1 Şubat 2016 Pazartesi

KÖTÜ TOHUM, SHADOW PUPPETS, PRISONERS

KÖTÜ TOHUM

Birçok yabancı filmi çorlayıp kendimize benzetme gibi bir âdetimiz vardır sinemada. Ha sadece sinemada değil tabii ki; pek çok şeyde. Pitbull’un şarksını alıp, kesip, biçip “tatataaa ben yaptım,” demek duruken; dimi ama?
Kötü Tohum, aslını inkar etmeyen, 1956 yapımı Bad Seed isimli filmin Turkish versiyonu. Dram ve gizem ağırlıklı filme ufacıcık katılan gerilim sosuyla izleyiciye sunulan 1963 yapımı güzel bir film. Ben, filmin orjinalini izleyemediğim için –henüz- bir kıyaslama yapamıcam. Bu arada film, Türk sinemasının ilk psikolojik gerilim filmi özelliğini de taşıyor.

Filmin ilk yarım saati falan insanın içini bayacak şekilde bir sevgi yumoşu şeklinde sürüyor ve o sevimli minik kız (Alev Oraloğlu) bir anda domuzun ta kendisine dönüp, itici, sevimsiz bir kız çocuğuna dönüşüp, oyunculuğuyla da göz dolduruyor.

Alev, her küçük çocuk gibi okuluna gidip gelir. Bir gün öğretmeni tüm sınıfı pikniğe götürür ve Alev’in sınıf arkadaşlarından biri göle düşerek boğulur. Polis bir soruşturma açar ve olayı incelemeye alır. Bu arada ölen öğrencinin ailesi de perişan olmuş bir vaziyette sürekli Alev’in ailesini ziyarete gelir ve Alev’in olay hakkında bir şeyler bilip bilmediğini sorar. Acılı aile her defasında bomboş bir vaziyette geriye döner.


Alev’in annesi bir süre sonra kızının tuhaf davranışlarından şüphelenerek hem kendi geçmişini, hem de kızının geçmişine bir yolculuğa çıkar ve korkunç bir gerçekle karşılaşır.

BU HAFTANIN FİLM ANLATIMLARI VİDEO OLARAK EN ALTTA

KÖTÜ TOHUM (1963) IMDb: 7.8

Yapımı : 1963 - Türkiye
Tür : Aile ,  Dram ,  Gerilim ,  Korku ,  Polisiye ,  Suç ,  Psikolojik
Süre: 106 Dak.
Yönetmen : Nevzat Pesen
Oyuncular : Suna Pekuysal ,  Öztürk Serengil ,  Alev Oraloğlu ,  Bedia Muvahhit ,  Lale Oraloğlu
Senaryo : Nevzat Pesen
Yapımcı : Nevzat Pesen


SHADOW PUPPETS/ GÖLGE KUKLALAR (2007)

Bu tarz konulu filmleri keşfettikçe heyecan yapar ve filmi hemen izlemek isterim. Bilirsiniz; bir grup insan hiç bilmedikleri bir mekânda gözlerini açar ve bin bir tuzakla dolu bu mekândan yırtmaya çalışırlar. Millet teker teker hakkı rahmetine kavuşup, tahtalıköyün tıkırtılarıyla meşgulken bizlerde keyiften dört köşe oluruz.

Bu film için de aynı durum söz konusuyken, filmin yarım saatinden sonra film gittikçe kötülemeye başladı. Yine bir grup insan gözlerini hiç bilmedikleri bir yerde açtılar ve bu yerde ne maksatla olduklarını, bu yerin neresi olduğunu, en önemlisi bir süre sonra hafızalarının neden silindiğini araştırmaya koyulurlarken, bir de baktılar ki, boş boş dolaştıkları bu korkunç koridorlarda peşlerine takılmış gölge bir yaratık onları öldürmek istiyor.

Film ilerledikçe düzeleceğine, bir de karşımıza efekt bozuntusu bir yaratık çıkıveriyor. Ben filmden pek keyif aldığımı söyleyemicem ama filme şans vermek yine size kalmış. Şimdiden iyi seyirler.

BU HAFTANIN FİLM ANLATIMLARI VİDEO OLARAK EN ALTTA

SHADOW PUPPETS (2007) IMDb: 4.9

Yapımı : 2007 - ABD
Tür : Gerilim
Süre: 103 Dak.
Yönetmen : Michael Winnick
Oyuncular : Tony Todd ,  Jolene Blalock ,  Natasha Alam ,  Marc Winnick ,  Diahnna Nicole Baxter
Senaryo : Michael Winnick
Yapımcı : Bob Crowe


PRISONERS/ TUTSAK (2013)

Bu hafta sizlere anlatabileceğim en iyi dram-gizem türü filmlerden biri de Prisoners isimli filmdi. Filmin içinde hafiften gerilim yer alsa da tam anlamıyla su katılmamış gerilim severleri memnun eder mi bilemiyorum ama ben memnun kaldım diyebilirim.

Bu tarz gizem içerikli filmlerin sonları genelde açık kapı bırakıp, izleyiciye birçok soru sorar ve belki de biraz yorar. Ama bu film bize iki seçenek sunuyor; istersen uzat bacaklarını filmin keyfini çıkar ve hiç kafanı yorma, yada sana sorduğum sorulara mantıklı cevaplar ara.
Ben bu filmi izlerken gecenin bir vakti ve artık sonlarına doğru bir gözüm açık, diğeri kapalı, ağzımdan salyalar akarak izlediğim için ilk seçeneği tercih ettim. Film sonuna kadar gizemini korurken, oyunculuklarıyla da bir o kadar dikkat çekiyor.

İki yakın komşu aileden biri, bir diğerini ziyarete gider ve çoluk çombalak bir araya gelirler. Her şey oldukça sıradan ve keyiflidir. Bir ara bu iki ailenin küçük kızları göz-kaş arasında sokağa çıkıp, sokakta parketmiş bir karavanın etrafında oynamaya başlarlar. Kızlardan birinin abisi ise hemen yanlarına gelerek, hiç tanımadıkları bu karavanın etrafında durmamaları konusunda onları uyarır ve her kes götün götün tekrar evin yolunu tutar.

Bir araya gelmiş bu iki aile kendi hallerinde eğlenirlerken aradan epeyce zaman geçer ve yine bu iki muzır kızın ortadan kaybolduğunu anlarlar. Hemen bir panik havası eser evde. Kızları en son karavanın yanında bulan genç delikanlı tekrar oraya bakmaları gerektiğini söyler. Sokağa çıkıp baktıklarında ne karavan yerindedir, ne de bu iki minik kız ortalıklarda gözükmektedir.

İki aile, kızlarının kayıp olma durumundan dolayı perişan olurlar ve devreye bir dedektif girer. Dedektif yakaladığı akıl sağlığı pek yerinde olmayan bir adamı gözaltına alır ve sorguya çeker. Fakat delil yetersizliğinden herifi salar.

Kızlardan birinin babası bu adamın suçlu olduğuna inanır ve bu adamı saldıkları için dedektifle arası bozulur. Dedektif, adamın suçsuz olduğuna inanırken, acılı baba ise bu adamı kendi çabalarıyla ağına düşürüp, kendi yöntemleriyle ona cezasını vermek için kolları sıvar.

Bütün filmi bize anlattın demeyin, film bu noktadan sonra başlıyor zaten. Dram-gizem ve azıcık da gerilim sevenler için tavsiye edebileceğim bir film. Şimdiden iyi seyirler.

PRISONERS (2013) IMDb: 8.0

Yapımı : 2013 - ABD
Tür : Dram ,  Gerilim ,  Suç
Süre: 153 Dak.
Yönetmen : Denis Villeneuve
Oyuncular : Hugh Jackman ,  Jake Gyllenhaal ,  Maria Bello ,  Terrence Howard ,  Viola Davis
Senaryo : Aaron Guzikowski
Yapımcı : Kira Davis ,  Broderick Johnson

Bu haftanın film anlatımları aynı zamanda You Tube: Korkukolik kanalımda. Dilerseniz beni You Tube :Korkukolik videolarından da izleyebilirsiniz. Kanalıma abone olmayı unutmayın ama :)Hiç yorum yok:

Yorum Gönder