28 Ağustos 2016 Pazar

DON’T BREATHE, NERVE, THE EAST, VIRAL, THE DARKNESS, IN THE DEEP

DON’T BREATHE/ NEFESİNİ TUT (2016)

Uzundur sinemaya gidememeden yakınırken güzel bir filme denk gelmek beni oldukça heyecanlandırdı. Nefesini Tut filmini izlerken ağzımdan nefesimi tutsam da soluğu alıp verme yerim zaten değişmişti. Kıçımdan solumaya başladığım esnada filmin gerilimi ve heyecanı da bir o kadar yükselmeye başlamıştı.

Bu film, şuanda gösterimde olduğu için kesinlikle sinemada izlemeni tavsiye ediyorum sana. Evde TV’den yâda PC’den izlemeye çalışırsanız kesinlikle detay sesleri kaçıracağınızdan emin olun. Filmin keyfi bu anlamda kaçabilir. Film o kadar sessiz bir ortamda geçiyor ki, zaten hırsızlar da, kör fakat kulakları ve koku alma yeteneği köpekler kadar gelişmiş tehlikeli bir adamla başa çıkacakları için oldukça sessiz kalmalılar. Onların sessizliğine bizler de eşlik ederken ani ses patlamaları koltuklarınızdan havaya uçmanıza neden olabilir; işte filmin en keyifli taraflarından biri de bu. Her anı sürprizlerle ve gerilimle dolu filmi sana anlatmaya çalışayım o zaman.

Bir grup hırsız, kancayı taktıkları ve soygun sonrası yüklü bir parayla evlerine dönecekleri bir eve girmeye karar veriyorlar. Aslında ev, sote bir maaalede zengin olmayan bir herife ait. E- herif bir de kör olunca ooooh üstüne cila diyerekten işleri daha da kolay olacak diye bizim üç kafadar göbek ata ata eve gidiyorlar.

Gecenin bir vakti eve girmeye çalışan bu üç hırsız için kapıda onları bekleyen korkunç köpek bile onları evin içinde bekleyen kişi kadar tehlikeli değildir. Eve bir şekilde girmeye çalışan genç hırsızlar hayallerinin peşinden giderken, ev sahibinin kör fakat bir tilki kadar kurnaz, bir timsah kadar da tehlikeli olduğunu tahmin bile edemezler.

 Bu arada filmin yönetmeni Evil Dead (2013) filminin yönetmeni. Yönetmenin ikinci filmi olan Nefesini Tut, Evil Dead filminden daha başarılı. İzleyecek olanlara şimdiden keyifli seyirler. Salonda sakın nefes bile almayın; o her an sizi duyabilir.

IMDb: 8.3

Vizyon Tarihi: 26 Ağustos 2016
Yapımı : 2016 - ABD
Tür : Gerilim ,  Korku
Süre: 88 Dak.
Yönetmen : Fede Alvarez
Oyuncular : Jane Levy ,  Daniel Zovatto ,  Dylan Minnette ,  Stephen Lang ,  Katia Bokor
Senaryo : Fede Alvarez ,  Rodo Sayagues
Yapımcı :  -
Diğer Adı : A Man in the Dark


NERVE/ OYUN (2016)

En yakın arkadaşınıza oral seks yapacak kadar, sokak ortasında kalabalık bir yerde osurup “ben yaaaaptıııım,” diyecek kadar cesaretliysen, darbeyi üstenecek kadar da götün yiyorsa bu oyun tam sana göre; Nerve!

Yani bööle bi oyun düşünün işte; sizi bir yerlerden yönetip her istediklerini yaptırıp, binlerce kişinin izlemesini sağlıyorlar. Hem siz internet aracılığı ile meşhur olursunu, hem de gırtlağa kadar paraya boğuluyorsunuz. Tabii size verilen emirleri yapacak kadar götünüz yiyorsa. Sanal âlemin en yakın arkadaşları bile birbirinden ayırıp bir düşman haline sokması aslında sadece filmlere özgü bir olay değil. Bunu en azından en yakın arkadaşımdan biliyorum. Facebook’ta paylaştığı fotoğrafları “beğen” yapmıyorum diye bana çemkiren bir kankim var. Olsun canı sağ olsun. Yâda bunu sevgilinizi düşünün; hep bir ineternet korkusu. Acaba sık sık girdiği instagramda beni aldatıyor mu? Bu böyle uzayıp gider. Oyun filmindeki kankaların arasının açılmasının nedenleri de internet oluyor haliyle. Bir de işin içine meşhur olmak, çok takipçi kazanmak ve para hırsı gibi şeyler de girince bu oyun çekilmez ve tehlikeli bir hal almaya başlıyor.

Vee biraz daha kendi dünyasında kendince yaşarken, en yakın arkdaşı kankası tarafından bir oyunu oynaması konusunda tavsiye alır. Bu oyun Vee için önceleri biraz tedirgin edici gelse de daha sonra oyunu oynamaya karar verir ve kısa sürede para kazanır ve popülerliği artar.

En yakın arkadaşı Sydney ise bu durumdan yavaş yavaş rahatsız olmaya başlayınca aralarında da bir gerilim ve uçurum başlar. Vee’nin başarısı karşısında hırslanan Sydney, Vee’nin rakibi olmaya başlar. Bu arada çevrelerindeki herkes bu oyuna dahil edilecek ve işler biraz karışacak ve gerilim hattına dönmeye başlayacaktır.
Filmin müzikleri oldukça ilgi çekici ve güzeldi. Müzikleri açısından oldukça başarılı bulduğum filmin gidişatı da akıcı ve hızlı olsa da, bir gerilim filmine yakışır bir final olmamıştı. İzleyecek olanlara şimdiden iyi seyirler.

IMDb: 7.1

Vizyon Tarihi: 26 Ağustos 2016
Yapımı : 2016 - ABD
Tür : Gerilim
Süre: 96 Dak.
Yönetmen : Henry Joost,  Ariel Schulman
Oyuncular : Emma Roberts ,  Dave Franco ,  Juliette Lewis ,  Emily Meade ,  Samira Wiley
Senaryo : Jessica Sharzer
Yapımcı : Allison ShearmurTHE EAST/ GİZLİ OYUN (2013)

Dram-gerilim diye belirtilmesinin fazla olduğunu düşündüğüm, filmi izledikten sonra sadece dram diye karar verdiğim bir film oldu The East. Birbirinin göbek deliğini öperek, eşcinsel olmadı halde birbiriyle öpüşüp birbirlerini mutlu etmesini bilen bir grup aktivist gencin içine dalıcaz filmi izlerken.

Bahsettiğim gibi filmi gerilim niyetine izlemeye başladım ama bir de baktım ki filmde yer yer heyecanlı sahneler mevcut. Öööle sizi yâda beni gerecek bir durum söz konusu değil. Ama film mesaj verme yönünde oldukça iyi bir senaryoya sahip.

Bizler bol bol film izleyip, film izlerken yediğimiz mısırların çöplerini sağa sola fırlatıp ki ben yapmıyorum, sizler yapıyorsanız püüü size, düzüştükten sonra kullandığınız prezervatifleri dosdoğru helanın deliğine atarken, kızartma yaptıktan sonra yağları lavaboya döküp denize yollarken, bu yağlardan dolayı ölen balıkları sikimize bile takmıyoruz. Bunu hepimiz kabul edelim. Ya bir de her gün, 7/24 durmaksızın çalışan ve ortalığı zehirleyen kocaman fabrikaları ne yapmalı. Bizler dünyanın kanser hücreleri olarak var gücümüzle en hızlı şekilde çalışırken, dünyayı ağır bir şekilde ilerleyen bir kanser gibi yok etmeye çalışıyoruz. İşte filmdeki karakterler de bu kansere tedavi arayan bir grup genç.

The East isimli eko-anarşist bir grup, bazı belli başlı ilaç firmalarını hedef almış, kısa sürede de medyada yerini almaya başlamıştır. Sarah adındaki ajan kızımız ise bu grubun içine sızmakla görevlendirilmiş fakat bir süre sonra The East’ın yaptığı eylemleri doğru bulmaya başlayınca onlara katılmaya karar vermiştir. 


IMDb: 6.9

Yapımı : 2013 - ABD ,  İngiltere
Tür : Aksiyon ,  Dram ,  Gizem ,  Suç
Süre: 116 Dak.
Yönetmen : Zal Batmanglij
Oyuncular : Ellen Page ,  Alexander Skarsgård ,  Toby Kebbell ,  Shiloh Fernandez ,  Patricia Clarkson
Senaryo : Brit Marling ,  Zal Batmanglij
Yapımcı : Ridley Scott ,  Tony Scott
Diğer Adı : DoğuVIRAL (2016)

Film, süresi boyunca beni korkutmaktansa hasır hasır kaşındırtıp durdu. Hani bazı kişiler şeftali deyince hatur hutur kaşınmaya başlarya… Hah işte bendeki durum da buna benzer bir şey aslında. Benim de dayanamadığım ve kıçımın deliğine kadar kaşındığım tek olay vücutta meydana gelen delik deşik yara bere görüntüleri. Hatta inanın bu yazıyı yazarken bile şu an afakanlar bastı ve hatur hutur kaşınıyorum. Of of of!

İnternet videolarında izlediğimiz deri altından kurtçuk çıkartma, yâda adamın götüne kaçmış örümceği çıkartma videolarından esinlenildiğini düşündüğüm film, beni çileden çıkartmaya yetti bile. Filmin bazı sahnelerinde de bu tarz deri altı parazit videolarını izleyen gençler mevcut.

Film biraz zombi filmi gibi gözükse de konuya biraz farklı bir açıdan yaklaşıyor ama sizi korkutur mu bilemiyorum, beni pek korkutmadı. İlerleyiş açısından gayet başarılı ve sıkılmadan izleyebiliyorsunuz. Her ne kadar parazit sahnelerindeki görsel efektler biraz “ben buradayım ve ben bir efektim” dese de fazla kafayı takmadan izlediğinizde sizi rahatsız etmeyecek. Ha- öööle çok efekt meraklısı korku filmi severseniz eğer beklentinizi karşılamayabilir.

Emma’nın kız kardeşi parazitin esiri altındadır ve Emma için alacağı karar çok önemlidir; ya parazitten kaçacaktır, yada kız kardeşini yalnız bırakmayacaktır. Nereye baksa iki ucu boklu değnek hesabı bir durum yaşayan Emma için parazitle mücadele etmek kolay olmayacaktır.


IMDb: 5.6

Vizyon Tarihi: 19 Ağustos 2016
Yapımı : 2016 - ABD
Tür : Bilim Kurgu ,  Dram ,  Korku
Süre: 89 Dak.
Yönetmen : Ariel Schulman,  Henry Joost
Oyuncular : Sofia Black-D'Elia ,  Analeigh Tipton ,  Travis Tope ,  Michael Kelly ,  Machine Gun Kelly
Senaryo : Barbara Marshall
Yapımcı : Jason Blum


THE DARKNESS (2016)

Bazen fragmanlar ters köşe yapar ve berbat bir fragmana ait film izlediğinizde yanıldığınızı, filmin oldukça güzel olduğunu görürsünüz. The Darkness filminde ise ne yazık ki fragman neyse film de o. Fragmanı izlerken “eh işte” deyip, çokta önemsemediğim bir filmdi benim için. Geçenlerde filmi izlerken güzel bir başlangıç beni şaşırtmış, fakat daha sonra berbat ilerleyen bir senaryo ile filmin içine nasıl sıçılır görmüş olmuştum.

80’lerin klasik film örgüsü eşliğinde ilerliyor fakat hiçbir sahne sizi şaşırtmıyor. Filmi izlerken ha düzeldi ha düzelecek diye izledim ama filmin gidişatı daha boktan bir hal almaya başladı; her kareyi tahmin edebiliyorsunuz. Filmin sonuna doğru, film daha da basitleşip çizgi film gibi basit ve hiç etkileyici olmayan bir sonla bitiyor. Scooby-Doo’yu izleyin daha heyecanlıdır. Yani anlayacağınız film basitlikten yıkılanzi. 


IMDb:4.2

Yapımı : 2016 - ABD
Tür : Gerilim
Yönetmen : Greg McLean
Oyuncular : Kevin Bacon ,  Radha Mitchell ,  Jennifer Morrison ,  Ming-Na Wen ,  Paul Reiser
Senaryo : Greg McLean ,  Shayne Armstrong ,  Shane Krause
Yapımcı : Jason Blum ,  Jeanette Brill
Diğer Adı : Six Miranda Drive


IN THE DEEP (2016)

Sizi Allah o okyanusun derinliklerine gömsün de çıkarmasın emi. O nasıl bir filmdir öööle. Yeminle o derinlik kâbusunu yaşayıp, kıçımda o keskin dişleri hissetmedim değil. Hayvanlı filmleri pek sevmem, ama bu kez bu beni oldukça gerdi. Adeta mengeneye geçirilmiş gibi gerim gerim oldum. Film amacına ulaşma bakımından gayet başarılı. Ama senaryoda bilindik şeylerle karşılaşmadım da değil. Gerilicem, korkucam diyorsanız sizlik bir gerilim-macera diyebilirim.

Son dönemlerde Dimension Film ve Warner Bros logolu korku-gerilim filmleri görmeyi unutmuşken, bu logoları da bazı gerilim filmlerinin başlarında görmeye başladık. Büyük bütçeli, korku filmlerine delalet olan bu logolu filmlerin devamı gelsin bir zahmet.
Film de çok sıra dışı bir konu yok aslında. Hatta ben köpek balıklı sahnelerin çok daha fazla olabileceğini düşünürken, film birden dipten su yüzüne çıkış hikâyesine dönüşüyor ve sivri dişli iri kahramanlarımız sanki bu konuya sos oluyor.

Tatillerini keyifle yapan iki kız kanka havuz kenarında koca memeleriyle selfi çekip instagramda paylaşmaktan sıkılmış, bir kafese girerek, suyun derinliklerinde köpek balıklarıyla yanyana gelmek gibi heyecan verici bir karar alırlar. Hayır, benim anlamadığım; suyun derinliklerinde mahsur kalmalarına rağmen eski erkek arkadaşlarından ve hayatlarının gidişatından bahsedip dedikodu yapmalarıydı. Abicim kadın her yerde kadın; evde, sokakta, suyun altında, hatta köpek balığının midesinde. Dedikoducular sizi. Haydi, ben kaçıyorum. Filmi izleyecek olanlara şimdiden keyifli dakikalar.

IMDb: 5.8

Yapımı : 2016 - Hollanda
Tür : Gerilim
Süre: 87 Dak.
Yönetmen : Johannes Roberts
Oyuncular : Mandy Moore ,  Claire Holt ,  Matthew Modine ,  Yani Gellman ,  Chris J. Johnson
Senaryo : Johannes Roberts ,  Ernest Riera
Yapımcı : James Harris ,  Mark Lane

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder