15 Şubat 2016 Pazartesi

THE CORPSE OF ANNA FRITZ / ÖLÜM VE ÖTESİ, STORM WARNING/ ÖLÜM FIRTINASI, PROM NIGHT / KANLI GECE

THE CORPSE OF ANNA FRITZ / ÖLÜM VE ÖTESİ (2015)

Eveeeet gelelim sizlere bu hafta anlatacağım ikinci filme; The Corpse of Anna Fritz. İspanyol gerilimleri beni benden alan filmlerdir. Ama bak; bilhassa İspanyol yapımı olanlar diyorum. Ha varsa Amerikan, Japon, Kore onlar da kabulüm sıkıntı yok. Kaliteli ve ilginç olsun, Türk’e bile razıyız. Aman yeterki bize gerilim ossun.

Uzundur beklediğim filmlerden biriydi Ölüm ve Ötesi. Vizyon tarihi sürekli değişip durdu ve o değişirken benim de canımı sıktı durdu açıkçası. Ve nihayet film, cuma günü vizyonda. Tabii yine bir tarih değişikliği olmayacaksa.

Filmimiz tamı tamına 1 saat 10 dakikalık, keşke az biraz daha sürse dedirten, ama bir o kadar da tadında bitti, dedirten türdendi bana göre. Film konu olarak ilginç bir tada sahip ve gerilim sahneleri de oldukça iyiydi. Filmin başından sonuna kadar beni heyecanlandırdı diyebilirim. Hatta bazı sahnelerde o kadar çok heyecan yapmışım ki rahmetli babaannem gibi ekrana bakıp bakıp karakterlerle falan konuştum. Çok abartılacak bir gerilim olmamakla birlikte, gerilim ve heyecan öğelerini gayet güzel taşıyan bir filmdi benim için.


Anna Fritz, artık nasıl bir sinema sanatçısıyla namı bütün İspanya’yı sarmış durumdadır. Herkesin sevgilisi haline gelen Anna, bir gün katıldığı bir partide esrarengiz bir şekilde hakkı rahmetine kavuşur ve hemen bir hastanenin morguna kaldırılır. Otopsisi ertesi güne bırakılan Anna, fırlama genç bir morg görevlisi tarafından morga yerleştirilir.

Pau (morg görevlisi çocuk) bir ara dışarı çıkar ve iki yakın arkadaşıyla buluşur. Pau’nun arkadaşları Anna’nın, Pau’nun çalıştığı hastaneye getirildiğini duyunca onu görmek isterler. Pau, ilk başta mırın kırın etse de teklifi kabul eder ve kafaları güzel bu iki arkadaşını morga götürür.

Sağlığında bir yıldız gibi ulaşamadıkları Anna gözlerinin önünde, çırılçıplak ve tüm güzelliği ile durmaktadır. Aralarında konuşan gençler, konuyu ölülerle yapılan sekse kadar getirmişler, gözlerine Anna’nın poposunu bile kestirmişlerdir.

Gençlerden biri, bu işin yanlış olduğunu ve Anna’nın cesedini rahat bırakmalarını diğer arkadaşlarına söylese de bir türlü söz dinletemez ve önce biri, daha sonra morg görevlisi olan piç kadına sırayla tecavüz ederler. Kadının ne dirisi, ne de ölüsü kalmıştır. Bu kadar tecavüze dayanamayan Anna’nın ölü gözleri, Pau onun çıplak vucudu üzerinde gidip gelirken PAT diye açılır. Kadının tepesinde horoz gibi duran Pau, Anna’nın kendisine bakar halini görünce ortalığı ayağa kaldıran bir çığlık atar ve tüm gençler ne yapacağını şaşırmış bir vaziyette Anna’ya bakar.

You Tube Korkukolik kanalında filmi anlattım. Aşağıdaki videoda hem film anlatımını, hem de filmin fragmanını izleyebilirsiniz. Kanalıma abone olmayı unutmayın.

IMDb: 6.0

Vizyon Tarihi: 04 Mart 2016
Yapımı : 2015 - İspanya
Tür : Dram ,  Gerilim
Süre: 76 Dak.
Yönetmen : Hèctor Hernández Vicens
Oyuncular : Alba Ribas ,  Albert Carbó ,  Bernat Saumell ,  Cristian Valencia
Senaryo : Hèctor Hernández Vicens
Yapımcı : Hèctor Hernández Vicens
Diğer Adı : The Corpse of Anna FritzSTORM WARNING/ ÖLÜM FIRTINASI (2007)

Sanki sanırsın bir felaket filmi falan izlicez. İsme bakar mısın: Storm Warning/ Fırtına Uyarısı. Film, daha önce, 1998’de Gerçek Efsaneler adında çıkan filmin yönetmeninden. Yönetmenin daha önce de çektiği slasher tarzı filmlerden biri de bu hafta size anlatacağım bu film, yani Ölüm Fırtınası.

Filmin çok abartılacak bir tarafı olmamakla birlikte, artık modasını yitirmiş slasher tarzına bir çeşit selam diyebiliriz. Ben de uzundur bu tarz bir film izlemediğim için zıp diye atlayıverdim filme. Elinize telefonunuzu alıp, bir gözünüz telefonda, diğeriniz ekranda filmi izleseniz bile “ayyyy filmin şurasını anlayamadım bir daha başa alayım” diyebileceğiniz, dört gözle izleme gereksinimi duymayacağınız, yormayan bir film.

Heyecanı ve gerilimi gayet yerinde fakat konu olarak sıra dışı bir şey beklemeyin. Klasik; mutlu bir çiftin hafta sonu için balık yakalama macerası bir fırtına uyarısı nedeniyle yarıda kesilir ve yollarını da kaybetmeleriyle birlikte, kayıklarını çektikleri bir kıyıda esrarengiz bir kulübe onları beklemektedir.
Yağmurdan kaçacam diye nah kafam kadar dolunun tepesine oturan mutlu çiftimiz, cinsel açıdan aç, nerdeyse fırsatını bulsalar birbirlerini zikecek hale gelmiş iki üvey sapık kardeş ve babalarının tam ortasına düşerler.

Bu sapıkların ağına düşen mutlu çift, artık dünyanın en mutsuz ve üç aç penisiyle de başa çıkmak üzere olan çifti haline gelirler ve türlü işkencelere maruz kalırlar. Dışarıda yağmur ve soğuk hava şiddetini artırırken, zamanları da azalan mutsuz çift bakalım götlerini kurtarabilecek midirler? 

IMDb: 5.9

Yapımı : 2007 - Avustralya
Tür : Aksiyon ,  Gerilim ,  Korku ,  Suç
Süre: 72 Dak.
Yönetmen : Jamie Blanks
Oyuncular : David Lyons ,  Nadia Fares ,  Jonathan Oldham ,  John Brumpton ,  Mathew Wilkinson
Senaryo : Everett De Roche
Yapımcı : Gary Hamilton ,  Pete Ford

PROM NIGHT / KANLI GECE (1980)

Hadi sizi 80’lere götüreyim ve bu haftanın ikinci slasher tarzı filmini anlatayım. Filmi keşfettiğimde beni biraz heyecanlandırdı ama filmi izledikten sonra bu heyecanım birazcık kursağımdan 12 parmak bağırsağıma doğru kaymaya başladı.

Halloween filmleriyle ünlenen Jamie Lee Curtis’în başrolünde yer aldığı film, her ne kadar slasher olsada çok yoğun cinayet sahneleri yok ve arası uzun süren heyecanlı cinayet sahnelerinden dolayı biraz sıkıcı hale gelmiş diyebilirim. Film de “eksik bir şeyler var” izlenimi yaratan bu durum, filmi izlerken biraz sıkılmanıza neden olabilir.

“Katil kim?” sorusunu seyirciye soran film de, 1974 yılında 4 küçük piç kurusu, terk edilmiş bir binaya giderek burada oyun oynarlar. Akılları sıra içlerinden bir tanesine şaka yapmak isteyen çocuklar, şaka yapılan çocuğun ölümüne neden olurlar ve bu sır yıllarca aralarında kalır.

Çocuklar büyür ve aynı liseye giderler. Aradan yıllar geçmiş, her şey tam unutulmuş derken, gençlere gelen esrarengiz telefonlar artmaya başlamıştır. İlk başlarda bu durumu umursamayan gençler, bir süre sonra okul dolaplarında kendi fotoğraflarını bulunca, gelen esrarengiz ve korkutucu telefonları ciddiye almak zorunda kalacaklardır.IMDb: 5.4

Yapımı : 1980 - Kanada
Tür : Gerilim ,  Gizem ,  Korku
Süre: 89 Dak.
Yönetmen : Paul Lynch
Oyuncular : Leslie Nielsen ,  Jamie Lee Curtis ,  Jeff Wincott ,  Anne-Marie Martin ,  Casey Stevens
Senaryo : William Gray
Yapımcı : Peter R. SimpsonHiç yorum yok:

Yorum Gönder