27 Mart 2016 Pazar

KUTSAL ANLAŞMA, DETAY, VICTOR FRANKENSTEIN, BACKTRACK, PRIDE AND PREJUDICE AND ZOMBIES

SEVİLAY SİPAHİ/ KUTSAL ANLAŞMA (KİTAP)

İnstagram hesabımdan bana gelen bazı soruların başında “bana gerilim-korku kitabı tavsiye eder misin?” oluyordu. Korku filmlerinin yanı sıra bu hafta sizlere tavsiye edebileceğim bir de kitap olacak: Kutsal Anlaşma.

Öncelikle kitap eleştirmeni olmadığımı belirteyim de sonra bana fırça atmayın. Türk kitapseverlerin genelde yabancı kitaplardan takip ettiği hayalet ve ruhlar âlemi hikâyeleri bu kez bir Türk yazar tarafından kaleme alındı. Aslına bakarsanız bizde korku-gerilim-gizem türlerinden pek roman bulunmuyor piyasada. Bu yüzden daha çok yabancı yazarların Türkçeleştirilmiş kitaplarıyla idare edip duruyoruz. Sevilay Sipahi’nin Kutsal Anlaşma isimli gizem-gerilim türünden romanı bu açığı kapayacak kitaplardan ne yazık ki biri. Daha fazla yazarın olmasını ümit ediyorum.

Mona kitaptan çıkan Kutsal Anlaşma, gizemli bir şekilde ilerliyor. Biraz klasik noktalar yakalasam da, gizemini sürdürüp heyecanlı bir akışta ilerliyor.  Adis adındaki yazarımız henüz farkında olmadığı bazı özelliklere sahiptir ve bunun için bilinçaltını biraz deşmesi gerekmektedir.

Yazdığı kitaplar her ne kadar okuyucuları tarafından ilgi görüp, rehber bir özelliğe sahip olsa da kendi içinde bir şeylerin eksikliğini yaşamaktadır. Nihayetinde bir gece evinde yaşadığı paranormal bir olay karşısında bu olayın üzerine gider ve başka insanların aksine cesaretli bir şekilde davranır.


Her gece aynı saatte hissettiği tuhaf gücün yanı sıra,  bir süre sonra sesler de duymaya başlar. Bu noktadan sonra hem okuyucu, hem de Adis için ruhlar âleminin kapısı açılır. Adis için gizemli ve gerilim yüklü bir maceranın da başlangıcı olur.


DETAY (2015)

Son dönem yerli gerilim filmlere alternatif bir film olsun diyerekten izlediğim ve biraz da sıkıldığım bir film oldu Detay. Aslında konusuna ve gidişatına bakılırsa daha fazla hareketli ve heyecanlı bir gidişatta olabilirdi. Filmi heyecanlandırmak adına pek çok şey yapılabilinirdi diye mırıldanırken, filmin sonunu da biraz zor getirebildim diyebilirim. Yinede son dönem gerilim Türk gerilim sineması için farklı sayılabilir

Bir mimarlık şirketindeyiz ve başarılı giden bir proje sonrası kutlamalar falan yapılıyor. Taner, işleri olduğu için kutlama sonrası ofiste kalıyor ve bu noktadan sonra Taner’in başına gelmedik şey kalmıyor.

Ofiste kazara işlenen bir cinayet sonrası gelen esrarengiz bir telefon Taner’in hayatını heyecanlandırmaya yeter hatta kalpten bile gitmesine kadar varacak noktaya gelir. Telefonun ucundaki bir hacker, oldukça taşak geçici bir tavırla Taner’in hayatına müdahale etmeye başlarken, ofise tekrar geri gelecek olan kişiler arasında da bir yüzleşme başlayacaktır. Eh idare eder tarzında bir film olduğunu belirtir, izlemek isteyenlere de şimdiden keyifli seyirler dilerim. 


IMDb: 4.5

Yapımı : 2015 - Türkiye
Tür : Gerilim ,  Psikolojik
Süre: 95 Dak.
Yönetmen : Korhan Bozkurt
Oyuncular : Yosi Mizrahi ,  Burak Hakkı ,  Deniz Uğur ,  Yağmur Kaşifoğlu ,  Toprak Sağlam
Senaryo : Korhan Bozkurt ,  Umut Gelgör
Yapımcı : Umut Gelgör
VICTOR FRANKENSTEIN (2015)

Çevir kazı yanmasın hesabı ısıtıp ısıtıp beyaz perdeye uyarlanan Frankenstein filmlerinin sonuncusu diyelim. Arkasından daha ne kadar çıkar birlikte göriciiiz.  Hatta son yıllarda amma Frankenstein yaptı behh desek yeridir. Modern uyarlamalarından tutun da, Victor efendinin yaratmış olduğu canavarın daha ön planda oluşuna kadar pek çok film izledik. Bu film ise tamamen canavarın yaratıcısı Victor Frankenstein ve yamağı İgor’un ön planda olduğu, “aman cavar çıksa da eğlensek” diyen izleyicinin biraz hayal kırıklığı yaşayacağı türden.

Ölümsüzlük üzerine çalışmaları olan Victor’un bir ucube sirkinde tesadüfen tanıştığı kambur İgor, tıpkı doktor gibi yeteneklidir. Victor bunu fark edince, İgor’u olaylı bir şekilde sirkten kurtarır, onu tedavi eder ve başyardımcısı yapıp, büyük sırrını onunla paylaşır: Ölüleri tekrar diriltme projesi. Hadi bakalım kolay gele Victor’cuuuuum.

Film beni çok sarmasa da, dönem filmi severler için kostümler oldukça güzel. Bu tarz kostümlerin beni de etkilediğini belirtmeliyim. Oyunculukların ne yazık ki tavan yapamadığı filmin görsel efektleri de çok etkileyici değildi ama güzel görüntülerin yer aldığını da hemen belirteyim. Frankenstein filmi sever için alternatif bir film olabilir fakat bir başyapıt değil. Haaaaydi o zaman Frenki ile sizi baş başa bırakıyorum. İyi seyirler ossun.

IMDb: 6.0

Vizyon Tarihi: 11 Aralık 2015
Yapımı : 2015 - ABD
Tür : Bilim Kurgu ,  Dram ,  Korku
Süre: 109 Dak.
Yönetmen : Paul McGuigan
Oyuncular : Daniel Radcliffe ,  James McAvoy ,  Jessica Brown-Findlay ,  Andrew Scott ,  Bronson Webb
Senaryo : Mary Shelley ,  Max Landis
Yapımcı : John Davis ,  Mairi Bett
BACKTRACK (2015)

Biraz duygusal, biraz gerilim, birazda gizemli bir yolda ilerleyen Backtarck filmi orta halli ama Adrien Brody’nin sağlam oyunculuğu ile biraz daha izlenebilir bir film olmuş. Her an ortaya çıkabilecek hayaletler sizi aniden korkutabilirken, ölen bir genç kızın gizemi ardından yaşanan inatçı bir gerçeği arayış mücadelesi de söz konusu.

Aniden karşısına çıkan hayaletler bir taraftan göt korkusu yaratırken, diğer taraftan hayaletlerin vermiş olduğu mesajları dikkate alan acılı babamızın hayaletlerin peşine takılıp, gerçek dünya ile ruhların dünyası arasındaki gelgitleri Nur Nur Yerlitaş’ın gelgitlerinden beter hale gelmiştir.

Herif sıçmaya gitse, koletin içinden fırlayan hayaletlerden illallah eden Peter, en sonunda dayanamaz ve hayaletlerle kanka haline gelir. Sadece kızının hayaleti değil, farklı hayaletlerin de ondan yardım istemesi bir tesadüf değildir ve kızının öldüğü tren kazasının ardındaki sır bir süre sonra ortaya çıkacaktır.
Çok fazla beklentiye kapılmadan izlemenizi tavsiye ederim. Filmin duygusal boyutu daha fazla olduğu için dram-korku haline gelen bir film çıkacak karşınıza. Haydi o zaman ben kaçar. Herkese iyi seyirler.

IMDb: 5.9

Yapımı : 2015 - Avustralya
Tür : Gerilim ,  Gizem
Süre: 90 Dak.
Yönetmen : Michael Petroni
Oyuncular : Adrien Brody ,  Sam Neill ,  Bruce Spence ,  Robin Mcleavy ,  Jenni Baird
Senaryo : Michael Petroni
Yapımcı : Jamie Hilton ,  Michael PetroniPRIDE AND PREJUDICE AND ZOMBIES/ AŞK VE GURUR VE ZOMBİLER (2016)

Hafta sonu filmi izleme hazırlığı yapıp, çekirdeklerimi almak için markete giderayak apartmanın kapısında yan komşumuz olan kadınla karşılaştım. Aramız biraz limoni olduğu için zombiye bağlayıp, kadının beynini deşesim geldi ama hadi neyse diyerekten sahte güler yüzülme ablayı selamladım. E- anacım ben biliyorum başıma gelecek şeyi; selamım karşılığında “ayyy canım seni özlemişim, size uğrayacam iki dakika demez mi?”

Neyse ara düzeltmek için iyi bir fırsat olsa da film keyfim yarıda kalacaktı ki öyle de oldu. Çenesi düşük abla beni oturma salonumuzda korkunç bir zombi gibi beklerken, 2 saatcik kadar bir rötarla filmi izlemeye koyuldum.
Aşk ve Gurur romanının zombi uyarlaması olan filmi daha komik, hatta daha absürd bir komedi bekliyordum ama düşüncemin tam tersi, komedisi az, Aşk ve Gurur filminin içine zombilerin serpiştitirlmiş hali gibi buldum. Gerçi, Aşk ve Gurur’da zombilerin olması başlı başına absürd bir durum ama komedisi yoğun değildi.Yada bana hitap etmedi bilemiciiim.

Beklediğimin aksine biraz tatsız tuzsuz bir film izlemiş oldum. Bazı aksiyon sahneleri beni eğlendirdi ama kızların karizmatik, dans ediyormuş gibi dövüş sahneleri daha iyi olabilirmiş. Kostümleri tabii ki oldukça hoşuma gitti. Filmi size havale ediyorum. Bir de siz karar verin bakalım.

IMDb: 6.1

Vizyon Tarihi: 26 Şubat 2016
Yapımı : 2016 - ABD
Tür : Gerilim ,  Komedi ,  Korku ,  Romantik
Süre: 108 Dak.
Yönetmen : Burr Steers
Oyuncular : Lena Headey ,  Matt Smith ,  Douglas Booth ,  Charles Dance ,  Sam Riley
Senaryo : Burr Steers
Yapımcı :  -
Diğer Adı : Aşk ve Gurur + Zombiler

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder