19 Ekim 2015 Pazartesi

CRIMSON PEAK, PSYCHO 4: THE BEGINNING, CONTRACTED: PHASE II, KNOCK KNOCK

CRIMSON PEAK/ KIZIL TEPE (2015)

IMDb puanını gördüğünüzde gözleriniz yerinden pörtledi değil mi? Ben, bir korku filmi olarak bu filmin bu kadar yüksek bir puanı hak ettiğini düşünmüyorum. Korku filminden beklenen 8.5’lik bir puana sahip değil.
Filmin ilerleyen dakikalarında, tarihte yer etmiş ve eli kanlı bir kadın seri katilden esinlendiklerini tahmin ediyorum. Tabii böyle bir söylenti yok ama benim gibi seri katillere ilgi duyup, araştırma yapan birisiyseniz bunu hemen anlayabiliyorsunuz. Bu kadın seri katilin adını vermeyeyim, yoksa filmin tadı kaçabilir.


Filmin başlarında iki kardeş arasında bir katakulli döndüğünü anlamıştım ama filmin ilk yarısı henüz bitmişti ki, filmin gizemini hemen çözüverdim. Bu gidişle artık izleyeceğim korku-gerilim filmlerinden de keyif almamaya başlıcam. Korku filmi firijiti olmazsam iyi. Eh naaaparsın, o kadar korku filmi avcısı olmak da böyle bir sonuç doğruyor.

Bu ay izlediğim bu ikinci dönem korku filmi oldu. İlki The Witch filmiydi ve kostümlerine hayran kalmıştım. Kızıl Tepe’de de yine kostümler harikaydı. Yaşadıkları şato ve bize şuanda tuhaf gelebilecek bazı ev eşyaları. İlk gramofon plağının silindir şeklinde olduğunu biliyordum ama bu filmde de karşıma çıkınca, eski meraklısı biri olarak pek bi hoşuma gitti. Kostümler falan harika olabilir de, bir de dönem filmlerinde oynayan oyuncuların yüzleri de önemli. Çok eski tarihlerde yaşamış insanların yüz ifadelerine, hatta yüz şekillerine bile uygun olmalı. Bunu pek göremesek de, daha filmin ilk saniyesinden itibaren insanın içini karartan bir hisle filme başlıyorsunuz. Gotik korku filmlerinden hoşlananların sevebileceğini düşündüğüm, korku öğelerinin az, ama hikâyenin sağlam olduğu bu filmi tavsiye ediyorum.

Edith, annesinin ölümünün ardından, annesinin hayaleti ile karşılaşmış ve ondan bir uyarı almıştır “kızıl tepeye gitme.” Kızıl tepenin ne olduğunu düşüne dursun, aradan yıllar geçer ve kendisini hayalet hikâyelerine verir.

Edith’in babası Ali Ağaoğlu gibi varlıklı bir adamdır ve aklına esen işlere yatırım yapmaktadır. Ne halt olduğunu benimde anlayamadığım bir icatı Edith’in babasına kakalamaya çalışan genç bir adam, yapmış olduğu makinenin maketini yaşlı adama gösterir fakat avucunu yalar. Adam makineyi beğenmemiş, adamdan da hoşlanmamıştır fakat başında daha büyük bir sorun vardır; bu genç adama kızı aşık olmuştur.

Edith’in babası bu aşka ısrarla karşı çıkar. Onun istediği adam; kasabanın genç doktorudur. Ama gönül bu, ota da konar boka da hesabı Edith iyicene kendini bu adama kaptırır.

Bir süre sonra Edith’in babası bir cinayete kurban gidince, Edith çok üzülse de artık evlenebilmesi için bir engel kalmamıştır. Pılısını pırtısını topladığı gibi, neredeyse yıkılmak üzere olan aciiip bir şatoya gelirler. Şatonun Bulunduğu toprakların adı Kızıl Tepe’dir.

Bir süre sonra şatoda karşısına zırt pırt çıkan korkunç hayaletler Edith’e bir şeyler anlatmak ister gibidirler fakat Edith yusuf yusuf durumlarından dolayı hayaletlere yaklaşamamaktadır. Oysaki hayaletlerin ona anlatmak istedikleri korkunç bir sır vardır.

Bana bir sinema ve mısır ısmarlarsanız bu sırrı söylerim. Filmi izleyecek olanlara şimdiden keyifli seyirler dilerim. Size yaklaşan hayalet olursa, ona şans tanıyın ve bekleyin. Belki size anlatmak istedikleri bir şeyler vardır ha ne dersiniz?

IMDb: 7.4

Vizyon Tarihi: 16 Ekim 2015
Yapımı : 2015 - ABD
Tür : Korku
Süre: 119 Dak.
Yönetmen : Guillermo del Toro
Oyuncular : Mia Wasikowska ,  Tom Hiddleston ,  Jessica Chastain ,  Charlie Hunnam ,  Burn Gorman
Senaryo : Guillermo del Toro ,  Matthew Robbins ,  Lucinda Coxon
Yapımcı : Guillermo del ToroPSYCHO 4: BEGINNING / SAPIK 4 (1990)
Filmin müziklerine bayılıyor, Norman’ın ise dudağının kenarındaki o hafif çapraz yavşak gülüşünden nefret ediyorum. Filmin 4. Bölümü gayet güzeldi. Aslında bakarsan filmin beğenmediğim bölümleri olmadı. Gerçek anlamda gerilim severleri tatmin edebilecek bir seri. Ve nihayet geçtiğimiz haftalardan bu güne yazmış olduğum serinin sonuncusuna geldik.


3 filmdir Norman’nın manyakça cinayetlerine katlanıp, onu, peruğunu, entarisini ve o soğuk sivri bıçağını yakinen tanıma fırsatını yaşadık. Şimdi sıra Norman’nın annesini tanımaya geldi. Ben, açıkçası daha sevimsiz bir kadın bekliyordum ama gayet güzel, hoş ve bir o kadar da çatlak bir beyne sahip anne ile karşı karşıyayız. Bu film de Norman’nın gençlik yıllarına giderkenki geçişler oldukça hoşuma gitti. Bu film bir nevi “başlangıç” tarzı filmlerden olduğu için diğer başlangıç filmleri gibi ana karaktersiz bir film yapıp geçmişe gitmektense, hem günümüzde, hem de Norman’nın gençliğini canlandıran bir oyuncu kullanarak Norman’nın geçmişine yolculuk ediyoruz. Bu yüzden bol flashbackli bir film var karşımızda.

Norman sevgili mi yapmış, evlenmiş mi şimdi tam hatırlamıyorum ama bebek isteyen bir hatunla birlikte. Norman’ın kafada tahtaları eksik olduğu için ve bunun genetik bir şey olabileceğini de düşündüğü için bebeğinde kafadan kontak olması olasılığına karşı bebek fikrine karşı bir tutum sergiliyor.
Bir gün radyo dinlerken, annesini öldürmüş katillerle ilgili bir programa denk geliyor ve programı aramaya karar veriyor. Programın konuklarından biri de daha önceden, Norman akıl hastanesindeyken onunla konuşmuş ve Normanın’da adının geçtiği bir kitap yazmış bir profesördür. Norman adını değiştirerek programı arıyor ve geçmişiyle ilgili konuşmaya başlıyor.


Sohbet iyi giderken, Norman geçmişine yapmış olduğu yolculuk, onu tekrar öldürmeye teşvik ediyor ve tekrar cinayet işleyeceğini söyleyince programın sunucusu da dahil, tüm konuklar Edd adındaki bu adamın asıl kimliğini tespit etmeye çalışıyorlar. Türlü oyunlarla Edd’i yani Norman’ı konuşturup kimliğini tespit etmeye çalışırlarken, Norman ise geçmişine gidip, ruh hastası annesiyle tekrar yüz yüze geliyor ve tekrar ölüm makinesi haline gelmek için can atıyor.


IMDb: 5.5

Yapımı : 1990 - ABD
Tür : Gerilim ,  Korku
Süre: 92 Dak.
Yönetmen : Mick Garris
Oyuncular : Anthony Perkins ,  Henry Thomas ,  Olivia Hussey ,  Donna Mitchell ,  Thomas Schuster
Senaryo : Joseph Stefano
Yapımcı : Les Mayfield ,  Hilton A. Green
CONTRACTED: PHASE II (2015)

İlk filmi izlediğimde biraz uyuşuk fakat zombi filmlerine farklı bir gözle yaklaşan bir film olarak düşünmüş, filmi sevmiştim. İlk filmde, cinsel yolla bulaşan bir virüsün, günbegün bir kadını nasıl zombileştiğine tanık oluyorduk. Filmin sonuna doğru, hah tamam bunun ikincisi kesin gelir demiştim ki, filmin ikincisini izledim bile.

Film, tam da kaldığı yerden devam ediyor. İkinci filmi izleyecek olanlara ilk filmi de izleyip, ikincisine öyle geçmelerini tavsiye ediyorum. İkinci filmde makyajlar, yine ilk filmde olduğu gibi gayet başarılı. Bilhassa çürümeye yüz tutmuş deri görüntüsü oldukça başarılıydı. İlk filme göre daha hareketli olan ikinci filmi hemen anlatmaya başlayayım.

İlk filmde hastalık kapıp ölen kızın hemen ardından dedektifler devreye girip, kızla ilişkisi olan kişileri bir bir bulmaya çalışırlar. Kızın katıldığı partideki insanları bulup sorguya çekerler. Bunlar biri de kızın o gece seks yaptığı genç bir adamdır.

Hastalığın yayılma haberleri ortaya çıkınca, kendisinin de karantinaya alınacağını düşündüğü için, soruşturmada pek çok soruya eksik cevaplar veren genç adam da bir süre sonra hastalanınca, bu virüsün ardında yatan gerçek sırrı kendisi araştırmaya çalışır, fakat zamanı giderek daraldığı için elini çabuk tutmak zorundadır.

IMDb: 5.1

Yapımı : 2015 - ABD
Tür : Dram ,  Gerilim ,  Korku
Süre: 78 Dak.
Yönetmen : Josh Forbes
Oyuncular : Najarra Townsend ,  Marianna Palka ,  Adam Robitel ,  Alice Macdonald ,  Matt Mercer
Senaryo :  -
Yapımcı :  -

KNOCK KNOCK/ YANLIŞ KAPI (2015)

Fragmanı izlediğimde “hah tamam, işte budur” demiştim ama filmi izlerken keyfim biraz kaçtı. Hayır, filmin bir esprisi yok, bir sürprizi yok, şaşırtan bir tarafı yok. Filmin neden, ne için yapıldığını anlayamadım. Çok kötü de değil. “Eh” diyebileceğim bir film. Birkaç seks sahnesi ve birkaç heyecanlı sahneyle yırtmaya çalışsalar da yine olmamış.


O kızların oyunculuğu nedir öyle? Elime bıçak alıp, seksi donumla kamera karşısına ben geçseydim daha inandırıcı olurdum. Başlarında uzun uzun repliklerin olduğu Knock Knock, oldukça sıkıcı bir halde izleniliyor. İlerleyen dakikalarda seksi ve masum kızlarımızın eve gelmesiyle film ateşleniyor, seksi bir boyut kazanıp, üç tane poponun arasında yumucuk mumucuk kalıp yok olup gidiyoruz. Porno yıldızından aşağı kalmayan kızlarımızın masumiyeti kaybolunca, “heyecanlı dakikalar bizi mi bekliyor acaba” diyeceksiniz ama bir iki heyecanlı sahneyle ööölece kalıyoruz.

Evan, karısı ve iki çocuğu ile birlikte sıradan bir hayat yaşamaktadır. Karısı iş için evden gidince kendi halinde kalan Evan, yağmurlu bir gecede kapısını çalan iki seksi hatuna kapıyı açar. Hazır manitaları karşısında gören Evan neye uğradığını şaşırır ve bu masumiyet abidesi kızlara yardımcı olmak için onları içeri davet eder. İki gözüm önüme aksın ki Evan’ın aklından kızlara karşı hiçbir kötülük geçmez.

Kızlar, yağmurdan dolayı sırılsıklam olmuş, meme uçları tişörtlerinden belli olacak haldedir ve gidecekleri partinin evini de bulamadıkları için Evan’nın evine sığınmışlardır. Dışarıda deli gibi yağmur yağar, şimşekler çakar. Kızlara taksi çağıran Evan, taksinin 45 dakika sonra kapıda olacağını kızlara söyler. Bu uzun zaman dilimini değerlendirmek isteyen kızlar rahat durmayacak, Evan’ı baştan çıkartarak onunla seks yapmak isteyeceklerdir ki Evan hiç istemese bile bu iki kızla üçlü grup takılırlar. Allahtan hiç istemiyoruz.

Karaman’nın koyunu sonra çıkar oyunu hesaaabı, ertesi gün kızlar durumu psikopata bağlarlar. Evde taş üstünde taş kalmaz. O masum kızlardan eser kalmamış, gözü dönen iki kadın her geçen dakika evde terör estirmeye başlamıştır.  Kızlardan rahatsız olan Evan, kızlara hemen evden defolup gitmelerini söyler ama kızların ona karşı birçok kozu vardır. Karısının gelmesine de az kalan Evan için pirincin taşını ayıklama zamanı gelmiştir. 

IMDb: 5.1

Yapımı : 2015 - Şili ,  ABD
Tür : Gerilim ,  Korku
Süre: 96 Dak.
Yönetmen : Eli Roth
Oyuncular : Keanu Reeves ,  Lorenza Izzo ,  Ana De Armas ,  Ignacia Allamand ,  Colleen Camp
Senaryo : Eli Roth ,  Guillermo Amoedo ,  Nicolás López
Yapımcı : Eli Roth ,  Colleen CampHiç yorum yok:

Yorum Gönder