27 Aralık 2015 Pazar

YILBAŞI GECENİZE ÖZEL KORKU FİLMLERİ

2015’in son haftasını yaşarken, öncelikle herkesin yeni yılını kutluyorum. Yeni yıl hepimiz için sağlık, mutluluk ve para üçlemesini getirsin dileklerimde bulunurken bana da gele gele Bermuda şeytan üçgeni denk gelir herhalde. Bu kadar çok korku filmleri ile haşır neşir olmanın getirmiş olduğu felaketlerden biri de bu diyebiliriz.Bu haftaya özel seçmiş olduğum filmler, yılbaşı gecesini evinde geçirecek ve bolca korku filmi izleyecek takipçilerime iyi gelecek diye düşünüyorum. Yılbaşı gecesi ister yalnız olun, ister arkadaşlarınızla birlikte olun, tavsiye filmlerimle iyi bir gece geçireceğinizden eminim. O zaman hadi tavsiyelere başlıyoruz.


BKACK CHRISTMAS/ KARA NOEL (2006)

Kesilmiş kollardan, bacaklarda, oyulmuş gözler ve kesik kellelerle süslü bir yılbaşı ağacına ne dersiniz? “Sen mal mısın Korkukolik, tabii ki istemeyiz” dediğinizi duyar gibiyim. Tamam, sustum, size de yaranılmıyor.


Bu hafta size bolca Noel içerikli korku filmleri anlatayım istiyorum. Tabii ki bulabilirsem. Bunlardan ilki 1974 yılında çekilmiş ve 2006’da tekrar çekilen Black Christmas/ Kara Noel. Film, orjinalinin yanında 4.5 gibi düşük bir puana sahip olsa da bece biraz daha fazla puanı hak ediyor. İlk filmi henüz izleyemediğim için her iki film arasında bir karşılaştırma yapabilmem mümkün değil. Her iki filmi de izleyenlerin yorumlarına bakılacak olursa, 2006 versiyonu ilk filme göre daha havalı ve hareketliymiş. Bana sorarsanız; tabii ki daha havalı ve bir okadar da yılbaşı gecesi çerez niyetine yiyebileceğiniz bir film.

Diyelim ki yılbaşı gecesi kankalarınızla evinizde tombala oynayıp, yemek yiyerek geceyi geçiriyorsunuz. Ortamı biraz da olsa hareketlendirmek adına Black Christmas filmini dvd’ye atarak ortamı biraz hareketlendirebilirsiniz. Çılgın bir yılbaşı gecesi grup seks partisi yapamayacağınıza göre film izleme alternatifi daha uygun gibi geliyor bana.

Filmde en çok hoşuma giden şey tabii ki huzur verici Noel şarkıları, noel ruhu, Noel ışıkları oldu. Ama dakikalar sonra o bembeyaz ışıltılı karlar insanların kanıyla kırmızıya boyanınca götün götün ekranın yanından kaçmaya başladım. Huzurlu Noelimizin içine sıçmak suretiyle geriye dönen Bill ortalığın anasını ağlatmaya başlıyor. Sen şu çapulcuya bak la!

Bill yıllarca çatlak anası tarafından çatı katına hapsedilerek yaşamış ve büyümüştür. Bir süre sonra cinayetler işleyerek bu çatı katından kurtulmayı başarır ve kaçar. Bu kez de yakalanır ve hapiste uzunca bir süre vakit geçirir.

Aradan geçen bu uzun yıllar sonrasında Bill, bir Noel zamanı hapisten kaçarak evine, çatı katına dönmeye karar verir. Bir şekilde kaçmayı başaran Bill evine geldiğinde, eski evini bir kız yurduna dönüştürülmüş vaziyette bulunca beyaz sakalını takar, kırmızı çuvalını sırtına atar ve Noel Baba olarak bacadan evine girer. Kırmızı çuvalında ise evdekilere hediyeler değil, ölüm getirmiştir.


IMDb: 4.5

Vizyon Tarihi: 25 Aralık 2006
Yapımı : 2006 - ABD ,  Kanada
Tür : Dram ,  Gerilim ,  Korku
Süre: 84 Dak.
Yönetmen : Glen Morgan
Oyuncular : Michelle Trachtenberg ,  Mary Elizabeth Winstead ,  Katie Cassidy ,  Lacey Chabert ,  Crystal Lowe
Senaryo : Glen Morgan ,  Roy Moore
Yapımcı : Marc Butan ,  Bob ClarkSILENT NIGHT, DEADLY NIGHT/ SESSİZ GECE, ÖLDÜRÜCÜ GECE (1984)

Yılbaşı gecesi için evden çıkmayı düşünmeyen ve geceyi anlam ve önemi itibariyle Noel içerikli korku filmleri ile geçirecek olan kafadan çatlak takipçilerim için ikinci film tavsiyem biraz daha eskilerden, 1984 yılına ait Silent Night, Deadly Night olacak.


Ne kadar acı değil mi? Birileri yılbaşı gecesi bir yerlerde ümüğüne kadar içkiyle doluyken, donunu çıkartıp eline almış, Mustafa Keser hesaaabı  kırmızı mendil gibi sallarken, siz evinizde tuzlu yer fıstığı kemiren bir hamster gibi oturup film izlemeye hazırlanıyorsunuz. Neyse ki, öğünmek gibi olmasın ama ben varım da bir iki düzgün korku filmi izleyeceksiniz. Elindeki son vişne suyu ile incelttiğin şarabın bittiyse filmi anlatmaya başlıyorum.

Film yine o kadar huzur verici bir şekilde başlıyor ki, 4 kişilik o aile Noel arifesi büyükbabayı ziyarete giderken aralarında ben de olmak istiyorum. Minik Billy, küçük kardeşi ve anne-babasıyla birlikte Noel ziyareti için Büyükbabayı ziyaret etmek için hastaneye gidiyorlar. Küçük Billy, annesiyle Noel baba hakkında sevimli bir konuşma yaşıyor ve büyük babanın yanına ulaşıyorlar. Büyük baba kafayı sıyırmış bir vaziyette Billy’e Noel gecesinin tüm yılın en korkunç gece olduğuna dair bir şeyler söyler ve uslu durmayan çocukları cezalandırmak için de Noel Babanın mesaiye başlayacağından söz eder. Bunu duyan Billy anında travma yaşayarak Noel Babadan tırsmaya başlar.

Geriye dönüş yolunda karşılarına çıkan otostopçu bir adamın Noel Baba kostümüyle olduğunu görünce, Billy inanılmaz bir şekilde korkar ama ailesi Noel Babadan korkulmaması gerektiğini söyler. Noel baba azılı bir katil çıkar ve Billy hariç tüm aileyi öldürür. Billy çalıların arasına saklanarak götü kurtarır ama yaşadığı bu travma üstüne travmalar Billy’i travma manyağı eder.

Hayatının geri kalanını bir yetimhanede geçiren Billy, yetimhanenin sert rahibesinden de kötü davranışlar görünce travmalarına bir yenisi daha katar. Hayatını travmalar içinde geçiren küçük Billy, küçük Emrah’tan beter, acıklı bir hayat sürer.

18 yaşına geldiğinde bütün kızların gözlerini yerinden pörtletmeye yetecek yakışıklılığa gelir ama yakışıklılığının önüne geçen bir şey vardır; bozulan psikolojisi. Ne zaman bir cinsel fanfini yaşasa yetimhanedeki korkunç günleri aklına gelir. Ne zaman bir Noel Baba görse hep o korkunç olay aklına gelir. Billy için artık intikam alma zamanıdır ve giydiği Noel Baba kostümüyle onun önüne hiç kimse geçemeyecektir. Öldür Billy, beline kuvvet koçum.

IMDb: 5.9

Yapımı : 1984 - ABD
Tür : Gerilim ,  Korku
Süre: 79 Dak.
Yönetmen : Charles E. Sellier Jr.
Oyuncular : Linnea Quigley ,  Will Hare ,  Charles Dierkop ,  Nancy Borgenicht ,  Lilyan Chauvin
Senaryo :  -
Yapımcı : Ira Richard Barmak

SILENT NIGHT/ SESSİZ GECE (2012)

Bu haftaki blog yazılarım resmen TRT’nin yılbaşı gecesi özel programı gibi oldu. Yeni yıl için üşenmeden izleyip yazdığım ve tavsiye ettiğim filmlere bu kez biraz daha yakın zamandan, 2012 senesinde gösterime girmiş bir filmden devam ediyorum; Silent Night


Filmin bir sahnesinde, genç delikanlı konuşamayan hasta büyükbabasının aniden kolunu tutarak, sanki yıllarca konuşamamanın acısını çıkartıyormuş gibi hiç susmadan “Noel gecesi en lanetli gecedir” deyip, delikanlının ödünün kopmasına yol açıyor. Ve tabii yanlarına hemşire kadın gelince ne hikmetse çatlak büyükbaba eski suskun haline geri dönüveriyor. Bu sahne bana, anlattığım bir önceki filmin büyükbabalı sahnesini hatırlattı. Aynı sahneyi kullanmaları Silent Night, Deadly Night filmine ya taşak geçmeli bir göndermeydi, yâda aynı sahnenin çorlamalı bir versiyonuydu. Çünkü birebir aynı sahneyi yapmışlar.

Film, oldukça kanlı ve psikopatça cinayet sahnelerinden oluşuyor. Noel Baba kostümüne bürünmüş katilin cinayetleri o kadar karizmatik ki filmin içine atlayıp, “aabi beni de bi doğra da maaaleye bi havamız ossun” falan diyesim geldi. Katil Noel Baba,  elinde o kanlı baltasıyla kapıda öyle bir beliriyor ki, bir katil ancak bu kadar kapıda belirebilir. İbnetor resmen “ben buraydım” diyerekten kükrüyor.

Biçerdövere atılan kadın mı, lav silahı ile külbastı yapılan kurbanlar mı, yoksa kıçına pilav doldurularak yılbaşı hindisi niyetine fırına verilen kurbanları mı anlatayım bilemedim.

Filmin konusu öööle çok matah değil ama yılbaşı gecenizi eğlenceli bir hale sokup, sizi korkutan titretecek türden bir film diyebilirim. Düşmeyen temposu ve korkunç sahneleriyle ilginizi çekebileceğini düşünüyorum.

Sessiz sakin bir kasabada Noel arifesi münasebetiyle bir yığın Noel Baba yürüyüş yapar. Eğlenen halkın arasına karışan ve ucube bir Noel Baba maskesi takan bir seri katil ise insanların arasına karışıp, elindeki yaramaz çocuklar listesine bakarak ölüm hediyelerini dağıtmaktadır.


 IMDb: 5.2

Yapımı : 2012 - ABD ,  Kanada
Tür : Korku
Süre: 94 Dak.
Yönetmen : Steven C. Miller
Oyuncular : Jaime King ,  Malcolm McDowell ,  Donal Logue ,  Lisa Marie ,  Brendan Fehr
Senaryo : Jayson Rothwell
Yapımcı : Shara Kay ,  Phyllis Laing
GREMLINS (1984)

Neymiş efendim, piç kurularını ıslatmayacakmışız, gece yarısından sonra beslemeyecekmişiz, bir de parlak ışıklara maruz bırakmayacakmışız. Ne de nazlı yaratıklar bunlar. Bunları yaptığınız takdirde ise herifler azıp, çoğalıp, o sevimli hallerinden çıkıp, birer gözü dönmüş minik götü bokulara dönüşüveriyorlarmış.


Randall, yaptığı dandik icatları kakalamak için Çin mahallesine gider ve burada ürün satmak için girdiği bir dükkânın sahibi ile konuşurken, aynı zamanda oğluna Noel hediyesi almak istediğini belirtir. Her şeye baktığını ama bir türlü oğluna layık bir şey bulamadığını tam söylerken, tam o esnada bir kutunun içinden gelen garip hayvan sesi ilgisini çeker ve kutuda ne olduğunu sorar.

Dükkânın sahibi olan bunak Çinli herif kutudaki yaratığı gösterir fakat satılık olmadığını da ekler. Kutunun içindeki aşırı sevimli şey her neyse Randall’ın onu almadan gitmeye niyeti yoktur. Yaşlı adam satılık olmadığını ve bu hayvanın çok büyük bir sorumluluk olduğunu yineler. Fakat aç gözlü para düşkünü torunu, Randall’a yanaşarak paraya ihtiyaçlarının olduğunu, dedesinin bir bunak olduğunu söyler ve kutusuyla birlikte bu hayvanı Randall’a geçirir.

Oğluna hediyesini veren Randall, bazı kuralları da hatırlatarak hediye hayvanı oğluna verir; asla ıslatılmayacak, asla parlak ışığa maruz kalmayacak ve en önemlisi gece yarısından sonra yalvarsa da yemek verilmeyecek. Randall’ın oğlu Billy, yeni sevimli hayvanına Gizmo adını verir. Bir süre her şey harika ilerlerken, Gizmo’nun yanlışlıkla ıslanıp çoğalması üzerine birçok yeni Gizmo dünyaya gelirken her şey eskisi gibi kolay olmayacaktır.

80’lerin bu klasik filmini pek çoğunuz izlemiş olabilir. Filmi tavsiye etmemin sebebi filmin Noel’de geçmesi ve yine harika kar ve yeni yıl ışıklarıyla süslü olması. Yılbaşı gecesin evinde geçirmek isteyenler için bu korku-komedi filmini tavsiye ederim. İzleyin pişman olmazsınız.

IMDb: 7.2

Vizyon Tarihi: 08 Haziran 1984
Yapımı : 1984 - ABD
Tür : Komedi ,  Korku
Süre: 106 Dak.
Yönetmen : Joe Dante
Oyuncular : Phoebe Cates ,  Corey Feldman ,  Zach Galligan ,  Dick Miller ,  Polly Holliday
Seslendirenler : Don Steele
Senaryo : Chris Columbus
Yapımcı : Steven Spielberg ,  Frank Marshall


OMNIVOROS/ HEPÇİLLER (2013)

Yılbaşında harika bir yılbaşı yemeğine davetlisiniz. Masada yok yok; öncelikle şık insanlar, harika içecekler ve en asortik adını bile daha önce duymadığınız lezzetli yemekler. Ardından yenen tatlı ve en sonunda bir kahve keyfi derken, çaktırmadan garsona yediğiniz yemeğin içinde ne olduğunu soruyorsunuz. Aldığınız cevap: İnsan eti! 


Evet, yılbaşını evinde geçirecek olan takipçilerim, yılbaşı gecesi kendi çaplarında hazırladıkları yemeği yemeden önce, birazdan anlatacağım filmi izlerseniz ya iştahınız kapanacak, ya da yemek sonrası izlerseniz kusacak yer arayacaksınız. Siz iyisimi yemeği hazmettikten sonra filmi izleyin de ortalık boka bulaşmasın.

Şimdiye kadar anlattığım filmlerin hepsi Noel’de geçen korku filmleriydi. Şimdi anlatacağım film ise Noel içerikli korku filmlerine alternatif bir korku filmi olacak; Omnivaros.

Omnivaros, bir İspanyol filmi. Film yamyamlığı biraz daha modern bir şekilde gözler önüne seriyor. Bu kez karşımızda yamyam ilkel bir kabile yok ama parasını neye harcayacağını şaşıran bir grup zengin totoşun farklılık olsun diye insan eti yemelerini konu alıyor. Bir de bu ibneler, eceliyle götü devirmiş cesetleri de beğenmeyip, taze et derdindeler. Bu yüzden yedikleri insan etlerini, akvaryumdan canlı canlı çıkartılmış ıstakozlara benzetmek yerinde olur.

Ünlü bir yemek yazarı, “kaçak lokanta” adı altında işlerini gören, yasadışı lokantalar hakkında bir araştırma işini kabul eder. Tabii bu işe girdiğine de gireceğine de pişman olur.

İçine girmiş olduğu bu yasadışı lokantalarda insan eti yenildiğini öğrenince ve kurbanları da kanlı canlı görünce ne yapacağını bilemez. Bir kere bu işin içine girmiştir ve o da diğerleri gibi insan etinin tadına bakmak zorundadır. Gördüğü şeyler karşısında şoka uğrayan yazarın bu gidişata dur demesi lazımdır ve elinden gelen her şeyi yapar.

Çok sıkı bir şekilde korunan restoran-ev tarzı bu yasadışı insan mezbahasında işi oldukça zordur fakat daha fazla insanın da ölmesine izin vermek istemeyeceği için son çare olarak herkese bir sürpriz hazırlar.


IMDb: 5.6

Yapımı : 2013 - İspanya
Tür : Gerilim
Süre: 82 Dak.
Yönetmen : Oscar Rojo
Oyuncular : Fernando Albizu
Senaryo : Oscar Rojo

1 yorum: