6 Eylül 2015 Pazar

WHO I AM?, EXETER, DARK PLACES ve KENDİNOL

WHO I AM?/BEN KİMİM? (2014)

Ters köşe seven takipçilerime gönül rahatlığı ile tavsiye edebileceğim, gerilimi az, fakat izlemesi çok keyifli, bilgisayar dünyası ile ilgili garip kelimeler ve bazı kısaltmalarla dolu bir film; “Ben Kimim?”


Filmin sonuna doğru “allaaaah” dedim, “ters köşe olduk tamam da,  hangi köşeye döneceğimi şaşırdım yahu.” O köşe senin, bu köşe benim, seni kovalayan bir filmle karşı karşıyayız. Hacker dünyasının en aranılan hackerinin hikayesi ile karşı karşıyayız.  Ne zaman Alman yapımı bir film izlesem, içinde yarı Türkçe Yarı Almanca repliklerin geçtiği Fatih Akın filmleri aklıma geliyor. Fatih Akın sendromu yaşıyorum yani.

Filmi aylar önce internette bulup, izlemeye kalkışmıştım ama, film beni hiç sarmadı diye ilk 30. Dakikada falan filmi izlemekten vaz geçmiştim. İyi bok yemişim! Demek ki biraz da insanın ruh haliyle alakalı bu film izleme işi. Eğer siz de filmden sıkılacak gibi olursanız, mutlaka daha sonra tekrar izlemeyi deneyin. İyi bir filmi kaçıyor olabilirsiniz. Şimdi gelelim filme.
Benjamin, okulda abayı yaktığı bir kızın lafına kanarak sınav sorularını, okulun bilgisayar sisteminden çorlar ve yakayı ele verince çöpçülük cezasıyla yırtar. Bu ceza sürecinde kendisi gibi bir bilgisayar dehası hacker olan Max ile tanışır ve ikisininde suçları benzer olunca birbirleriyle kısa sürede kanka olmaya kara verirler.

Durum böyle olunca, Benjamin, Max’in hacker grubuna katılmaya karar verir ve yeni oluşturdukları gruba da bir isim bulurlar; Clay. Karşılarında kendilerine rakip gördükleri bir hacker daha vardır; MDX. MDX ile boy ölçüşmek ve kendilerini kanıtlamak için birkaç girişimde bulunurlar; MDX’in yapamayacağı bir işi yapmak; Alman Gizli Servisi’nin sistemine girmek.


Bu eylem karşısında, Benjamin biraz daha ileriye gider ve gizli servisteki muhbir listesini de çalarak flash belleğine atar. Fakat bunu yapmasındaki amacı, hoşlandığı kızın grup arkadaşlarından biriyle öpüştüğünü görmesidir. O da intikam almak için muhbir listesini kendilerine rakip gördükleri hacker,  MRK’e verir. MRX ise Rus siber mafyasına bu bilgileri sızdırır ve ortalık biraz karışır. Gizlice girdikleri Alman Gizli Servisi maceraları başlarına pahalıya patlayacak, hatta bir kişinin ölümünden bile sorumlu tutulacaklardır. 

IMDb: 7.6

Vizyon Tarihi: 04 Eylül 2015
Yapımı : 2014 - Almanya
Tür : Gerilim
Süre: 105 Dak.
Yönetmen : Baran Bo Odar
Oyuncular : Trine Dyrholm ,  Elyas M'barek ,  Hannah Herzsprung ,  Tom Schilling ,  Wotan Wilke Möhring
Senaryo : Baran Bo Odar
Yapımcı : Quirin Berg
Diğer Adı : Who Am I - No System Is Safe, WhoAmI
MAJESTİK SİNEMASI ve EXETER/ ŞEYTANIN GECESİ (2015)

Bana kalırsa filmin eğlenceli yönü açısından bir puan daha fazlasını hak ediyor ve Imdb puanı 4.6’dan 5.6’ya çıkmalı diye düşünüyorum. Bundan 10 sene öncesine kadar bu tarz fantastik ve eğlenceyi de içinde barındıran korku filmleri çok yapılırken, günümüzde neredeyse hiç yapılmaz hale geldi. Bu tarz filmleri biraz özlemişim galiba. Film biraz ortaya karışık; ruh çağırma, şeytan, iblis ve hatta biraz da Evil Dead tadında.


Filmi, Beyoğlu’ndaki en sevdiğim sinema salonlarından birinde, Majestik sinemasında izledim. Filmin oynadığı 5. Salon binanın en alt katında yer alan bir salondu ve içeriye girdiğim an burnuma naftalin kokusu gibi bir koku geldi, ama rahatsız olmadım. Evet, görüntü ve ses çok iyi değildi, koltuklar da belki çok konforlu değildi ama, bu sinemanın apayrı bir sıcak tarafı var. Kendi ait hissettiğim bir salon burası. Çocukluğumdan kalma bir sıcaklık bu. Alış veriş merkezlerinin soğuk havasının olmadığı bir sinema salonu.

İçeriye girdiğinizde duyabileceğiniz tek şey yoğun sessizliğin kulaklarınızda oluşturduğu garip uğultu. Sanki uzaydasınız. Film başladığında ise karanlığın en yoğununu yaşıyorsunuz. Kısacası huzur sizinle

Geçen sefer bir başka film için bu salona gelmiştim ve film sonrasında makinist amca, sizi kapının yanında bekleyerek “nasıl filmimizi beğendiniz mi?” diyerek uğurluyor. Günümüzde hiç yapılmayan bir davranış. Film berbat olsa bile “evet, harikaydı” diyesi geliyor insanın. Bu kez de teşrifatçı abi ile muhabbet ede ede en alt kata kadar indim. O derin sessizlik ve karanlığın çöküp, perdeye gölgelerin yansımasıyla filmi izlemeye başladım.

Bir grup genç,  ki bu modeller hiç bitmez, bir araya gelip yıllaaaaar önce içinde kaka olaylar yaşanmış bir tımarhane de çılgın bir parti yapmaya karar veriyorlar. Karakterler o kadar çatlak ki, onları da paklayacak tek yer bu tımarhane gibi görünüyor. Uyuşturucu, seks, alkol, dini inançları olan, olmayan her halt bu bok çukuru içinde bir araya geliyor. Bu arada mekâna “bok çukuru” dememi yadırgamayın, siz de filmi izlediğinizde, bu yeri cidden bok götürdüğünü göreceksiniz.

İçlerinden biri akıl hastanesinin geçmişi ile ilgili bir hikâye anlatıyor ve bu korkutucu hikâyedeki olayın bir de videosunu izliyorlar. Video da bir kız, çalan rock and roll parçasının etkisiyle kendi kendine havalanarak uçuyor. Bunun sahte olduğunu düşünen gençler bunu denemeye kara veriyorlar ve içlerinden gönüllü olarak seçilen bir kurbanı ortaya alırlar ve hepsi parmaklarını bu çocuğun üstüne koyarak ruh çağırma gibi bir şey yaparlar.

Kendiliğinden havalanan çocuk karşısında hepsi dehşete kapılır ve partilerinden de geri kalmazlar. Fakat yaptıkları bu seans, kötü bir ruhun geriye dönüp, hepsinin bedenini tek tek ele geçirerek korkunç şeyler yaptırmaya başlamasına neden olur. Kıçları üç buçukla 4 buçuk arası atmaya başlayan gençler, akıl hastanesinin korkunç koridorlarında kaçmaya çalışırlarken, tüm bu olayların ardındaki sırla da yüzleşmek zorunda kalırlar. Acaba bu korkunç sır nedir? İzleyin görün.

IMDb: 4.6

Vizyon Tarihi: 04 Eylül 2015
Yapımı : 2015 - ABD
Tür : Gerilim ,  Korku
Süre: 91 Dak.
Yönetmen : Marcus Nispel
Oyuncular : Jenny Shakeshaft ,  Brittany Curran ,  Stephen Lang ,  Kelly Blatz ,  Gage Golightly
Senaryo : Marcus Nispel ,  Kirsten Elms
Yapımcı : Marcus Nispel ,  Paris Kasidokostas Latsis
Diğer Adı : BackmaskDARK PLACES/KARANLIK YERLER (2015)

Dram, gerilim ve gizem türlerinden hoşlanıyorsanız sizi saracak bir film olabilir. Ha, dram, gerilim, gizem olsun ama hareketli bir film olsun derseniz uzaklaşın. Film, Nuri Bilge Ceylan filmleri gibi akmıyor abicim, akmıyor. Kendini çok ağırdan satan bir filmle karşı karşıyayız. Kitaptan uyarlama bir film, ve ben kitabı okumadığım için ne yazık ki karakterlerin yerine oturup, oturmadığı konusunda net bir şey diyemicem.


Sanki rolüne göre Charlize Theron, biraz daha mı paspal olmalıydı acaba. Yılların ve yaşanılan olayların getirmiş olduğu ürkeklik ve yabani bir duruş sergilemesi yerindeydi. Film, epeyce ağır ilerlese de, filmin sonuna kadar çözülmesi gereken gizem nedeniyle sonuna kadar izledim. Biraz sıkılmadım değil ama, filmin sonundaki sürpriz için beklemek deydi. Beklentinizi çok yüksekte tutmadan izlemenizde fayda var diyorum ve filmin anlatımına geçiyorum.

Kocası tarafından terk edilmiş, üç kız ve bir de oğlu olan bir kadın, bir çiftlik evinde yaşamaya çalışmakta ve zar zor çocuklarına bakmak zorundadır.
Dönem içerisinde gençler arasında moda olan satanistlik yüzünden oğlunun başı belaya girer. Yaşına başına bakmayan çocuk, bir de 17 yaşındaki bir kızı hamile bırakır.

Bir süre sonra evde yaşanan korkunç bir katliam sonrası evin kızlarından Libby,  hayatta kalmayı başararak evden uzaklaşır ve aradan tam 25 yıl geçer.
Birkaç kaçık tip tarafından kurulan cinayet kulübü adındaki bir kulüpte çalıştığını söyleyen genç bir adam, Libby’i bulur ve onun da yardımı ile bu katliamın asıl sorumlusu olan kişi yada kişileri bulacaklarını söyler.
Bu süreç içinde geçmişiyle sürekli yüzleşen Libby, maddi imkânsızlıklar yüzünden bu teklife sıcak bakar ve cinayet kulübünde çalışan bu çocuğa geçmişi ile ilgili her şeyi anlatarak 25 yıllık gizemi ortan kaldırmaya çalışırlar.

IMDb: 6.3

Vizyon Tarihi: 26 Haziran 2015
Yapımı : 2015 - ABD
Tür : Dram ,  Gerilim ,  Gizem
Süre: 113 Dak.
Yönetmen : Gilles Paquet-Brenner
Oyuncular : Charlize Theron ,  Chloë Grace Moretz ,  Nicholas Hoult ,  Christina Hendricks ,  Andrea Roth
Senaryo : Gillian Flynn ,  Gilles Paquet-Brenner
Yapımcı : Charlize Theron ,  Cathy Schulman


KENDİNOL (2015)

Kendinol diye mesaj verip, kendi olamayan bir filmle karşı karşıyayız galiba. Hayat üzerine felsefik bir tarzla yaklaşıp, Testere filmindeki gibi hayat üzerine mesajlar savurmaya çalışan bir film yapmaya çalışmışlar ama bunun o kadar çok bokunu çıkartmışlar ki, sıkıcılıktan öte gitmeyen bir film ortaya çıkmış. Ayrıca gerilim falan da yok film de. Korku filmi avcısıyım diye öğünmek gibi olmasın ama filmin finalini bile Saw/ Testere filminin final sahneleri gibi, sürgülü kapıyı çekerek bitirmişsiniz.


Oyunculukların da vasat olduğu bu film de, başrol oyuncusu İmer Ozgü iyi gidiyordu, fakat bir sahnede bıçakla oyulmuş yarasına alkol döktü ve yüz ifadesinde hiçbir değişiklik olmadı. “Yarama tuz bastım ama osssun, amaaan bugun de böyle olsun lay lay lom” gibi bir şey çıktı sanki orataya. Neyse… Aslında konu hiç fena değil ama biraz daha hareket ve gerilim katsaydınız keşke. Hadi filmden bahsedeyim o zaman sana biraz.

Zeynep adındaki kızımız, kamp yapmak için özel bir mülke girer. Tek başınadır ve kötü adamlarla karşılaşınca tecavüz de kaçınılmaz olur. Neyse ki sapık kahramanlarımız biraz daha insaflı davranıp, kızımızı ellerinden ve kollarından bağlayarak bir depoya hapsederler.

Bu iki herif, uzun uğraşlar sonucu, kıza neden buraya girdiğini, amacının ne olduğunu sorarlar. Çetin ceviz çıkan kız da; adının Zeynep olduğunu, buraya kamp için geldiğini ve ot, bok, böcekle iç içi bir hafta sonu yaşayıp, evine geri döneceğini söylese de herifler buna pek inanmazlar ve Zeynep’e; bu depoya gelen 4. Zeynep olduğunu söylerler. Zaman geriye akar ve bizler, Zeynep’in bu depoya kadar gelişindeki hikâyeyi öğrenmeye başlarız. İnternet ve gerçek hayat üzerine yaratılmaya çalışılan bu filmi çok merak ediyorsanız izleyin derim, ama sıkıcılıktan da patlayacaksınız diye de eklerim. Haaaadi ben kaçtım, muck.

IMDb: 6.9

Vizyon Tarihi: 24 Nisan 2015
Yapımı : 2015 - Türkiye
Tür : Gerilim
Süre: 83 Dak.
Yönetmen : Serkan Özarslan
Oyuncular : Murat Volkan Cal ,  Çağrı Şensoy ,  İmer Özgün ,  Olgu Baran Kubilay
Senaryo : Serkan Özarslan

2 yorum:

 1. Paylaşımlarınız harika ilgiyle takip ediyorum... biraz daha güncelliği artırırsanız harika olacaktır.

  filmi full izle
  Film izle

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güncel şeyleri http://korkukolik.tumblr.com/ yada instagram sayfam ; korkukolik ten takip edebilirsiniz. Çok tesekkürler

   Sil