kaçtım. Çüüüüs.Yönetmen:Daniel Espinosa
Senaryo:Rhett Reese, Paul Wernick
Ülke:ABD ABD
Tür: Korku, Bilim-Kurgu, Gerilim
IMDb:7.2
Vizyon Tarihi:24 Mart 2017 (Türkiye)
Dil:İngilizce, Japonca, Chinese

Müzik:Jon EkstrandTHE POSSESSION EXPERMİENT (2016)

Eveeeet gelelim yine çükündürük şeytan çıkartmalı filmlerden birine. Bir sitede baktığımda IMDb puanı oldukça yüksekti. Fakat filmi izledikten sonra, acaba bunlar benle daşşak mı geçiyor falan diye düşünüp bir de orjinal IMDb sitesine girdim ki o da ne! Filmin puanı 3.6. Direkt siktiri çekip siteden çıktım, o siteye de nefretlerimi yollayıp en aaaalasından okkalı küfürlerimi yorum olarak yolladım. Öf neyse. Bak sinirlendim yine tansiyonum pörtlerdi.

Biz Türklerde cinler, Amerikalılarda da şeytanlar, iblisler... Kaliteli yapın izleyelim. Başka hiç bir şeycikler demem. Ha- bu filmde de güzel sahneler yok değildi, hakkını yemeyelim şimdi. Ama bir iyi sahne varsa, 10 tane de tırt sahne vardı. Bir an önce filmi bitirelim ayaklarındaki yönetmenimize diyecek tek lafım var; acele giden şeytanın zikine gider. Film, açılış sahnesi olarak oldukça etkileyici bir başlangıç yapıyor fakat olay örgüsüydü görsel efektlerdi derken vasatın da altında seyretmeye başlıyor. Şeytan çıkartma filmlerini severim derseniz benden söylemesi; çok fazla heveslenmeyin.

Yıllaaar yıllar önce yaşanmış bir olayla açılan film, günümüze dönüyor ve bir üniversite öğrencisi sırık çocuğumuz ders olarak daha önce şeytan çıkartılan bir eve gelerek şeytan çıkartma konusu hakkında bilgi toplaması gerekiyor. Yanına taktığı sarışın zibidi ile bu eve doğru giden iki genç ve yanlarında götürdükleri medyum teyzeyi de bu işe alet ederler. Medyum teyze, dakka bir gol bir hesaaabı tırsar ve  kıçına bile bakmadan evden kaçar. Evde tek başlarına kalan gençler gördükleri karşısında altlarına sıçarlar ve geri döndüklerinde hiç bir şey eskisi gibi gitmez.Yönetmen:Scott B. Hansen
Senaryo:Mary Dixon, Scott B. Hansen
Ülke:ABD ABD
Tür: Korku, Gerilim
IMDb: 3,6
Dil:İngilizce

Müzik:Dirk Ehlert
OPERA (1987)

Eski filmleri listeme koymazsam ooooolmaz! İlla olacak. Suspiria ile daha çok tanınan Dario Argento abimizin, Oprera ve Inferno filmlerini arka arkaya izleme kararı aldım geçen hafta. Her iki filmi de internette bulamayışımından dolayı filmleri her nekadar çok merak etsem de izleyemiyordum; taaaaa ki gecen haftaya kadar. Inferno isimli filmi de bir sonraki yazımda okuyabilirsiniz.

Opera beklediğim gibi bir Dario filmi çıkmadım desem yeri var. Her Dario filmini çok beğenmişimdir ama bu film sanki biraz daha vasat gibi geldi gözüme. Belkide o trarihlere göre oldukça ilgi çekmiş olabilir. Bu nedenle puanı da bir hayli yüksek. Neyse puana pek takılmıcam. Film, klasik bir seri katil etrafında dönüyor ve her Dario filminde olduğu gibi katili tahmin etmek yine zor. Hiç beklemediğiniz o kişi zamanı gelince "ce-ööö," diyerekten karşınıza çıkıyor diyelim. Opera salonunun ihtişamı, tarihi dokusu ve "niiiiiiiiiaaaaaa," diye aryalar söyleyen sanatçıların biraz gerisinde kalan filmin heyecan dokusu; eh, şöyle bööööle diyelim.

Film, hiç bir boku beğenmeyen bir kadın opera sanatçısının provanın anasını zikmesi ile başlıyor. Ay yalnız karı ne şirret heee; onu beğenmez, bunu beğenmez, çenesi hiç durmaz, durmadan kapris. Bildiiiin Bülent Ersoy'un Şöhretin Sonu filmindeki sinirli halleri gibi. Neyse, allah razı gelmiyor, karı sokağa çıkar çıkmaz araba çarpıyor ve ölüyor muydu, sakat mı ne kalıyordu. Tabii bu arada biraz Yeşilçam etkisi de var. :)

Kadının yerine sahne korkusu olan genç bir kız bulunuyor, sahneye hazırlanıyor ve sahneye çıktığı ilk gece bir çok aksilik yaşanıyor. Kargaların cirit attığı sahne gecesinin hemen ardından opera salonu ve çevresinde işlenen cinayetler saftirik kızımız etrafında gelişiyor. Yonetmenimin burada bize bir oyun oynuyor ve bunun bir kıskançlık cinayetleri olabileceği, yada opera içerisinden birilerinin bu cinayetleri işleyebileceği konusunda kafamızı karıştırıyor. Aaayyy avcaba katili sööölesem mi. Hadi niiiise. Ben kaçar çüüüüüüs.


Yönetmen:Dario Argento
Senaryo:Dario Argento, Franco Ferrini
Ülke:İtalya İtalya
Tür: Korku, Gizem, GerilimIMDb: 7.1
Dil:İtalyanca

Müzik:Brian Eno, Roger Eno, Steel Grave


INFERNO (1980)

Bir Dario filminden bir diğerine hemen atlayalım. Filmdeki yaratığın ne bok olduğunu pek anlayamasam da cadı olduğuna kanaat getirebildim. Bu Dario filmini pek sevemediğimi de baştan belirtmemde fayda var sanırım. Fantastik ve gizemli tarafıyla meraklıların ilgisini çekebilecek gibi de gözükmüyor değil.

Filmin başlarında o kadar az diyalog var ki filmi bir an için sessiz sinema falan sandım. Yavaştan açılmaya başlayın filmin açılış sahnesindeki kadın beni uyuz etti zaten. Bir kadın bu kadar mı sakar ve ağır aksak olur be dedim öf. Yer yer Suspiria filminin de sahneleri aklıma gelmedi değil. Kendini asan kadın ve bazı dekorlar bana Suspira filmi gibi hissettirdi.

Bir kadının bulduğu bir kitap sonrası, yaşadığı evin de daha önceden cadılara ait olduğu ortaya çıkar ve daha derin araştırmaya girişir. Kadın tırstığı için erkek kardeşinden yanına gelmesini ve yanında bir süre kalmasını ister. Kardeş geldiğinde ablasının nalları dikip cortladığını öğrenir .Yönetmen:Dario Argento
Senaryo:Dario Argento
Ülke:İtalya İtalya
Tür: Korku
IMDb:6,7
Vizyon Tarihi:01 Nisan 1980 (ABD)
Dil:İngilizce, İtalyanca
Müzik:Keith Emerson


WYRMWOOD: ROAD OF THE DEAD (2014)

Zombi filmlerinden pek hoşlanmadığımdan mıdır nedir, bu film gözümden kaçmış olmalı. Ama makyajlar ve eğlenceli gidişatı filmi izlenebilir kılsa da sadece ölüm sahneleri ve hareketli tarafı, "filmi eğlenmek için çektik," der gibi olmuş. Filmdeki ürkünç makyajlara gerçekten emek verdikleri belli. Filmin bir çok sahnesinde Sam Raimi'nin yönetmenlik gözünü gördüm. Evil Dead filmleri örnek alınmış olmalı diye düşündüm. Benim gibi Evil Dead ve filmin dizisi olan Ash vs Evil Dead hayranıysanız, filmi izledikten sonra beni anlayacaksınızdır. 

Yine bir sabah uyanıyoruz ve nerden geldiği belli olmayan bir vürüsün insanları zombileştirerek etrafa dehşet saçtığını görüyoruz. Bu kez zombilerimizin en önemli özelliği kıçlarından çıkarttıkları alevlerden de anlayacağımız üzere yakıt deposu haline gelmeleri. Bir de fotosentez olayını zombilere uyarlamışlar. Tööööbe estafirullahn diyor, herkese iyi seyirler diliyorum.Yönetmen:Kiah Roache-Turner
Senaryo:Kiah Roache-Turner, Tristan Roache-Turner
Ülke:Avustralya Avustralya
Tür: Komedi, Korku
IMDb: 6.3

Müzik:Michael Lira

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder