25 Ekim 2015 Pazar

SOLACE, PARANORMAL ACTIVITY 5: GHOST, THE LAST WITCH HUNTER, PAY THE GHOST, TIGER HOUSE, BACKCOUNTRY

SOLACE (2015)

Anthoni amca karşısında şapka çıkartmak lazım. Bu yaşta bile hâlâ harika performans. Geçtiğimiz hafta sonu izlediğim filmler arasında yıldızı yüksek filmlerden biriydi bana göre.


Film, polisiye-gerilim tarzında olmasına rağmen, katil kim tarzındaki filmlerden değil. Katili filmin başlarında çok silik bir şekilde görsek de filmin ikinci yarısında filme katılıyor.

Filmin ağır çekim sahneleri oldukça şık görünüyordu ve birçok yerde bu tarz sahnelerle karşılaşıyoruz. Bunun dışında 3-4 kez aynı teknikle çekilmiş ters köşe sahne de mevcut. Bu sahneler her karşıma çıkışında olup biteni anlayamadım ve beni çok şaşırttı. Bu sahneleri başarılı bulduğumu söylemeliyim. Tam “ha ziktiiiiir, öldü lan adam” dediğim yerde kalbim yerinden fırlayacak gibi oluyor, fakat hemen ardından “oha, o da neydi lan” dediğim şeylerle karşılaştım.

Film genel olarak hareketli bir yapıya sahip fakat bazı sahnelerde bu hareketlenme yerini bir durgunluğa bıraksa da fazla uzun sürmüyor ve heyecan, kovalamaca ve gerilim tam gaz devam ediyor.Filmin sonunda ise izleyiciyi bir ikilemde bırakarak soru soruyor. Genel anlamda beğendiğim bu filmi anlatmaya başlayayım.

Artık bir ayağı çukurda olan John, doğaüstü yetenekleri olan bir suç analizcisidir. Amcamızın, karşısındaki kişilerin düşüncelerine girme, geçmişlerini yâda geleceklerindeki bazı parçaları görebilme gibi yetenekleri mevcuttur. Kızını lösemi yüzünden kaybedince artık bu işi de bırakmıştır. Fakat eski ortağı kapıya dayanıp, bir cinayet ile ilgili kendisinden yardım isteyene kadar.

İlk başta kabul etmek istemese de, yardım isteyen bu iki dedektifin hayatlarının da tehlikede olduğunu hissedince bu cinayetle ilgili olarak yardım etmeyi kabul eder.

Yaşanan tüm cinayetler birbiriyle aynıdır fakat ortak özelliği nedir? John, cinayetlerin işlendiği yerlere dedektiflerle birlikte gider ve cinayet mahallinde hissettiği ve gördüğü şeylerle ilgili olarak katin yüzü beyninde belirir fakat net bir şeyler göremez.


Bir süre sonra kafasında bazı şeyler belirmeye ve netleşmeye başlayınca karşısında duran katilin de tıpkı kendisi gibi psişik yeteneklerinin olduğunu anlar ve birbirleriyle ilgili şeyleri hem John, hem de katil görmeye başlar. Yani John, katile yaklaştıkça, katil de bunu hisseder ve ona göre davranır. Durum böyle olunca, heyecanlı ve gerilim dolu bir kedi fare kovalamacısı başlar.

IMDb: 6.4

Vizyon Tarihi: 23 Ekim 2015
Yapımı : 2015 - ABD
Tür : Gerilim ,  Gizem
Süre: 101 Dak.
Yönetmen : Afonso Poyart
Oyuncular : Anthony Hopkins ,  Colin Farrell ,  Jeffrey Dean Morgan ,  Abbie Cornish ,  Marley Shelton
Senaryo : James Vanderbilt ,  Peter Morgan ,  Sean Bailey ,  Ted Griffin
Yapımcı : Beau Flynn ,  Tripp Vinson
Diğer Adı : PrémonitionsPARANORMAL ACTIVITY 5: GHOST/ PARANORMAL ACTIVITY 5: HAYALET BOYUTU

Ben bir Paranormal Activity’ci değilim ve serinin bir tek sonuncusunu sinemada izledim. Bana da denk gele gele 3D olanı denk geldi. Filmin neredeyse tüm serisini izledim galiba. Beni pek açan ve korkutan bir film olmayı başaramadı.
Yağmurlu bir gecede, iş çıkışı, tam da korku filmi izlenecek türden gök gürültülü ve yağmurdan ortalığın daha da karardığı bir geceye denk gelmesi de ayrıca güzel oldu aslında.

Kedisiyle birlikte genelde yalnız yaşayan biriyim. Gecenin bir vakti kalkıp, kedim Paşa’nın kendi kendine yaptığı garip hareketleri görünce biraz huylanmıyor da değildim açıkçası. Sanki karşısında görünmeyen bir varlıkla oyun oynuyormuş gibi gelir bana hep. Kendi kendime biraz kediyi izler, tüylerim tiken tiken olmuş vaziyette “amaaan siktir et” der ve yatağıma yatarım. Ama galiba, bu filmden sonra kedimin görünmeyen bir varlıkla arkadaşlık yaptığına inanabilirim. Aman tanrım!

Ryan ve Emily, Ryan’nın erkek kardeşi Mike’nin sevgilisini terk edip onların yanına yerleşmesiyle başlayan hikâye, bir noel arifesinde, garajda buldukları eski bir kamera ile şenleniyor.

Tüm aile, evin salonuna koskocaman bir çam ağacı dikip süsleyerek tüm hazırlıklarını yapıyorlar. Ryan ve Mike’nin garajda buldukları eski bir kamera ile kayıt yapmaya başlıyorlar. Malumunuz, film serisi amatör kamera üzerinden ilerlediği için bu gelenek yine bu şekilde devam ediyor. Herkes kameranın ne kadar büyük olduğunu söyleyip dalga geçiyor ama kameranın bir özelliği daha sonradan ortaya çıkıyor; insanların göremediklerini görebilmesi.

Ve daha sonra, evin eski sahiplerine ait olduğunu düşündükleri koca bir kutu vhs kaset buluyorlar. Tabii bizim iki kardeş, bu kasetleri porno film sanıp hemen oynatıcıya takıyorlar fakat gördükleri görüntüler karışsında biraz tüyleri ürperiyor. Kasetlerdeki görüntülerin, evin daha önceki sahiplerinin küçük kızlarına ait şeytan çıkartma görüntüleri olduğunu görüyorlar.

Kasetlerdeki görüntüleri ciddiye almayan iki kardeş, bir süre, buldukları kamera ile tuhaf görüntüler yakalamaya başlayınca, tüm kasetler ortaya dökülüyor ve bu tuhaf görüntüler ile ilgili ipuçları aramaya başlıyorlar.

Her gece garip olayların yaşandığı bir ev haline gelen Ryan ve Emily’nin mutlu evi, artık iblisin küçük kızlarına dadanmasıyla bir korku evine dönüşüyor. Tobi adındaki bu iblisin ise istediğini alana dek durmaya pek niyeti görünmüyor.

Filmi 3D olarak izlersek bir kazancımız olur mu derseniz, ben pek beğenmedim. Birkaç efektin dışında 3D olsa da olurmuş olmasa da. 3D çok fazla bir şey katmamış filme. Filmin ilk bölümlerinde göremediğimiz iblisler oldukça merak uyandırıp, daha çok korkutucu gelirken, son bölümlerde şekillenmeye başlayan iblislerin, filmin korkutucu tarafının biraz daha azalttığını düşünüyorum.

Ben, bolca şok sesiyle defalarca havaya fırladım. Filmin finaline doğru, evin korkunç havası ve karanlık sahneleri ürkütücüydü. Bir de gözümün önünden gitmeyen o çarşaf sahnesi, en hoşuma giden sahne oldu. Filme gitmeden önce çok fazla bir beklentiye kapılmadan giderseniz fazla hayal kırıklığı yaşamazsınız. Şimdiden herkese iyi seyirler.

IMDb: 4.7

Vizyon Tarihi: 23 Ekim 2015
Yapımı : 2015 - ABD
Tür : Gerilim ,  Korku
Süre: 95 Dak.
Yönetmen : Gregory Plotkin
Oyuncular : Olivia Taylor Dudley ,  Brit Shaw ,  Ivy George ,  Chloe Csengery ,  Aiden Lovekamp
Senaryo : Jason Pagan ,  Gavin Heffernan ,  Adam Robitel
Yapımcı : Oren Peli ,  Jason Blum
Diğer Adı : Paranormal Activity 5THE LAST WITCH HUNTER/ SON CADI AVCISI (20015)

Daha önceden Hansel ve Gretel Cadı Avcıları’nı izleyen var mı aranızda? İzleyenler varsa, bu film de aynı Hansel ve Gretel Cadı Avcıları filminin ayarında. Öyle su katılmamış bir korku filmi olduğunu sanmayın. Filmin korku tarafı tırt yani. Ha derseniz ki, fantastik-aksiyon severim, filmi tavsiye ederim. Zaten ben de filme giderken, bu tarz filmlerin yapısını bildiğim için beni şaşırtmadı.


Filmin hikâyesi oldukça bilindik ve pek bir şey vaad etmiyor. Gözde oyuncuların kullanıldığı film de, Michael Caine, bir ayağı çukurda bir pederi canlandırıyor. Filmde çok az gözüktüğü için üzüldüm. Yine Elijah Wood’da pek star havasında değildi sanki bu filmde.
Fantastik filmleri ben de severim. Konu kıtlığı yaşayan fantastik macera filmlerinde mecburen görsel ve ses efektlerine yoğunlaşırız. Bu filmin efektleri de güzeldi ama daha iyi görsel efektlerin olduğu filmler de gördüm diyemeden geçemicem.

Çocukluğumdan beri inanılmaz bir cadı meraklısı biri oldum çıktım. Cadıların olduğu filmleri her zaman çok sevmişimdir. Hatta bu filmde bile kötü cadıların tarafındaydım. Gelelim bu filmdeki cadılara. Aslında cadıya mı desek bilemiyorum ama film daha çok kraliçe cadı etrafında döndüğü için, hoşuma giden bir cadı tasarımı ile karşılaşmadım. Filmin hikâyesine gelecek olursak…
Günümüzden tam 800 sene önce Kaulder ve diğer cadı avcıları lanetlenen ormana dalıp, karşılarına çıkan bütün cadolazları ödürürler. Geriye bir tek Kraliçe cadı kalınca onunla kendisi yakinen ilgilenmek ister ve kılıcını alevler eşliğinde kraliçe cadının iki memesinin arasına saplar.

Kraliçeyi öldürdüğünü sanan Kaulder, aniden cadının hışmıyla karşılaşınca, kraliçe onu öldürmeden önce son bir kez lanetler ve onu ölümsüz biri haline getirir. Hepinizin, “aayyyy keşke bizi de ölümsüz yapan biri olsa da kıyamete kadar ölmeden yaşasak” dediğinizi duyuyorum. Ama düşünsenize o kadar çok tanıdığınızın ölümüne ve üzüntülü şeylere tanıklık yapacaksınız ki bu üzüntüye yürek mi dayanır be. İşte kraliçe cadının da tam olarak istediği şey budur.

Aradan tam 800 sene geçer ve bizim Kaulder vampir gibi ölümsüz yaşayarak günümüze kadar gelir. Kankası olan pederin bir cadı tarafından öldürülmesi sonucu, onu öldüren cadının peşine düşer. Fakat fark eder ki, kraliçe cadı tekrar dirilmiş ve ondan alması gereken özel bir şeyin peşine düşmüştür. Kaulder’in kendi ayaklarıyla kendisinin yanına gelmesini isteyen kraliçe cadı, bu eylemine Kaulder’in en yakınlarını öldürmekle işe başlar. İnsan ırkının kaderi de Kaulder ve Kraliçe cadı arasındaki savaş ile belirlenecektir.

IMDb: 6.5

Vizyon Tarihi: 23 Ekim 2015
Yapımı : 2015 - ABD
Tür : Aksiyon ,  Fantastik ,  Korku ,  Macera
Süre: 106 Dak.
Yönetmen : Breck Eisner
Oyuncular : Vin Diesel ,  Elijah Wood ,  Rose Leslie ,  Michael Caine ,  Julie Engelbrecht
Senaryo : Cory Goodman ,  Matt Sazama ,  Burk Sharpless
Yapımcı : Bernie Goldmann ,  Mark CantonPAY THE GHOST (2015)

Nicolas amcanın yine spor arabasının ödemesi falan geldi ki bu filmde oynamayı kabul etti falan diye espri yapiciiim ama adamın son dönemlerde oynadığı filmler biraz tıtr çıkıyor açıkçası. Bu filmin başlarında da içimde yeşeren iyi film tomurcuğu aniden yerini dikenli bir çöl kaktüsüne bıraktı ve azıcık canımı yaktı. Daha doğrusu canımızı yaktı. Kankam ile birlikte bir film gecesi yapalım dedik ve bu filmi izledik. Sevgili kankam da bir korkukoliktir.

Filmin ne yazık ki çok orijinal bir film değil. Bazı sahneleri Ruhlar Bölgesi filmini anımsatırken, konusu ise Siyahlı Kadın filmi gibiydi. Birkaç sıçratma yeteneği olan film, beni her ne kadar bir sahnesinde sıçratsa da filmin sonunda uyuyup kalmamı engelleyemedi. Allahtan Alkan’a sorarak filmin sonunu öğrendim. Gerçi pek bir şey de kaçırmamışım.

İşiyle gücüyle haşır neşir olan Mike, bazı işleri nedeniyle Cadılar Bayramına son anda yetişerek oğluna kostümlü bir sürpriz yapar. Annesi tarafından oğluna eğlence alanı için izin çıkmaz fakat, baba işinde terfi edilince buna çok sevindirik olurlar ve anne oğlunun babası ile birlikte Cadılar Bayramı eğlencesine gitmesine izin verir.

Mike, oğlunu elinden tuttuğu gibi eğlence alanına götür. Oğlunun elindeki video kamera, daha sonradan işe yarayacak görüntüleri kaydetmeye başar. Baba-oğul çok eğlenceli vakit geçirirlerken, çocuk dondurma diye tutturunca, Mike oğluna dondurma almak için elini tam cebine sokar ki, hemen burnunun ucundaki çocuk aniden sırra kadem basar. Panikleyen baba avazı çıktığı kadar bağırır, çağırır fakat çocuk yer yarılmış içine girmiştir.

Mike çersiz eve tek başına gelir ve karısına olan biteni anlatır. Çıldıran anne ne yapacağını şaşırır ve derken aradan bir sene geçer. Mike, kendi oğlunu bulmayı kafaya takmıştır ve çevresinde yaşanan bazı doğaüstü olaylar doğrultusunda topladığı ipuçları ile oğlunu bulmak için kolları sıvar.

IMDb: 5.2

Vizyon Tarihi: 06 Kasım 2015
Yapımı : 2015 - ABD
Tür : Gerilim
Süre: 90 Dak.
Yönetmen : Uli Edel
Oyuncular : Nicolas Cage ,  Sarah Wayne Callies ,  Lyriq Bent ,  Veronica Ferres ,  Lauren Beatty
Senaryo : Daniel Kay ,  Tim Lebbon
Yapımcı : Mark Gordon ,  Nicolas ChartierTIGER HOUSE (2015)

Daha önce bahsetmiştim galiba; tek mekanda ve az kişiyle çekilen filmleri yada romanları severim. Bu tarzın pek çok iyi örnekleri olmasına rağmen, yine karşımızda vasatın bir tık daha altında bir film var.


Senaryo biraz kopuk ilerliyor gibi geldi bana. Filmin de süresi kısa olunca bazı şeyleri kısaltıp, hatta mantığa dayalı pek çok şeyi bile hiçe saymışlar galiba. Filmi arkadaşımla izlerken, bir ara cep telefonuma dalmışım. Arkadaşımın uyarısı üzerine kafamı kaldırıp filme baktığımda çok şey kaçırmadığımı fark ettim. Kafanız cep telefonuna gömülüyken bile izlenebilinecek türden bir film. Birkaç sahnesinde heyecana kapıldım ama benim için pek yeterli bir film olmadı.

Evin genç delikanlısı sevgilisini kapmış, yatakta tantra seks ile ilgili muhabbet ederlerken, evin annesinin aniden kapıya dayanması üzerine kız çatı katına kaçar. Anne, oğlunun odasına girip, şööööle bi etrafı süzer ve burnuna yanmış kadın çorabı kokusu gelince biraz midesi bulanır.
Genç adam dışarı çıkar çıkmaz, anne hemen kızın çantasını bulur ve kurcalamaya başlar. İyi de ortada kız falan yoktur ve bu çanta nereden gelmiştir. Annenin gözü bir an çatı arasındaki kapağa takılır ama pek üzerine düşmez. Kızın çantasını kurcalayınca içinden çıkan hamilelik testi kadını biraz huylandırır.

Gece başlamıştır; anne yoga yapar, banka müdürü yada sahibi –tam anlayamadım- kocası ise kendi halinde takılırlar ve artık uyuku saati gelmiştir. Genç adamın sevgilisi olacak kız tekrar odalarında fingirdeşmeye başlarlar. Fakat huzurlu geçmesi planlanan gece, bir grup azılı saldırgan hırsız tarafından kâbusa dönecektir.


IMDb: 4.8

Yapımı : 2015 - İngiltere ,  Güney Afrika
Tür : Gerilim
Süre: 80 Dak.
Yönetmen : Tom Daley
Oyuncular : Kaya Scodelario ,  Dougray Scott ,  Langley Kirkwood ,  Ed Skrein ,  Brandon Auret
Senaryo : Simon Lewis
Yapımcı : Ronnie Apteker ,  Richard MansellBACKCOUNTRY/ ÖLÜM ORMANI (2014)

Gerçi karşınıza çıkacak olan vahşi ayı sadece ormanlık arazide değil, şehrin göbeğinde bile mevcut. Hem de en kıllısından, en hantalından, en ayı oğlu ayısından.


Film beni biraz sıktı aslında. Sinemada gösterime girdiğinde çok merak etmiştim ve gidememiştim. Çok üzülmüştüm ama gerek yokmuş o kadar üzülmeye.

Doğaya karşı insanların mücadele ettiği filmleri severim ama azıcık içinde gerilim, heyecan olsun. Konusu çok derin olmasa da bu iki unsuru ararım. Ama bu filmde heyecan yapacağımız bir yâda iki sahne var karşımızda. Onların da çekimlerini pek beğenmedim. Az bütçe mi desek, beceremedik mi desek bilemiyorum.

Film iki sevgilinin tatil için planladıkları bir doğa gezisini anlatıyor. Bunlar birbirine o kadar güveniyor ki, havalarından yanlarına yaklaşılmıyor. Bir şey sormak için girdikleri dükkân sahibi, kendilerine; şunu alın, bunu alın, vahşi ormanda lazım olur, sonra göt gibi ortalıklarda kalmayın, demesine rağmen bunlar; ne gerek var, biz zaten oldukça deneyimliyiz. Ona da ihtiyacımız yok buna da, diyip dururlar.

Ormana girdiklerinde doğanın tadını çıkartarak, o çimen senin, bu ağaç benim gibisinden kelebekler gibi sağa sola uçuşarak mutluluğun tadını çıkartırlar.
Kamp yapacakları gece, bulundukları yere, kendisini tur rehberi olarak tanıtan bir adamla tanışırlar. Daha doğrusu kızın sevgilisi yakacak odun bulmak için kamp yerinden ayrılınca bu uğursuz tipli herif çıka gelir. Adam elinde odunlarla geriye döndüğünde, sevgilisini tur rehberiyle yakın muhabbette görünce kıskançlık yapar ve boynuzlandığını düşünür. Bu yanlış anlaşılma karşısında rehber biraz onlarla vakit geçirir ve oradan ayrılır.

Ayrılmadan önce bizimkilere bir şey sorar; bu orman hakkında bir bilginiz var mı? Burayı iyi biliyorsunuz değil mi? Bizimkiler burunlarından kıl aldırmaz ve ortamı çok iyi bildiklerini söylerler. Fakat ertesi gün yollarını kaybedince kendilerini korkunç bir maceranın içinde bulurlar. 

IMDb: 6.0

Vizyon Tarihi: 12 Haziran 2015
Yapımı : 2014 - Kanada
Tür : Dram ,  Gerilim ,  Korku
Süre: 92 Dak.
Yönetmen : Adam Macdonald
Oyuncular : Eric Balfour ,  Missy Peregrym ,  Nicholas Campbell ,  Jeff Roop
Senaryo : Adam Macdonald
Yapımcı : Thomas Michael ,  Melanie Mullen

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder