17 Aralık 2015 Perşembe

GASSAL

GASSAL (2015)

Bu cuma yine yeni bir Türk yapımı korku filmi vizyona girecek: Gassal. Gassal, bizler öldükten sonra bizi yıkayan kişilere deniliyor. Öncelikle, gassal kişilerin psikolojisi nasıl olur, gassal nasıl çalışır şeklinde belgesel bir tat almayı da düşüyorsanız ki son dönem cin temalı filmler de cinler hakkında bilgiler de verilmekte. Bu tarz bir şey yok film de. Bana kalırsa yapılmaması da en mantıklı olanıydı. Pek çok cin temalı film o kadar çok cinler hakkında bilgi vermeye başlıyor ki, film artık belgesel kıvama ulaşıyor. Bir  korku filmi sever için de bu olay çekilmez hale gelebiliyor.

Gassal filmi, senaryosu itibariyle Alfred Hitchcock filminin Psycho/ Sapık filmini andırdığını söyleyebilirim.  Bir korku filmi avcısı olarak iki film arasında pek çok benzerlik buldum. Bu benzerlikler birebir birbiriyle aynı olmasa da biraz farklılaştırılarak filme serpiştirilmiş. Norman Bates, hobi olarak içi doldurulmuş hayvanlarla ilgilenirken, Gassal filmindeki karakter ise marangozluğu tercih etmiş gibi görünüyor. Yine çatlak anne ve etkisi altında kalma benzerliği de dikkat çekici bir durum. Yine motel göndermeleri de mevcut. Fakat film boyunca olup bitenleri izlerken, senaryonun bizi ters köşeye yatırması da söz konusu. Bu durum da filmin ortalarında şekillenmeye başlayan bir durum olarak göze çarpıyor. 

Filmin galasında çektiğim bir kare. Solda yönetmen Alper Kıvılcım 
Film, psikolojik gerilim tarzını sevenler için hikâye anlamında hayal kırıklığı yaratabilir. Çünkü hikâyeyi %100 özgün bulamadım. Tabii karşımızda tamamıyla bir Psycho filmi durmuyor. Ağır ilerleyen bir hikâye etrafında devam eden filmin iki yâda üç sahnesinde gerildim diyebilirim. Psikolojik gerilim severlerin sevebileceğini düşündüğüm filmin hikâyesi beni  beni çok tatmin etmedi, fakat birçok cin temalı filmin yanında farklı bir türün de başlangıcı gibi görünüyor.

Abbas, evinin bahçesinde kurduğu gasilhanede ölüleri yıkar. Oldukça ürkütücü bir yüz ifadesine de sahip olan Abbas, zaman zaman evini yoldan geçmekte olan kamyonculara da açarak, evinin bir odasını bir geceliğine kiraya verir.

Bir gün evine getirilen genç ve rahat abla modunda bir kadın, Abbas ile anlaşıp geceyi onun evinde geçirir. Ertesi gün vedalaşıp gitmesi gerekeceği yerde, onu bu evde tutan bir şeyler varmış gibi evde kalmaya devam eder. Bu arada karşısında duran bu tuhaf görünümlü adamın iç dünyasındaki sırları da keşfetmek için elinden gelen her şeyi yapar.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder