4 Ekim 2015 Pazar

PSYCHO II, HIDDEN, BURYING THE EX, I AM NOT LORENA

PSYCHO II / SAPIK 2 (1983)

Alfred amcamızın göbeğinden pörtleyen en önemli eserlerinden biri de kuşkusuz Psycho/Sapık filmidir. Siyah beyaz ve dönemine göre en iyi gerilim filmlerinden sayılan Psycho filminin devamı olarak çekilen bu ikinci film de oldukça başarılı. Bunca yıllık Korkukolik olarak seriyi yeni izlemeye başladığım için ayrıca utanç yaşayarak Allah benim belamı versin diyor, birazcık sana filmden bahsetmek istiyorum.

Film, ilk filmin meşhur duş sahnesi ile açılışı yapıyor. Film normalde renkli fakat duş sahnesi orijinalindeki gibi siyah beyaz ve olduğu gibi koyulmuş. Olaylar 22 sene sonra tekrar gündeme geleceği için, kısa bir hatırlatma olsun diye yapılmış gibi duruyor bu açılış sahnesi.

Filmin ilkinde olduğu gibi, bu filmde de o lanetli evin atmosferi gerçekten korkutucuydu. Yıllardır yağlanmayan kapıların çıkarttığı gıcırtılar, Norman’nın gördüğü hayaller ve yine bıçaklama sahnelerinin ilk filmdekine yakın olmaları ve filmin sürprizlerle gelişmesini sevdim.

Filmin ikincisini bu hafta yazmaya karar verdim ama diğer iki hafta boyunca da serinin diğer bölümlerini sana anlatmaya çalışıcam. Şimdi hemen filmin anlatımına geçiyorum.

Norman Bates 22 yıl önce çenesi düşük deli anasını öldürüp, bir de üzerine işlettiği motelde işlediği bir cinayet sonrası tımarhaneye kapatılır. Motel odasında öldürdüğü sarışın hatunun ablası da boş durmaz ve bu süre içinde Norman’a karşı dava açarak bu işin temizlenmesini ister. Fakat mahkeme, akıl hastası olduğu için Norman’ı salınca, davacı kadın çılgına dönerek, mahkemede götünü yırtarcasına bağırır çağırır. Bu işin böyle bitmeyeceğini ve Norman’ın hapse girene kadar uğraşacağını söyleyerek oradan ayrılır.


Norman, hayata geri döner ve öncelikle bir restoranda ortalığın içine sıçma işine başlar. Çocukluğunda ve tüm kötü olayların yaşandığı evine geri gider ve eskiden işlettiği motelin de başına geçer. İyileştiğini sanan Norman, bir süre sonra evde yaşanan garip olaylarla yine annesinin etkisi altına girerek sürpriz gelişmeler yaşar.

IMDb: 6.4

Yapımı : 1983 - ABD
Tür : Gerilim ,  Gizem ,  Korku
Süre: 113 Dak.
Yönetmen : Richard Franklin
Oyuncular : Anthony Perkins ,  Janet Leigh ,  Vera Miles ,  Dennis Franz ,  Robert Loggia
Senaryo : Tom Holland ,  Robert Bloch
Yapımcı : Bernard Schwartz

HIDDEN (2015)

Valla böyle filmlerin sonunu bana yediremezsiniz filmin sonunu neredeyse başından tahmin ettim. Ha film kötü mü, değil. Fakat izleyiciyi ters köşeye yatıracaz diye de 1 saat bekletmek ve bu süreç içinde de sığınakta yangın çıkartıp, mıy mıy diyaloglarla geçiştirmek de olmuyor tabe.

Film, başından beri daha çok heyecan verici sahne ile donatılmış olsaydı, final sahnesi de az çok biraz daha tatmin edici olabilirdi. Son sahnelerin şaşırtıcılığı ve aksiyonu gayet güzeldi. Zombi filmlerine alternatif bir film olan Hidden, sonuna kadar merak duygunuzu, acaba neden bu insanlar sığınakta sıkışıp kalmışlar sorusuna olan cevaplarınızı tetikliyecek.

Dünyada üç kişi kaldıklarını sanan bir aile, bulundukları sığınakta acaba bugün ne tıkınsak diye düşünürken, aniden bir farenin şeftali konservelerine dadandığını fark eder.

Zaten fark etmeyecek de ne yapacaklar. Sığındıkları yer de bir insanın yaşayabilmesi için çok sınırlı yemek ve içecek vardır. Günlük olarak bir konserve tüketmeye kalksalar, buna bir de o lanet olası fare ortak olsa, e- geriye ne kaldı. Ya bu arada o sığınakta bu insanlar nereye sıçtılar, işediler hiç anlamıyorum. Filmin sonuna kadar tuttular galiba. Bazen senaryo da böyle mantık hataları yapılıyor.

Bir de bunların, “soluk alanlar” diye tırstıkları yaratıklar var. Bu yüzden sığınağın girişini kalın zincirlerle sağlamlaştırıp öyle yaşıyorlar bu sığınakta. Peki ama neden bu insanlar bu sığınağa girdiler, neden bazı yaratıkların sığınağı bir gün bulacaklarını sanıyorlar. Neden, neden ve neden?
Bu nedenler devam ederken, lanet olası farenin yarattığı karmaşadan dolayı tüm aile dışarıya çıkmaya mecbur kalırlar. Dışarıda bir çok tehlike onları beklerken, en korktukları yaratıklar da onlara giderek yakşlaşacaktır.

IMDb:6.5

Yapımı : 2015 - ABD
Tür : Gerilim ,  Korku
Yönetmen : Matt Duffer,  Ross Duffer
Oyuncular : Alexander Skarsgård ,  Andrea Riseborough ,  Heather Doerksen ,  Emily Alyn Lind ,  William Ainscough
Senaryo : Matt Duffer ,  Ross Duffer
Yapımcı : Richard D. Zanuck ,  Mason NovickBURYING THE EX /ESKİ SEVGİLİYİ GÖMMEK (2014)

Bir Tim Burton filmi olan Ölü Gelin çakması bir filmle başbaşayız. Absürd tarzdaki bu korku komediyi çok fazla tutmadım. İçinde geçen birkaç espirinin dışında beni güldüren yada korkutan bir şey olmadı. Son dönemlerin revaçta olan türtü korku-komedi de her iki türün de özellilerini ararım; hem güldürsün, hem de korkutsun. Maalesef vasatın bir tık altı bir filmle, hatta bana göre IMDb puanını bile hak etmeyen bir filmle başbaşayız.

Max’in  çalıştığı korku dükkânını kıskanmadım değil. Hayalimdeki korku dükkânı diyebilirim. Kuru kafalar, maskeler, iğrenç oyuncaklar, çizgi romanlar ve filmler ve daha fazlasının satıldığı küçük, sevimli bir korku dükkânı.
Max, küçük bir korku dükkânında çalışan ve hayatı sıkıntıdan pörtleyen ve kız arkadaşı tarafından da çok sevilen bir adamdır. Fakat artık hayatı o kadar sıradanlaşmaya başlamıştır ki neredeyse kız arkadaşı da dahil tüm hayatını değiştirmek istemektedir.

Çatlak erkek arkadaşı ile bu konuyu konuşur ve kendisinden daha akılsız olan erkek kardeşinden akıl almaya çalışır. Kız arkadaşıyla bu konuyu yüz yüze konuşmaya karar veren Max, onunla bir yerde buluşmak için randevulaşır.
Kız arkadaşı, randevu yerine gelirken Max’in gözü önünde bir kamyonun altında kalarak can verir ve tekerin altında kalmış kaplumbağa gibi asfalta yapışır.

Zaten kız arkadaşından ayrılmayı düşünen Max için işler biraz daha kolaylaşmıştır ve böylelikle ondan kurtulur. Öğle namazını takiben selası okunan kız, çukura fırlatılarak üzeri güzelce kapatılır. Durumdan dolayı timsah gözyaşları döken Max, cenaze töreni sonrası neredeyse göbek atacak kıvama gelir.

Artık yeni bir hayata başlayacaktır. Yeni bir iş, yeni bir aşk, yine gülecek bir neden lazım diyerekten yeni bir manita bile yapan Max için hayatında yeni bir sayfa açılmıştır. Yüzü gülmeye başlayan Max’ın kısa bir süre sonra hayatı tekrar cehenneme dönecektir. Çünkü, onu çok seven eski kız arkadaşı mezardan kalkıp Max’in kapısına geldiğinde Max’e oral sex yapacak kadar heyecanlıdır. Hadi iyi seyirler.

IMDb: 5.4

Yapımı : 2014 - ABD
Tür : Komedi ,  Korku
Süre: 89 Dak.
Yönetmen : Joe Dante
Oyuncular : Ashley Greene ,  Alexandra Daddario ,  Anton Yelchin ,  Oliver Cooper ,  Mindy Robinson
Senaryo : Alan Trezza
Yapımcı : Nicolas Chartier ,  Zev Foreman

I AM NOT LORENA/ BEN LORENA DEĞİLİM (2014)

Beklentim büyüktü ve filmin sonunda azım açık kalır diyordum ama pek öyle tahmin ettiğim kadar etkilenmedim. Ama tabii kimdir lan bu Lorena, kim, diye filmin başından beri düşünmedim değil.


“Katil kim” tarzı filmlere alternatif şeyler yapmaya başlamaları da en azından kabul edilebilir bir durum. Belki senaryo biraz daha hareketli olsaydı film daha iyi olabilirdi. En azından 1 saat 20 dakikalık kısa süreyle bunu telafi etmişler gibi görünüyor. Filmde gerilim çok az yer alırken, Lorena’nın kimdir, necidir, in midir, cin midir durumları gizem yönünü arttırıyor.

Olivia, kendi halinde bir tiyatro sanatçısı, aklını yitirmek üzere olan bir annenin genç kızıdır. Bir de travesti komşusu ile oldukça iyi anlaşan bir kızceğizdir.
Bir süre sonra Olivia’nın telefonuna gelen “borcunuzu ödeyin” şeklindeki telefon ve mesajlar Olivia’nın canını iyicene sıkmaya başlamıştır, çünkü borcun sahibi olan kadın Lorena adında bir kadındır ve bu borçlarla Olivia’nın hiçbir ilgisi yoktur.

Gelen mesajlar karşısında iyicene kafayı sıyıran Olivia, durumu izah etmek için gitmediği yer, çalmadığı kapı kalmaz. Ama Olivia’ya yardımcı olabilecek kimse çıkmaz karşısına.

Bir gün evine haciz memurları gelince, Olivia tamamen kafayı yer ve “ben Lorena değilim, o kadın ben değilim ve bu borçlar da bana ait değil” diye haciz memurunun karşısında zor durumda kalır. Fakat artık her şey için geç kalınmıştır ve Lorena denen bu kadının gizemi artık çözülmelidir. 

IMDb: 5.6

Yapımı : 2014 - Şili ,  Arjantin
Tür : Dram ,  Gerilim
Süre: 82 Dak.
Yönetmen : Isidora Marras
Oyuncular : Paulina Garcia ,  Gabriela Aguilera ,  Lautaro Delgado ,  Matías Oviedo ,  Elisa Zulueta
Senaryo :  -
Yapımcı :  -
Diğer Adı : I Am Not Lorena

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder