24 Şubat 2017 Cuma

I,MADMAN, MORGAN, ABATTOIR, SHUT IN

I,MADMAN (1989)

Uzundur izlemeyi unuttuğum 80'ler korku sinemasına dalış yaparak,geçtiğimiz hafta bir kaç kıyıda köşede kalmış, izlenebilecek nitelikte film ararken karşıma çıkan I,Madman, beni hayal kırıklığına uğratmayarak keyifli bir sinema gecesi yaşattı.

80'leri seviyorsanız, fantastik seri katil temasından hoşlanıyorsanız film tam size göre. Senaryo olarak da hoşuma giden filmi tatmin edici buldum. Bazı efektleri incelerken 80'lere ışınlandığınızı da unutmamanızda fayda var. Kitap aşığı kişiler için de ayrı yeri olabilecek türden olan bu korku filmi bolca eski kitap kokusunu da evinize taşıyor olacak. Tansiyon düşüklüğü nedeniyle karman çorman gördüğüm ekrana lanetler yağdırarak filmi anlatmaya çalışayım.

Virginia sahaf dükkanında çalışmaktadır ve dükkanda keşfettiği eski korku romanlarını okuyarak geceleri bir yandan yalnızlığını giderir, öte yandan göt korkusundan yerinde duramaz. Yaşadığı bu göt korkulu gecelerinde ise polis sevgilisi esas oğlanımız, arkadaşı sarıp sarmalayıp kendisine bol orgazmlı teselliler verir. 

Bir süre sonra keşfettiği bir kitap serisinin ilkini okurken aynı zamanda hayalle gerçek arası gelgitler yaşar ve bu durumdan ilk önceleri pek rahatız olmaz ve sadece tedirginlik duyar. Bir süre sonra kitabın korkunç katilinin işlediği cinayetler gerçek hayatta da olmaya başlayınca, kendini kaptırdığı bu kitabın katili bir şekilde Virginia'nın hayatına girerek masum suratlı fakat oyunculuğu zayıf kızımızın hayatının da korkunç bir parçası haline gelecektir. 


Yönetmen:Tibor Takács
Senaryo:David Chaskin
Ülke:ABD ABD
Tür: Korku, Gerilim
IMDb:6.1
Dil:İngilizce

Müzik:Michael Hoenig










MORGAN (2016)

2009 yılının Splice (Deney) filmini bilirsiniz. Başarılı bir filmdi. Morgan da bana  Splice tarzına çok yakın bir film olarak geldi ama Splice ile kıyaslandığında biraz daha gerilim ve aksiyon dozajı düşük diyebilirim. Kokru-bilimkurgu severlerin ilgisini çekebilecek türden filmin esas kızı geçtiğimiz hafta vizyona giren Split filminin Anya Taylor'u. Kendisi her ne kadar ruhsuz bir karakteri calandırırken oldukça başarılıysa yine aynı şekilde Kate Mara'da bir o kadar androidden hallice bir kadını canlandırma konusunda başarılı. Bu iki soğuk nevalenin amansız savaşı ilginç, ama tanıdık bir senaryoya dönüşmüş.

Yapay olarak üretilen insanımsı yaratık Morgan, çocukluktan beri gözetim altında tutulur ve genç bir androjen haline geldiğinde üzerinde yapılan bazı deneyler ne yazık ki sonuçsuz kalır ve Morgan oldukça saldırgan birine dönüşmeye başlar.

Bu insanımsı yaratığın var edildiği şirketten gelen bir kadın çalışan ise bu durumda Morgan'ı imha etmek ve etmemek arasında kararsızdır fakat gelişen olaylar karşısında Morgan'ın imha edilmesine karar verilir. Süreç oldukça maceralı ve gerilimli devam edecektir.


Yönetmen:Luke Scott
Senaryo:Seth W. Owen
Ülke:ABD ABD
Tür: Korku, Bilim-Kurgu, Gerilim
IMDb:5.7
Dil:İngilizce

Müzik:Max Richter











ABATTOIR (2016)

Filmin neresinden başlasam da anlatsam bilemedim açıkçası. Hatta bu filmin yazısını yazıp yazmama konusunda da kararsız kalmıştım ama saksı kafamı biraz toparlayıp, Volki sen bu filmin konusunu yazabilirsin dedim kendi kendime. Düşünün artık, filmi izlerken kafam artık nerelerdeyse filmden bi halt anlayamamışım. Aslında sadece sorun ben de değil, bu basit konu bu kadar mı karmaşık anlatabilir! Filmin yönetmeni daha önce Testere filminin üç bölümünü de yönetmiş ama bu filmde biraz çakozlamış gibi görünüyor.

İzlerken deli gibi sıkıldığım, of bir an önce bitsede instagram hesabımda canlı yayın yapsam diye düşünüp, neticede sızıp kaldığım bir film oldu benim için. Filmin sonlarına doğru karşıma çıkan perili ev görselini beğendim. Evin içine girdiğimizde de yine aynı şekilde odalardan odalara geçildiğinde bir korku tünelindeymişcesine hisse kapılmama neden oldu. Efektlere gelecek olursak;cidden çok boktan! 

Araştırmacı bir ablamız, işini gücünü bırakıp, kendi ailesinin de içinde olduğu bir cinayet olayını araştırmaya başlıyor ve olaylar perili bir eve kadar varıyor. İşte bu noktadan sonra bu perili evin gizemi yavaş yavaş çözülmeye başlıyor ama izleyicinin de kafasını biraz karıştırarak devam ediyor. Klasik hayaletli ev hikayelerinden hoşlanan kişilerin ilgisini çekeceğini sanmıyorum. 



Yönetmen:Darren Lynn Bousman
Senaryo:Christopher Monfette
Ülke:ABD ABD
Tür: Korku, Gerilim
IMDb:4.4
Dil:İngilizce

Müzik:Mark Sayfritz



SHUT IN (2016)

Aslında IMDb puanına baktığınızda, amaaan salla, demeniz mümkün. Ama sallamamanızı tavsiye edebileceğim bir gerilim filmi diyebilirim. Film İstanbul sinemalarında ne yazık ki çok az salonda gösterildiği için bana yakın bir salon denk getiremediğim için sinemada izleyememiştim. Aslında böylesine piyasa işi bir gerilim daha çok salonda iş yapardı diye düşünüyorum. Paraya para demezdiniz yani. Neyse, yinede siz bilin.

Shut In, Türkiye sinemalarında dram-gerilim diye gösterilince ve üstüne çok az salonda yer bulunca, piyasa işinden uzak ve biraz daha dram yönü ağır basan sıkıcı gerilimlerden sanmıştım ama filmi izleyince bu düşüncemin alakasız olduğunu anladım. Bana kalırsa biraz daha puanı yüksek bir film. Ha böyle övdüğüme de bakmayın. Çok abartılacak bir snaryoya sahip değil, hatta mantık hatası bile bulmak mümkün. Ama gerilim ve gizem açısından değerlenirecek olursak oldukça seyretmesi keyifli bir bir buçuk saat sizi bekliyor der, hemen filmin konusuna geçiş yaparım.

Mary, sorunlu bir çocuğa sahiptir ve bizim genelde göremediğimiz bir anne-oğul ilişkisine sahiptirler ve çocuğunun psikolojik destek alması için evden ayrılmasına karar verirler. Çocuk, yani Stephen de o kadar haylaz ve psikopat bir yapıya sahiptir ki ana-babasına kök söktürmektedir ki bu uyuzluğunu arabada, babasına da yapar ve arabanın yoldan çıkıp kaza yapmasına neden olur. Babamız bu kazada nalları diker ve en gıcık olduğumuz karakter Stephen ise hayatının geri kalanını yatalak olarak geçirmek zorundadır. Çükünü bile oynatamayacak hale gelen Stephen'e anası Mary bakar.

Mary ise çüküç bir hastasını evinde kabul ettiği bir dönem içinde bu küçük çocuğun aniden kaybolmasıyla sarsılır ve bu noktadan itibaren evinde de yanlız olmadı hissine kapılır. Sürekli bu küçük çocuğun hayaletini görmeye başlayan Mary, aklından şüphe duyacak bir durumdayken birden her şey çok farklı ve gerilimli bir şekilde devam etmeye başalar.



Yönetmen:Farren Blackburn
Senaryo:Christina Hodson
Ülke:Kanada Kanada, Fransa Fransa
Tür: Dram, Gerilim
IMDb:4.4
Vizyon Tarihi:27 Ocak 2017 (Türkiye)
Dil:İngilizce


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder