30 Kasım 2015 Pazartesi

THE FINAL GIRLS, HANNAS: KARANLIKTA SAKLANAN, THE HALLOW, MIENTRAS DUERMES

THE FINAL GIRLS (2015)

Son zamanlarda büyük atak yapan korku-komedi türünün iyilerinden denebilecek bir film izledim geçenlerde; The Final Girls. 80’lerin unutulmaz korku filmlerinde yer alan her tür klişeyi gözler önüne seren,  bol şenlikli bir filmdi benim için. Genelde Amerikan komedilerine pek gülemesem de güldüğüm birkaç espiri oldu.

Çılgın gençlerin hafta sonu kaçamakları için geldikleri mekândan tutun, saf sarışın kızdan, bakiresine ve final sahnenin kahraman gencinden, eli palalı katiline kadar her şey filmde mevcut. Tabii , daha çok 13.Cuma filmi üzerinden hareket eden film, kırıcı olmadan 13.Cuma ile dalgasını güzelce geçmiş, göndermeler yapmış. Çok cıvık değil de, kararında absürt noktalar yakalayan filmi korku-komedi severlere tavsiye ederim.

Max ve annesi birbirini seven ve arkadaş gibi yaşamaya çalışan anne-kızdır. Max’in annesi Nancy, seksenli yıllarda oynadığı bir korku filminde küçük bir rol oynamış ve öylece bir kenarda kalmıştır.

Ana-kız bir gün otomobilleriyle dolaşırken korkunç bir kaza olur ve Nancy ölür. Tek başına kalan Max üç sene sonra annesinin oynadığı filmin yıl dönümü nedeniyle sevgilisi ve diğer arkadaşlarıyla sinemaya gider.

Sinema salonu tıklım tıklım doludur ve herkes yerini aldıktan sonra film başlar. Annesini perdede gören Max çok duygulanır falan derken, Son Durak filmindeki kaza sahnelerini aratmayacak türden bir kaza olur ve sinema salonunda korkunç bir yangın başlar.

Korku filmi izlemeye gelen gençlerin hayatı bir anda korku filmine döner ve salonda panik anları başlar. Arkadaşları ile ne yapacağını şaşıran Max, elindeki pala figürü ile beyaz perdeye doğru yaklaşır ve perdeyi delerek arka tarafa gitmek için kendilerine yol açar.


Perdenin içine girer girmez kendilerini farklı bir boyutta bulan Max ve kankaları neye uğradıklarını şaşırırlar ve çok geçmeden anlarlar ki az önce izledikleri filmin içindedirler. Max, içinde bulundukları filmde annesini tekrar yakından göreceğinin heyecanını yaşarken, arkadaşlarının ise korktukları bir nokta vardır: İçinde bulundukları film, bir korku filmidir ve eli palalı, dev cüsseli katilin peşlerine düşmesi an meselesidir.

IMDb:6.8

Yapımı : 2015 - ABD
Tür : Komedi ,  Korku
Süre: 88 Dak.
Yönetmen : Todd Strauss-schulson
Oyuncular : Taissa Farmiga ,  Malin Akerman ,  Nina Dobrev ,  Alexander Ludwig ,  Alia Shawkat
Senaryo : Joshua John Miller
Yapımcı : Michael London ,  Janice Williams

HANNAS: KARANLIKTA SAKLANAN (2015)

Cin furyasından biz de elmadan bir pay alalım diye cinlerin işin içine sokulduğu bir film gibi geldi bana. Bana kalırsa senaryo üzerinde birkaç değişiklik yapılıp, ortaya pekâlâ cinsiz de olabilecek güzel bir gerilim filmi çıkabilirmiş. Zaten filmde bir adam kullanmışlar, aman Allahım! Başlı başına filmi tek başına götürebilecek bir insan azmanı. Uzun boylu, katil suratlı, sanırsın hapisten yeni kaçmış da filme dâhil edilmiş bir çam yarması.

Hazal Senel rolünü elinden geldiği kadar iyi oynamış. Yolu açık,  oldukça parlak bir oyuncu. Furkan Kızılay’ı bebekliğinden beri tanıdığımız için bu rolde de bebek bir psikiyatrist olarak karşımızda. Saçlar ve sakallar siyah mı yoksa siyaha mı boyadılar bilemicem ama yaşından daha olgun gösterilmeye çalışıldığı kesin. Ama hal ve hareketler yine bizim bildiğimiz havuç.

Efektlerin can çekiştiği, cin çarpması sahnelerinin cidden çok kötü olduğu filmi oyunculuklar ve akıl hastanesi ambiyansı ayakta tutuyor. Hikâye aslında hiç fena değil ve sonlara doğru sürprizlerle de karşılaşıyoruz. Bu yüzden, başta da belirttim gibi cinlere gerek duymadan Türk korku sinemasında bir fark yaratabilirmiş. Ama Allah kahretsin işte; bir kere cinli filmler tutuldu ya, gelsin paralar hesaaabı.

Mert efendi çiçeği burnunda bir psikiyatristir ve yen işe başladığı hastane de hastaları ile ilgilenirken, bir gün ortalıkta kıyametler kopar. Çok geçmeden hastaneye getirilen genç bir kızın zorla ağabeyleri tarafından hastaneye yatırılmak istendiğini anlarlar. Hastanede yatmamak için direnen kızın hastanede yatması doktorları tarafından karar verilir.

Genç kız, Mert’in hastasıdır ve başhekimin zırt pırt burnunu Mert’in işlerine soması Mert’i çileden çıkartır fakat Mert, size saygı duyuyorum hesabı hocasına laf edemez. Bu arada genç kız, kendisine görülmeyen varlıkların musallat olduğunu, kendisine tecavüz ettiğini falan söyler ama doktorlara göre bunlar kızın götünden uydurduğu şeylerdir.

Tecavüzcü cinler mi dersin, tecavüzcü hastabakıcılar mı dersin, hastane zıvanadan çıkar. Akıl hastanesinde, hastasından doktoruna ve cinine varıncaya kadar herkes sapıklaşır.

Bir gün, bir hasta bakıcı, genç kızın yanında ölü bulununca hastanede panik havası eser ve tüm bunların ardındaki sır perdesi de yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlar.

Korkukolik Puanı: 4.0

Vizyon Tarihi: 12 Haziran 2015
Yapımı : 2015 - Türkiye
Tür : Korku
Süre: 90 Dak.
Yönetmen : Kamil Aydın
Oyuncular : Furkan Kızılay ,  Hazal Şenel ,  Fatma Karanfil ,  Emin Gümüşkaya ,  Bükre Atala
Senaryo : Burcu Çetin
Yapımcı : Metin Demir ,  Salih Çelik
THE HALLOW (2015)

Yine ıssız bir kasabada, ıssız bir ormanın dibindeyiz. Kasabanın inancına göre ormanda yaşayan yaratıklar, periler, hayaletler ve çocuk hırsızları vardır. İş gereği ormanın dibindeki çok eski bir eve taşınan Adam ve karısı, evin üzerlerine çökme riskine rağmen bu eski evde yaşamaya başlarlar. Adam’ın görevi; ormanda araştırma yapıp, eski ve hastalıklı ağaçları tespit edip, üzerilerini işaretlemektir.


Bebekleri ile birlikte eve yerleşen Adam, Çingene karılar gibi bebeğini sırtına alıp, ormanı gezmeye başlar. Köpeğinin kendisini yönlendirmesi üzerine terk edilmiş bir kulübe bulur ve burada ölmüş bir hayvanın içine işlemiş katrana benzer bir sıvıyı örnek olarak alır. Bu arada sırtındaki bebek, agucuk gugucuk yaparak bin bir türlü ağaç dalının arasından, babasının sırtında geçerken, kafasını bir yere vuracak diye yüreğim azıma geldi. Hayır, bebek için bu tehlikeli yolculuk bir şey değil, annesi nasıl sesini çıkartmıyordu bu duruma onu anlamadım.

Bir süre sonra evlerinin çatı katında da bu katran benzeri madde ortaya çıkar. Adam’ın mikroskopla yaptığı araştırma sonucu anlar ki, bu madde aslında canlı bir şeydir ve içine işlediği şey her ne olursa olsun, onun değişmesini sağlar ve kontrolü tamamen kendi eline alır. Aile, bu mantar türü maddenin esiri olmaktan kurtulmaya çalışırken, ormanda yaşayan yaratıkların da ortaya çıkması ve bebeklerini kaçırması anne-babanın hayatını altüst eder.  Adam ve karısı bu garip maddeden kurtulabilmenin yolunu ararken, bir yandan da acaba bebeklerini bu yaratıkların elinden alabilecekler midir? İzleyiniz ve görünüz.

Orta halli bir film olmasına karşın, ormanda ortaya çıkan yaratık olayına farklı bir şekilde yaklaşmaya çalışmışlar. Sadece yaratıklar değil, aynı zamanda ortaya çıkan ve herkesi etkisi altına alan bir mantarın da işin içine katılması, filmin heyecanlı sahnelerini ikiye katlamış. Çok fazla beklentiye girmeden izleyebilirsiniz. 


IMDb:5.8

Yapımı : 2015 - İngiltere
Tür : Korku
Süre: 97 Dak.
Yönetmen : Corin Hardy
Oyuncular : Bojana Novakovic ,  Joseph Mawle ,  Michael McElhatton ,  Stuart Graham ,  Gary Lydon
Senaryo : Corin Hardy ,  Felipe Marino
Yapımcı : Felipe Marino ,  Joe Neurauter
Diğer Adı : The Good People


MIENTRAS DUERMES/ ÖLÜM UYKUSU (2011)

Yalnızlık ve beraberinde gelen mutsuzluk üzerine yapılmış bir film anlatıcam sana. Bir İspanyol filmi olan Mientras Duermes, yalnızlığın getirmiş olduğu mutsuzluğunu gidermek için garip yollara başvuran bir psikopatın hayatından bir kesiti gözler önüne seriyor.


Cesar, mutlu olmamaktan yakınan bir apartman kapıcısıdır. Apartmandaki tüm dairelerin yedek anahtarları kendisinde bulunduğu için isterdiği tüm dairelere girerek istediği haltı karıştırır. Apartmanda yaşayan ve mutluluğu ile dikkat çeken herkesi kendine hedef olarak seçen Cesar için asıl hedef, her gün apartmandan çıkarken gülücükler saçan ve aşırı mutlu tavırlarıyla dikkat çeken Clara’dır.

Clara evde yokken dairesine giren Cesar, Clara’nın yatağının altına gizlenir ve yalnız yaşayan kadın uykuya daldığında yerinden çıkar ve bir maddeyle daha da derin bir uykluya dalmasını sağlar. Bu süreç içinde, Bu mutlu olabilmeyi beceren kadından kendi yöntemleriyle sapıkça intikam alır.

Filmin sonunda acayip bir son bekliyordum ama;  al sana kaya, nereye dayarsan daya hesabı bir durum ortaya çıktı. Sanki filmin sonu havada kaldı gibi ama bir yandan da isteğin sonu kendin çıakr der gibi bir son bizi bekliyor. Psikopatlığa “mutsuzluk” temasından yaklaşan ilginç bir İspanyol yapımı gerilim filmiydi, herkese tavsiye ederim. Filmin ağır ilerlediğini de belirtmeden geçemicem ama yer yer yüreğimi ağzıma getiren sıkı gerilim sahnelerinin olduğunu da hemen ekleyeyim. Hadi herkese iyi seyirler.

IMDb: 7.2

Vizyon Tarihi: 20 Temmuz 2012
Yapımı : 2011 - İspanya
Tür : Gerilim ,  Korku ,  Psikolojik
Süre: 102 Dak.
Yönetmen : Jaume Balagueró
Oyuncular : Luis Tosar ,  Marta Etura ,  Carlos Lasarte ,  Tony Corvillo ,  Alberto San Juan
Senaryo : Alberto Marini
Yapımcı : Jaume Balagueró ,  Julio Fernandez
Diğer Adı : Sleep Tight, Flatmate
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder