24 Ocak 2016 Pazar

BERBERIAN SOUND STUDIO, GERMAN ANGST ve THE CONFINES

BERBERIAN SOUND STUDIO/ BERBERIAN SES STÜDYOSU (2012)

İlk anlatacağım film acayip sıkıcı. Festivallerde gösterilen korku-gerilim filmlerini seviyorsanız belki ilginizi çekebilir. Yok, ben daha çok gişe tarzı, eğlenceli ve hoplatan gillerden hoşlanıyorum derseniz şimdiden uzamanızı tavsiye ederim.

Film 70’lerde geçmesine rağmen kostüm adına çok fazla beklentiye girmemeniz gerekiyor. 70’lerin özelliğini sadece bir ses stüdyosunun içerisindeki eski kayıt cihazlarında görebiliyoruz. Film, benim için öğretici özelliği olan bir yapıya da sahip. Foley nedir, giallo tarzı film nedir gibi şeyleri film sayesinde öğrenirken, giallo türü filmi araştırırken konu içinde öğreneceğim pek çok şey ortaya çıktı.

Film, boğucu havasıyla beni her ne kadar sarmasa da döneme ait filmlerin ses stüdyosunda yaşananlar ve metalaşan korku sektörünü de eleştirel yönüyle gayet başarılı bir film. Gözlerinizi açın, ilginç ve boğucu bir atmosfere sahip filme merhaba deyin.


Gilderoy adındaki bir ses mühendisinin kendisini İtalya’da, Suspiria tarzı bir filmin ses stüdyosunda kendisini bulmasıyla başlıyor ve olumsuz stüdyo şartlarına rağmen Gilderoy’un canla başla bu filmin sesleri üzerine çalışmasıyla devam ediyor. Bütün bunların yanında çalıştıkları filmin ruhunun stüdyoyu sarmasıyla işler biraz daha zorlaşıp, kendi iç dünyalarına doğru yolculuk yapmalarıyla film devam ediyor.

FİLMİ ANLATTIĞIM VİDEO EN ALTTAIMDb: 6.2

Yapımı : 2012 - İngiltere
Tür : Korku
Süre: 92 Dak.
Yönetmen : Peter Strickland
Oyuncular : Toby Jones ,  Susanna Cappellaro ,  Chiara D'Anna ,  Tonia Sotiropoulou ,  Lara Parmiani
Senaryo : Peter Strickland
Yapımcı : Mary Burke ,  Keith Griffiths


GERMAN ANGST/ ALMAN KORKUSU (2015)

Hadi şimdi size şöyle tartışmaya açık garip, çılgın bir Alaman korku filmi anlatayım. Herifler bu filmde cozutmuşlar. Ha öööle aman aman bir film olduğunu söyleyemem tabii ama bazı bölümlerinin düşündürücü tarafı olduğu kesin.

Film bize üç ayrı hikâyeyi anlatıyor. İlk hikâyede karşımıza çıkan tuhaf kız, bir artman dairesinde tek başına, bok götüren dairesinde tek bacaklı cavia cinsi kobayıyla birlikte yaşıyor. Evcilinin geçmişi ile hikâyeyi bize biraz anlattıktan sonra yan odaya geçip bizi şaşırtmaya devam ediyor. Bu sahnede belden aşağı görüntülerle karşılaşmak da mümkün, baştan uyarayım. Kusmuk torbalarınızı hazırlamanızda da fayda var.

İkinci hikâyede ise iki işitme engelli sevgilinin izbe bir yere gidip bu mekânda kendilerince romantizm yaşayıp, fingirdeşmelerini anlattıkları sırada, aniden karşılarına çıkan serseri ve aynı zamanda ırkçı bir çetenin saldırısına uğramalarını anlatıyor. Flashback sahnelerle donatılmış bu hikâyenin sürpriz tarafları da var.

Son hikâyede ise aklı uçkurunda, ünlü bir fotoğraf sanatçısı herifin chat ortamında tanıştığı ve yüzünü bile daha önce hiç görmedi azgın bir kadının aklına uyup, onunla tanışmak için gittiği tuhaf bir gece kulübünde başına gelen ilginç olaylar anlatılıyor. Fotoğrafçı adamın bu kulüpte tanıştığı kadının peşine takılıp gittiği bir ev partisinde kullandığı bir çeşit uyuşturucu ot sonrası değişimi anlatılmış. Her otu boku kullananın başına gelebileceklerin ibretlik öyküsü de diyebiliriz şekerim.

FİLMİ ANLATTIĞIM VİDEO EN ALTTA

IMDb: 5.4


Yapımı : 2015 - Almanya
Tür : Aksiyon ,  Fantastik ,  Korku
Süre: 90 Dak.
Yönetmen : Jörg Buttgereit
Oyuncular : Milton Welsh ,  David Masterson ,  Matthan Harris ,  Annika Strauss ,  Desiree Giorgetti
Senaryo : Andreas Marschall
Yapımcı : Michal KosakowskiTHE ABONDONED /THE CONFINES (2015)

Streak, gotik bir mimariye sahip çok büyük bir binada güvenlik görevlisi olarak işe başlar. Ondan daha deneyimli olan diğer güvenlik görevlisi Cooper ile ilk gecesini geçirmek üzere gece başlar.

Cooper yürüme engelli olduğu için sık sık yerinden kalkıp, ortalığı kolaçan etmek zorundadır. Yağışlı ve soğuk havadan sığınmaya çalışan evsiz bir yaşlı adam ve köpeğini de yasak olmasına rağmen bu binaya alır ve ortalıklarda dolaşmamalarını tembihler.

Streak, ilk kolaçanında tuhaf bir kızın halüsinasyonunu görür ve çok korkar. Bu halüsinasyonu bozuk olan psikolojisine bağlar ve çok önemsemez. Bir süre sonra güvenlik kamerasında kapısı kilitli ve girilmemesi gereken bir oda görür ve bu odaya girmemesi gerektiği halde merakına yenik düşer ve ilk fırsatında bu odaya girer. Odaya girmesiyle birlikte korkunç olayların da başlangıcı olur ve hayal ve gerçeğin arasında gidip gelir.

Beni çok korkutmayan, hatta alışıla gelmiş bir konuya hüzünlü bir son yazarak sonlandırılmış bir film diyebilirim. Orta karar bir film. 

FİLMİ ANLATTIĞIM VİDEO EN ALTTA

IMDb: 5.0

Yapımı : 2015 - ABD
Tür : Gerilim ,  Gizem ,  Korku
Süre: 86 Dak.
Yönetmen : Eytan Rockaway
Oyuncular : Jason Patric ,  Mark Margolis ,  Carlos Velazquez ,  Louisa Krause ,  Henry Kelemen
Senaryo : Eytan Rockaway


FİLMLERİ ANLATTIĞIM VİDEO

You tube Korkukolik kanalıma abone olmayı lütfen unutmayın. İyi seyirler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder