24 Nisan 2016 Pazar

KAPININ DİĞER TARAFI, HUSH, DARLING, LUCIFEROUS

THE OTHER SIDE OF THE DOOR/ KAPININ DİĞER TARAFI (2016)

Filmin anlatımını You Tube kanalım Korukolik’te de yapmıştım. Video olarak izlemek isterseniz, yazının hemen altındaki videodan izleyebilirsin. Uzundur gidemediğim sinema salonuna gitme mutluluğunu yaşarken, iş ile ilgili sıkıntılarım zaman zaman film arasında aklıma gelse de filmin tadını çıkartmaya çalıştım. Tabii, en keyifli an da, içimin iki saniyeliğine geçip uyuklamaya başladığım tam o iki saniyelik andan sonra, filmin şok sesinin devreye girmesi birlikte havaya sıçramam oldu. Ödümün kıçıma kadar indiği o esnada filmin 20. Dakikası falan olmuştu sanırım. Zaten film de o dakikalardan sonra biraz hareketlenmeye başlıyordu.

Film, hayalet ve ruhlar âlemini seven kişilere hitap edebilir. Hinduların inancına göre, ölen kişinin külleri alınıp bir tapınağa gidiliyor ve tapınağın kapısı kapatılıp, ölen kişinin ruhu bekleniyor. Böylelikle ruh geldiğinde onunla son kez de olsa konuşabilme fırsatı elde edilebiliniyor. Bu inanç üzerinden senaryolaştırılan filmin duygusal tarafları da vardı. Korkutma açısından ele alacak olursak; tapınak sahneleri, cibinlikli yatak kısımları başarılıydı diyebilirim. Çok beklentiye kapılmadan vasatın bir tık üstü diyebileceğim filmi tavsiye ederim. En azından şu aralar korku filmi kıtlığında ilaç gibi gelebilir.
Bir karı koca iş için uzunca bir süre Hindistan’da, gurbet ellerde yaşamaktadırlar. Yırtık condom kurbanı çiftin hayatlarına iki de bebek girince Hindistan’da kalıp, çocuklarını da orada yetiştirmeye karar verirler.

Bir süre sonra anne ve iki çocuğu, arabalarıyla turlarken, kendilerini Ganj Nehri’in serin sularında bulurlar. Araba su alıp batmaya başlarken, anne de çocuklarının derdine düşmüş, onları kurtarmaya çalışırken, sefil Hint halkı da ellerinde cep telefonları olayı çekmek için birbirleriyle sidik yarışına girerler.
Elalem sidik yarıştırırken, Maria’da kız çocuğunu kurtarabilmiş, ama erkek çocuğu ise arabayla birlikte sulara gömülmüştür. Aradan geçen bir süre zarfından sonra bunalıma giren anne intihar eder ve hastanelik olur. Orada bir bakıcıdan aldığı akıl doğrultusunda bir tapınağa gider ve denilen şeyleri yapar. Hani yazımın başında tapınak mevzuuna girmiştim; tekrar okuyabilirsiniz.

Tapınaktaki uyması gereken tek kural; oğlunun ruhu gelip,  annesine kapıyı açması ve onu yanına alması konusunda yalvarsa bile kapıyı açmamasıdır.


IMDb:5.3

Vizyon Tarihi: 15 Nisan 2016
Yapımı : 2016 - ABD
Tür : Korku
Süre: 96 Dak.
Yönetmen : Johannes Roberts
Oyuncular : Sarah Wayne Callies ,  Jeremy Sisto ,  Sofia Rosinsky ,  Javier Botet ,  Logan Creran
Seslendirenler : Jax Malcolm
Senaryo : Johannes Roberts ,  Ernest Riera
Yapımcı : Alexandre Aja ,  Rory AitkenHUSH (2016)

Katile, “seni adi aşağılık orospu çocuuuuu!” diye bağırıp belalar eşliğinde izleyeceğiniz film, Hush. Konu itibariyle pek bir beklenti içine girmeden, sadece kedi-fare kovalamacısı şeklinde heyecan içinde izleyebileceğiniz bir film diyeyim. Mezarına Tüküreceğim tarzına yakın, ama o kadar kanlı olmayan, temposu hiç bitmeyen bir filmdi benim için.

Film, eline bilgisayarını, kafasına hikâyelerini almış yazar genç bir kadının, kafasını dinlemek için hem şehrin gürültüsünden, hem de daha verimli yazmak için, bok varmış gibi ıssız bir orman evindeyken başına gelen bir dizi korkunç olayları anlatıyor.

Filmin seyrederken dikkat ettiğim bir başka şey de yazar kızımızın Stephen King hayranı olmasıydı. Bir sahnede gözüme çarpan Stephen King kitaplarından bunu çıakrdım. Hem kedinin, hem de farenin oldukça akıllı olduğu bu film de bakalım sizi nasıl bir hikâye bekliyor.
Dilsiz ve sağır genç yazar kızımız Maddie, hayatını sessiz ve sakin bir orman evinde şehrin gürültüsünden uzak bir şekilde geçirmektedir. Sağır arkadaşımızın şehrin gürültüsünden nasıl rahatsız olduğu da yarıca merak edilen bir konudur.

Orada tanıştığı yan komşusu kadınceğiz, bir gece kıçına bıçak saplanmış bir vaziyette Maddie’nin kapısına dayananınca, Maddie ne yapacağını şaşırır ve hemen telefona ve bilgisayara saldırarak yardım ister fakat eve gelen psikopat adamımız akıllıdır ve elektirği, interneti ve ne olur ne olmaz diye doğal gaz ve suyu da keser. Meddie için heyecan ve ölüm kalım dolu bir gece başlamış olur. Haydi, iyi seyirler.

IMDb: 6.9

Yapımı : 2016 - ABD
Tür : Gerilim ,  Korku
Süre: 87 Dak.
Yönetmen : Mike Flanagan
Oyuncular : Michael Trucco ,  John Gallagher Jr. ,  Samantha Sloyan ,  Kate Siegel
Senaryo : Mike Flanagan ,  Kate Siegel
Yapımcı : Jason Blum ,  Trevor Macy
DARLING (2015)

Hadi bakalım festivalciler yine yaşadınız. Korkukolik abiniz size yine bir festival tarzı, Roman Polanski çakması bir film anlatacak. Gerilim ve korku sineması Roman efendinin eserlerinden etkilenmiyor değil hani. Bu film de bu etkileşimi yaşayanlardan biri. Hatta siyah-beyaz oluşu işin içine biraz daha sanatsa bir hava da katmış diyebilirim, fakat filmin geneline bakacak olursak; gözlerini sürekli kıçım gibi koca koca açan kara gözlü bir kadının, bir apartman dairesi içerisinde çıldırışının ötesine gidilmemiş. Hani etkileyici ekstra bir halt olur da “tamam” derim. I ıhhh bi numara yok.

Siyah-beyaz görüntüleri çok sevdiğimi, hatta benim de siyah beyaz fotoğraflar çekmeyi çok sevdiğimi bu tarz filmler denk geldiğinde her seferinde tekrarlar dururum. Bu filmin siyah-beyaz görüntüleri de beni benden almaya yetti. Kötü bir namı olan bir apartman dairesini kiralayıp, o apartman ile ilgili yayılan hayalet hikâyelerine bir yenisine daha katkıda bulunmak için devreye giren genç bir kadının çıldırış, hatta kafadan cozutuşuz hikâyesini anlatıcam şimdi size.

Genç bir kadın olan Darling, sahibinin de gizlemediği ve ona apartmanın kötü haberleri nedeniyle hiçbir dairesinin kiralanmadığını söylediği halde ucuzluğuna kanıp daireyi kiralar. Daha önce aynı dairede yine genç bir kız intihar etmiş ve apartman tam eski günlerine dönmek üzereyken tekrar kötü bir intiba oluşmuştur.

Ev sahibi, daireyi Darling’e kakalayıp hemen oradan toz olur. İlk gecesini korkunç kâbuslarla geçiren Darling’in geçmişine dayalı kötü hatıraları gözünde canlanınca, intikamcı, kana susamış tarafı delilik boyutunda hortlar ve bir apartman dairesinde çılgınca ve sıkıcı olaylar gelişir.

Evet; film oldukça sıkıcı. Filmde eğlenceli görebileceğiniz tek renk mor. Gerilim sahnelerinin de yer aldığı, fakat yetersiz kaldığı filme piyasa işi gözüyle yaklaşmazsanız zevk alabilirsiniz. Sonra “neden bize böööle boktan bir film tavsiye ettin?” diye sormayın. Hadi herkese iyi seyirler.

IMDb: 6.1

Yönetmen:Mickey Keating
Senaryo:Mickey Keating
Ülke:ABD 
Tür: Gerilim
Vizyon Tarihi:26 Eylül 2015
Dil:İngilizce
Müzik:Giona OstinelliLUCIFEROUS (2015)

Tekrar selam kankalar. Bu sefer size biraz Paranormal Activity, biraz da The Amityville Horror karışımı bir filmden bahsediciiiimrb. Filmi ilk başlarda dikkatimi çekmişti ama sıkıcı ilerleyişi, korku sahnelerinin bana göre soft kaçmasından dolayı sahneleri geçe geçe ilerledim. Çünkü filmin gidişaı başından belliydi; Zamanında kaza sonucu ölmüş bir kişinin ruhu tekrar aynı eve geliyor, ev halkının çıldırıp birbirini ziktikten sonra bir dizi çıldırış vakaları yaşanıyor ve ölümlerle sonuçlanan bir iblis intikamı durumu yaşanıyor; Derken, aniden filmin sonuna doğru bir sürpriz, ilginç bir gelişme yaşanıyor…

Filmleri artık atlaya atlaya izleyecek kadar uzmanlaşmamı Japon amında şampanya patlatarak kutladıktan sonra asıl meseleye, filmimizi anlatmaya geçebilirim diye düşünüyorum. Film, başta da belirttim gibi beni korkutmaya yetmedi, hatta o kadar çok çığlık sahnesi var ki, beynimi bile zikmeye yetti diyebilirim. Çoluk, çocuk, çombalak herkesden bir çığlık sesi çıkıyor.
Her zamanki gibi sessiz sakin hayatlarını sürdüren bir aile, günün birinde evlerine dadanan bir iblis yada iblisimsi, yada hayaletimsi, artık ne bok olduğu belli olmayan kıçımdan bir güç tarafından ele geçiriliyor. Önceleri kapılar, pencereler kendi kendine açılıp kapanıyor ve evin masum tavşanı iblis tarafından öldürülünce kıyamet kopuyor ve eve bir kamera sistemi yaptırılıp, davetsiz misafirimiz gizlice izleniyor.

Kameraya yakalanan, kız istemeye gidecekmiş gibi giyinen takım kıyafetli bir hayalet adam ekrana yansıyınca evin anne ve babası çılgına dönüyorlar ve bir süre sonra evde çıldırma vakaları yaşanıyor ve bizimkilerde kayış kopuyor.


IMDb: 4.2

Yapımı : 2015 - Kanada
Tür : Dram ,  Gerilim ,  Korku
Süre: 101 Dak.
Yönetmen : Mahsa Ghorbankarimi,  Alexander Gorelick
Oyuncular : Greg Zajac ,  Shawn Colbeck ,  Mahsa Ghorbankarimi ,  Alexander Gorelick
Senaryo : Mahsa Ghorbankarimi ,  Alexander Gorelick

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder