17 Mayıs 2015 Pazar

AMITYVILLE ve HUMAN CENTIPEDE SERİLERİ

THE AMITYVİLLE SERİSİ

İnanın şu an bu yazıyı yazarken, içimden hüngür hüngür ağlamak geliyor. Üç seriden oluşan Amityville serisinin yazısını birkaç gün öncesinde bitirmiştim fakat yapmış olduğum küçücük bir parmak hatasından dolayı tüm yazı bir anda bilgisayarımdan siliniverdi. Çaresiz yazıyı farklı bir kurguda bir daha yazmak zorundayım. Tabii ilk yazdığım yazının da o komik ruhu kaybolmuş oldu :(

Bu hafta bu film serisini yazma sebeplerimden biri de, instagram hesabımdan beni takibe alarak beni çok mutlu eden, yıllardır işini en iyi şekilde yapan ve 10 parmağında 10 marifet bir sanatçı; Çiğdem Tunç. Çiğdem hanım da gerçek bir korkukolik. Konu korku filmlerinden açılınca gözleri parlayan insanlara bayılırım. Çiğdem Tunç’ da o gözü parlayan ve korku filmlerinden keyif alan korkukolik dostlarımdan.

THE AMITYVİLLE HORROR (1979)
2005 senesinde tekrarı çekilen The Amityville Horror filmi de güzeldi fakat ilk filmin ruhunu yansıtması açısından aynı şeyi söyleyemicem. İlk filmden itibaren üç seri halinde karşımıza çıkan film, klasik filmler arasına yerleşmiş bir vaziyette. Filmin müziklerinden tutun, evin korkunç atmosferine kadar her şey güzeldi. Fakat seri ilerledikçe filmin IMDb puanındaki düşüşü haklı buluyorum. Son bölüme doğru ilerledikçe kalitenin düşmesi ve konunun ilk filme göre biraz fazla dağılması filmin son bölümünü berbat etmeye yetecek nedenlerden biri.

Filmdeki katil eve kim taşınırsa taşınsın çok mutlu olamadıkları kesin. Mutlu yaşanan tek gün varsa o da ilk gün. İkinci gün ise malum; kendi kendine hareket eden eşyalar, tuhaf sesler ve şeytanın devreye girmesi sonucu ev halkının birbirini kırıp geçirmesi.

Geçmişinde korkunç olayların yaşandığı ve bu olaylardan dolayı evin satılması mümkün olamadığı için uyanık bir emlakçı tarafından bu koskoca güzel ev düşük gelirli bir aile tarafından cazip bulununca, emlakçı tarafından bu aileye ucuza da olsa kakalanır.

Yakışıklı abimiz George, hanımı Kathy ve çocukları büyük bir heyecanla eve taşınırlar. Yeni bir ev sahibi olmanın vermiş olduğu mutluluk, ertesi gün, evde tuhaf olaylar başlayınca fazla uzun sürmez.

Evi cinlerin bastığına inan Kathy hemen koşa koşa cami imamına gider ve akıl almak ister. İmam, bu işin kendisini aşacağını söyler ve Kathy’i kilisenin rahibine yönlendirir. Elinde haç ve kutsal suyla gelen peder, evi okuyup üfler ama nafile. O esnada karasinek saldırısına uğrayan peder, sineklerin nerden geldiğini anlayamaz ve korkudan, elinde donunu savura savura evden kaçar.
Bir süre sonra George çekilmez bir insan halini alır ve ev halkına kötü davranmaya başlar. Her geçen gün evde yaşananlar çekilmez bir hal almaya başlar. Kathy bir gün, eski gazete kupürlerini karıştırırken evin geçmişiyle ilgili gerçeği öğrenince şok olur ve artık biraz geç kalınmıştır. Evin içindeki karanlık güç evin tüm fertlerini etkisi altına almıştır bile.

IMDb: 6.2

Yapımı : 1979 - - 
Tür : Gerilim ,  Korku
Yönetmen : Stuart Rosenberg
Oyuncular : Margot Kidder ,  Rod Steiger ,  James Brolin ,  Murray Hamilton ,  Don Stroud
Senaryo : Sandor Stern
Yapımcı : Samuel Z. Arkoff


AMITYVİLLE II: THE POSSESSION (1982)

Filmin ikinci bölümünde bizim uyanık emlakçı yine devrede. Bu kez evi İtalyan asıllı Anthony Montelli’ye kakalayan emlakçımız şeytana yapmış olduğu bu hizmet de yine kusursuzdur. Montelli ailesi geniş bir ailedir ve onlar da ilk günün heyecanını yaşamaktadırlar. Ama şu meşhur karasineklerin çıkması an meselesidir ve ne zaman bu sinekler ortaya çıksa ortalık karışır. Bir süre sonra, karanlık güçlerin etkisi altına giren evin büyük oğlu, evde terör estirmeye başlayacaktır. Bu filmde de ilk filmdeki müzikler hâkim. Evin karanlık atmosferi devam ediyor.IMDb: 5.4

Yapımı : 1982 - ABD
Tür : Dram ,  Korku
Süre: 95 Dak.
Yönetmen : Damiano Damiani
Oyuncular : Burt Young ,  Rutanya Alda ,  Ted Ross ,  Andrew Prine ,  Moses Gunn
Senaryo : Tommy Lee Wallace
Yapımcı : Dino De Laurentiis ,  Ira N. Smith


AMITYVİLLE 3 (1983)

3.filme yaklaşırken kalitenin düşmesi ve ilk iki filmin atmosferinden fazlaca uzaklaşması sonucu kötü bir filmle karşılaşıyoruz. IMDb puanı 3.9’a kadar düşen filmin 2015’de çıkacak olan yeni filminden umutluyum.

Serinin bu bölümünde, evde gerçekleşen bir ruh çağırma seansıyla sahneyi açıyoruz. Evin karanlık geçmişinden faydalanan bir grup şarlatan, evde sahte ruh çağırma seansları düzenlemektedir ve bu saçmalığı ortaya çıkartmak isteyen bir gazeteci tarafından foyaları ortaya çıkartılır.

İş için gizlice bu eve gelen gazeteci, evi bu şarlatanlara kiraya veren ev sahibi ile görüşür ve evi ondan satın almaya karar verir. Ev sahibi, evi yeni sahibine gezdirirken üzeri kapalı kuyuya düşer ve böylelikle şeytanın geçidini de açmış olur.

Önceki bölümlerde şeytanın etkisinden kurtulmak için evden uzaklaşmak yeterken, bu bölümde şeytan daha da ileriye gidip, yolda, arabada ve farklı mekânlarda da etkisini gösterecektir.

İlk iki filmin başarısını yakalayamayan bu bölümü  ben pek beğenmedim. Filmin sürprizlerinden biri, eskiden beri romantik filmlerin aranan yıldızı Meg Ryan’ın da bu filmde yer alması.


 IMDb: 3.9

Yapımı : 1983 - ABD
Tür : 3 Boyutlu ,  Fantastik ,  Korku
Süre: 105 Dak.
Yönetmen : Richard Fleischer
Oyuncular : Meg Ryan ,  Robert Joy ,  Tess Harper ,  Tony Roberts ,  Candy Clark
Senaryo : David Ambrose ,  William Wales
Yapımcı : Stephen F. Kesten
THE HUMAN CENTPEDE SERİSİ

THE HUMAN CENTIPEDE (2009


Filmin ikincisini az önce izlemişken sıcak sıcak anlatayım dedim sizlere de. Açıkçası ne yazacağımı, filmi nasıl anlatacağımı bilemiyorum ama kesin yine çenem düşecek ve uzunca bir yazı çıkacak ortaya.

Öncelikle, Tom Six bu filmin hem yönetmeni hem de yazarı. Filmi yazarken nasıl bir kafayla yazdıysa, aynı kafayı ben de denemek istiyorum ve ileride okuyacağınız korku hikâyelerim de denemek istiyorum. Aslında filmi 2009 senesinde keşfettiğim de, daha henüz çiçeği burnunda ve taze bir korkukolik olduğum için, filmin konusu bana biraz ağır gelmişti ve ben bu filmi izlemem diyip, sayfayı kapatmıştım. Filmin ikincisini izlediğimde kendi kendime şunu dedim “Demekki sağlam bir korkukolik olabilmek için acemilikten ustalığa adım atmak anlamına geliyormuş bu film.”

Geçtiğimiz hafta filmin ilkini izlemiştim ve hem heyecan hem de korku anlamında biraz daha piyasaya yakın bir yapım olduğunu ve işin içine de daha önce konu edilmemiş bir konuyu görünce oldukça hoşuma gitmişti. Şimdi isterseniz ilk filmi biraz anlatmaya çalışayım size.

Amerikalı iki macera meraklısı kız, Avrupa gezisine çıkarlar ve Almanya’da mola verip, bir otel de dinlenirler. Aksama gidecekleri parti için her ikisi de inanılmaz heyecanlıdır ve bir an önce yola çıkmaya karar verirler. Gecenin bir vakti çıktıkları yolda arabalarının tekerleği patlar ve bir süre yardım beklerler.
Hızır gibi yardıma yetişen bir Alman, arabasıyla bu iki kızın yanında durur ve onlara yardım etmek istediğini söyler. Aslında kızlar almanca anlamadıkları için öyle sanarlar. Adam bunlara “sizi yalamak istiyorum” dediğinde bu iki saf da “ay canımmm bize yardımcı olmak istiyor diyip, daha çok herifle konuşmaya devam ederler. Bir süre sonra herifin sapık olduğunu anladıklarında çenelerini kapatır, arabalarına kendilerini kitlerler.

Bu deri kıyafetli ve her an üzerlerine işeyecekmiş gibi görünen yarı çıplak sapık adamdan kurtulan bu iki bacımız tekrar arabadan inerek, bir ev, kulube, Allah ne veridiyse bulmaya çalışırlar ve bula bula yine başka bir sapığın evine gelirler; eski bir cerrah olan Dr. Haydar Dümen deeeermişim. J Yok yok, Dr. Hieter’e, yani zamanında siyam ikizlerini ayrıma konusunda başarı sağlamış bir doktorla karşılaşırlar. Tabii adamın doktor falan olduğuna bakmayın; adam tam bir sapık.

Kafayı yemiş olan bu doktor, önceleri kızlara normal bir herifmiş gibi gelse de kısa bir süre sonra kendini hemen belli eder ve kızlar için maalesef artık çok geç olmuştur. Doktorun esir aldığı uzak doğulu bir adamla birlikte bu iki kız bildiiiin bok yoluna kurban giderler. Doktorun kafasına taktığı ve bu üç insanı kesip, biçip, birleştirerek yapacağı tek bir şey vardır; bir insan kırkayak!

IMDb: 4.5

Yapımı : 2009 - Almanya ,  Hollanda ,  İngiltere
Tür : Gerilim ,  Korku ,  Psikolojik
Süre: 90 Dak.
Yönetmen : Tom Six
Oyuncular : Ashlynn Yennie ,  Dieter Laser ,  Ashley C. Williams ,  Akihiro Kitamura ,  Andreas Leupold
Senaryo : Tom Six
Yapımcı : Tom Six ,  Six Entertainment
Diğer Adı : The Human Centipede (First Sequence)THE HUMAN CENTIPEDE II (2011)

Filmi seri olarak yazmak da biraz acele etmiş olabilirim şu an için yapabileceğim bir şey yok. Çünkü filmin 3. Bölümü yakında çıkıyor. İlk filmin biraz daha piyasa kurallarına göre hareket ederek çekildiğini başta yazmıştım. Bu ikinci film ise biraz daha piyasadan uzak durma özelliğine sahip. Giderek şiddet ve iğrençlik dozajı artan filmin yönetmeni yine uçmuş durumda. Ben, açıkçası bu cesur yönetmenin sonraki filmlerini de merak ediyorum.Film başladığında aslında görüyoruz ki ilk filmde izlediğimiz her şey birer filmden ibaretmiş. İlk filmin dvd’si çıkmış ve çocukluğunda babası tarafından cinsel tacizlere uğrayan ve hayatının geri kalanını tedavi edilmediği için tehlikeli bir ruh hsatası olarak yaşayan Martin’in eline geçmiş.

Martin’in bir yerde güvenlik olarak çalışmaktadır ve izleyiciyi de biraz güldürür, çünkü kendisi güvenilir biri değildir. Zamanla kırkayaklara karşı ilgi duymayan Martin, kırkayakları takıntı haline getirir ve onları cinsel yönden de cazip bulmaktadır. Ve eline gecen The Human Centiede filminin dvd’ sindeki korkunç görüntüleri izleyerek cinsel bir haz alır.

Film deki doktorun, insanları nasıl bir kırkayağa çevireceği konusundaki fikirlerini kafasına kazır ve o da aynı yöntemle bir insan kırkayak oluşturmak için kolları sıvar.

Filmin siyah beyaz oluşu, filmin boğucu müzikleri ve insanın içini titreten; hamile kadın, çocuk, yaşlı insanlara uygulanan işkence gibi öğeler filmi gerçekten dayanılmaz bir hale sokuyor. Bakın artık havalar ısındı. Filmi izlemeden önce kapıyı pencereyi açıp öyle seyredin. Boğulmanız garanti.
IMDb: 3.9

Yapımı : 2011 - İngiltere ,  ABD ,  Hollanda
Tür : Dram ,  Gerilim ,  Korku
Yönetmen : Tom Six
Oyuncular : Ashlynn Yennie ,  Katherine Templar ,  Emma Lock ,  Georgia Goodrick ,  Lucas Hansen
Senaryo : Tom Six
Yapımcı : Tom Six ,  Ilona Six


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder