9 Kasım 2015 Pazartesi

TALES OF HALLOWEEN, REPULSION

TALES OF HALLOWEEN

Amerika’nın bir kasabasındayız. Cadılar Bayramı gecesi ve o gece içinde yaşanan birbirinden gereksiz ve absürt 10 ayrı olay. Film, sinema için değil de sanki Halloween gecesi için özel çekilmiş 10 ayrı hikâyenin yer aldığı bir film gibi olmuş. Filmi çok iyi bulmasam da eğlenceli tarafları vardı. Hikâyeler hiç etkileyici olmamasına rağmen hepsini sonuna kadar izledim. Hatta bazıları çok saçmaydı. Filmin absürt olmasından dolayı yapacak bir yok bu konuda.


Film içerisindeki Ufak tefek efektler hikâyeler içinde oldukça sevimli ve güzel durmuş. Makyajlar da hiç fena sayılmazdı. Bunun üzerine hikâyelerin de etkileyici bir yönü olmuş olsaydı daha iyi bir puanı hak ediyor olabilirdi.


Bir Amerikan kasabasında Cadılar Bayramı gecesi ve bir radyo kanalında o gece özel bir korku programı. Programı sunan ablamız, birbirinden korkunç hikâyeler anlatarak insanların ödünü kopartmaya çalışıyor güya ama hikâyeler korku-komedi tarzında. Halloween gecesi bir kasabada anlatılan 10 hikâye başlıyor ve büyüklerin açtığı kapılarda “şaka mı, şeker mi” sorusu sık sık soruluyor. İzlemeseniz de pek bir şey kaybetmeyeceğiniz filmlerden.


IMDb: 5.5

Yapımı : 2015 - ABD
Tür : Korku
Yönetmen : Darren Lynn Bousman,  Neil Marshall,  Axelle Carolyn,  Lucky McKee,  Dave Parker,  Adam Gierasch
Oyuncular : Greg Grunberg ,  Sam Witwer ,  Booboo Stewart ,  Lin Shaye ,  Pollyanna McIntosh
Senaryo : Darren Lynn Bousman ,  Neil Marshall ,  Axelle Carolyn ,  Lucky McKee ,  Mike Mendez
Yapımcı : Axelle Carolyn ,  Shaked BerensonREPULSION/ TİKSİNTİ (1965)

Bir an düşündüm de; 1960 yapımı Psycho filmindeki Norman Bates ile Repulsion filmindeki Carol bir araya getirilse ortaya nasıl bir delilik çıkardı acaba. Neredeyse aynı dönemlere denk gelen bu iki usta yönetmenin gerilim filmlerinin iki deli karakterini Hollywood sineması beklide ileride tek bir filmde kullanır. Ha kullanırsa da ortaya iyi bir film mi, yoksa kötü bir film mi çıkar orası belli olmaz.


Delilik demişken, filmin ana teması delilik. Roman Polanski’nin apartman temalı film üçlemesinin de ilk filmi. Bunu her korkukolik bilir ama bilmeyenler için hatırlatmada fayda var.

Filmin gidişatına baktığınızda sıradan bir delilik hikâyesi gibi gelebilir size. Gerçi hangi delilik süreci sıradandır ki? Ama filme yansıyan gidişat sıradanken, filmi iyi bir gözle izleyen izleyici için durum hiçte öyle değildir. Filmi izlerken dikkat ederseniz pek çok anlam katılan figürle karşı karşıyayız. Filmin başlangıç sahnesiyle final sahnesindeki göz sahnelerinin arasındaki bağ nedir acaba? Kullanılan ustura, çürümeye yüz tutmuş tavşan, zamanla filizlenip çürümeye başlayan patatesler, çatlayan duvar ile yoldaki çatlak, çayın içine atlan kesme şekerler ve yere düşen kesme şekerler ve daha birçoğu.
Tiksinti, üçlemenin en sıkıcı ve izleyiciyi bunalıma sokan filmi. Ben bunalmak istiyorum ama filmi izlerken de filmi deşip analizini yapmak istiyorum derseniz film tam sizlik.

Carol, ablasıyla birlikte yaşayan genç bir kızdır. Fabrika gibi yoğun çalışan bir kadın kuaföründe çalışmaktadır ve dükkâna gelen kadınlar fabrikalardaki bant usulü gibi saçlarını ve bakımlarını yaptırıp mutlu olurlar.
Carol’den hoşlanan genç bir adam, Carol’ü tavlamaya çalışmaktadır ve Carol adama karşı nötr bir durumdadır. Bir gün bir kafede oturup konuşurlar ve ardından adamın arabasına binerler. Adam Carolü öpünce, kız ani bir tiksinti duyar ve hemen adamın yanından kaçar.


Tabii ki her şey bir öpücükle başlamamıştır ama, Carol’ün erkeklere karşı olan tiksintisi giderek artmaya başlamıştır. Kendisine bu konuda söz geçiremeyen genç kız, bir erkeğin eline değmesinden, erkeklere özgü bir eşyadan, erkeklerin kendisine karşı olan her türlü yaklaşımından kaçmaya ve tiksinmeye başlar.

Ablasının sevgilisi ile tatile gidip, Carol’ü evde yalnız bırakmasından sonra ise Carol cephesinde kayış iyicene kopar ve korkunç bir deliliğin de başlangıcı olur. Kaldığı apartman dairesinde tek başına korkunç dünyası işle yalnız kalan Carol, giderek tehlikeli bir dünyanın da içine girmiş olur.IMDb: 7.8

Yapımı : 1965 - İngiltere
Tür : Dram ,  Gerilim ,  Korku ,  Psikolojik
Süre: 105 Dak.
Yönetmen : Roman Polanski
Oyuncular : Catherine Deneuve ,  Patrick Wymark ,  Ian Hendry ,  John Fraser ,  Yvonne Furneaux
Senaryo : Roman Polanski ,  Gérard Brach ,  David Stone
Yapımcı : Gene Gutowski ,  Michael Klinger

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder