15 Mart 2016 Salı

WHAT WE DO IN THE SHADOWS, DRESSED TO KILL, THE TOWN THAT DREADED SUNDOWN, DISCONNECT

WHAT WE DO IN THE SHADOWS / AYLAK VAMPİRLER (2014)

Ya arkadaş vampirlerinkisi de hayat mı be? Herifler zor hayat şartlarından dolayı arabeske bağlamış, hatta geçim sıkıntısından dolayı aynı evi üç-beş vampir paylaşır hale gelmişler. Eeee anacım, vampirlik artıkın öööle eskisi gibi değil tabii. Nerde o karizmatik, vurduğunu deviren, tuttuğunu emen esikinin vampirleri. Eh, zaman değişti, Çelik değişti, Çelik değişmişken de vampirler de değişti. Buyurun o zaman size bir vampir belgeseli: What We Do In The Shadows

Tabii belgesel dediğime bakmayın. Aslında izleyeceğiniz bir film. Hem de matrak, absürd bir korku-komedi filmi. Ama iyilerinden biri diyebilirim. Imdb puanı da bir o kadar yüksek.


Bir grup vampir günümüze kadar gelmiş, birkaç tanesi aynı evde yaşayarak yaşamlarını insanlardan farksız bir şekilde sürdüre dururken, bir belgesel ekibi tarafından zor bela ikna edilerek, hayatları belgesel yapılır. Bu süreç içinde yedikleri, içtikleri, yaşam şekilleri derken her şey kamerayla kayıt altına alınır. Belgesel çekimi süresince anlarız ki; bu dünyada vampir olmak, insan olmaktan daha zordur. 


IMDb: 7.6


Yapımı : 2014 - YeniZelanda
Tür : Komedi
Süre: 86 Dak.
Yönetmen : Jemaine Clement,  Taika Waititi
Oyuncular : Jemaine Clement ,  Taika Waititi ,  Ben Fransham ,  Rhys Darby ,  Jackie Van Beek
Senaryo : Jemaine Clement ,  Taika Waititi
Yapımcı : Jemaine Clement ,  Taika WaititiDRESSED TO KILL / ÖLÜME KUŞANMAK (1980)

Biraz Dario Argento biraz da Alfred Hitchcock filmlerine benzettiğim film, bir eşcinsel bir seri katil etrafında dönen, birkaç karakter ile olayların geliştiği ve bu yüzden izleyiciyi çok fazla yormayan bir film.

Filmin açılışındaki erotik duş sahnesindeki uzuuuunca izlediğimiz iç sulandıran sahnenin bu kadar uzatılması ve çok ateşli bir şekilde izleyiciye yansıtılmasından dolayı, Angie Dickinson’u acaba Sylvia Kristel mi diye düşünüp, Emmanulle filminin son bölümünü izliyorum sandım.

Biraz iç bayan erotik sahnelerle dolu film, giallo tarzında düşünülmüş sanırım. Tabii her erotik sahnenin bir de acı tarafları var; bir önceki sahnede ağzımızın suyu aka aka izlediğimiz çıplak hatunlar bir sonraki sahnede korkunç bir şekilde öldürülüyorlar.

Kate, evli, çocuklu ama mutlu değildir. Seksüel anlamda kendi tamin etmek için vibratör setine bile razı olan kadın, kocasından beklediği ilgiyi bulamayınca, pskoloğuna danışır.

Birgün bir resim sergisinde tanıştığı bir adamla eve bile gitmeyi bekleyemeden takside düzüşmeye başlar ve taksi şöförünün hayatı boyunca unutamayacağı bir anısı olur.

Kadın, cinsel aktivite sonrası, birlikte olduğu adamın cinsel bir hastalık kaptığını dair raporu görünce panik olur ve evden kaçar. Apartman asansöründe telaşlı bir şekilde aşağı inerken, cinayete kurban gider.
Olaya polis karışınca anlaşılır ki; katil, Kate’nin gittiği psikoloğa giden bir başka hastadır. Cinayete tanıklık eden fahişe bir kızceğizin de işin içine girmesiyle birlikte katil kim şeklinde bir arayış başlar. 


IMDb: 7.1

Yapımı : 1980 - ABD
Tür : Gerilim ,  Gizem ,  Polisiye
Süre: 104 Dak.
Yönetmen : Brian De Palma
Oyuncular : Michael Caine ,  Nancy Allen ,  Angie Dickinson ,  Dennis Franz ,  Keith Gordon
Senaryo : Brian De Palma
Yapımcı : George Litto
Diğer Adı : Öldürmeye Hazır


THE TOWN THAT DREADED SUNDOWN (2014)

Kendimi pek veremediğim filmlerden biri olsa da verebildiğim kadarını sana anlatarak seninle paylaşayım. Slasher tarzı filmleri severlerin ilgi alanı olabilecek film de, geçmişte yaşanan cinayetleri tekrar işleyen bir katil modeli ile karşı karşıyayız.

Küçük bir kasaba, herkes kendi halinde ve geçmişte yaşanan cinayetlerle ilgili bir korku filmi gecesinde tüm gençler, açık hava sinemasında film izliyoruz hesaaabı herkes birbirini yalarken, toplu yalaşmadan keyif alamayan genç çiftimiz gözlerden ırak bir yere arabalarını park ederler.

Genç kızımız, arabanın içinde “vermicem vermicem, benim değil mi vermicem,” şeklinde partnerine yaklaşırken, her ikisinden de bıçak darbeleriyle söke söke canlarını alan katilin ilk cinayetiyle huzurlu kasabamızın huzuru bozulur ve geçmişte yaşanan bir seri cinayetin tekrarları başlar.

Yıllar öncesinde kalan katil geri mi dönmüştür, yoksa cinayetlerin kopyasını yapan bir başka seri katilimiz mi vardır? Tüm soruların cevabı filmde. O zaman herkese şimdiden iyi seyirler.

IMDb: 5.6

Yapımı : 2014 - ABD
Tür : Aksiyon ,  Korku
Süre: 86 Dak.
Yönetmen : Alfonso Gomez-Rejon
Oyuncular : Spencer Treat Clark ,  Addison Timlin ,  Joshua Leonard ,  Gary Cole ,  Edward Herrmann
Senaryo : Roberto Aguirre-Sacasa

DISCONNECT / SANAL HAYATLAR (2012)

Ah yine aldanıp, dram-derilim yazıyor diye izledim bu filmi. Gerilim mi; değil tabii. Ama adamlar yapmış karrrdeşim deyip, sıkılmadan ve zevkle izleyebileceğim bir film olmuş. Birkaç sahnesinde gerilimsel faliyetler olmuş olsa da tam anlamıyla gerilim olmayan, ama içinde biraz gizem, az bir şey gerilim ve ağırlıklı olarak dram olan güzel bir film izlemiş oldum. Korku-gerilim tarzına birkaç gün ara verip farklı bir şeyler izlemek isteyen kişilere tavsiye ederim.

Birbirinden farklı hayatların bir şekilde kesişmesiyle oraya çıkan film, sanal alemin artık hayatımıza ne denli girdiğini ve neredeyse hayatımıza bile hükmetmeye başlayacağını anlatıyor. İnternetin ne olduğunu, ne şekilde hayatımızın bir parçası olduğunu sorgulayan film, internet ortamında istenilen kimliklere bürünüp, istediğin işi özgürce yaparken, bir yandan da tanımadığımız kişilere ne derece güvenip içimizi dökmemizin ne kadar doğru olup olmadığını gözler önüne seriyor. Belki de bir çocuğun hayatını bile elinden alabilecek kadar da acımasız olduğunu.

Film de, farklı kişilerin internet ortamında yaşadıkları olayların ardında yatan gerçeklerle dolu. Bazı hikayelerin sonu bizi şaşırtırken, filmin finaline doğru ortaya çıkan toparlanma oldukça güzel bir şekilde beyaz perdeye yansıtılmış.
Kankalar film kaçmaz. Biraz farklı bir türe de parmak atayım diyorsanız tavsiye ediyorum.  Şimdiden herkese iyi seyirler. Filmi izleyenler yada izlemek üzere olanlar, film hakkında yorumlarını buraya yazsınlar.

IMDb: 7.5

Vizyon Tarihi: 26 Temmuz 2013
Yapımı : 2012 - ABD
Tür : Dram ,  Gerilim
Süre: 115 Dak.
Yönetmen : Henry Alex Rubin
Oyuncular : Paula Patton ,  Alexander Skarsgård ,  Jason Bateman ,  Max Thieriot ,  Colin Ford
Senaryo : Andrew Stern
Yapımcı : Marc Forster ,  William Horberg

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder