9 Nisan 2015 Perşembe

THE LOFT, THE PYRAMİD,NAR DYRENE DROMMER ve WELP

THE LOFT- DAİRE (2014)

Belçika yapımı Loft (2008), Hollanda yapımı Loft (2010) ve nihayet çorlamacı ABD sineması yapımı The Loft (2014). Ne senaryoymuş behh! Neredeyse konuya İspanyol ve Koreliler’de el atacak heee. J Orjinali Belçika yapımı olan filmin puanı da ilerleyen senesine göre bir hayli düşüşe geçmiş. İlk film 7,5 iken ABD yapımına geçiş yaptığında, puan 6.3 oluvermiş. Ben filmin, ilk ikisini izleyemedim ama yakında onları da araya sokuştururum. Belçika yapımında oynayan Matthais Schoenaerts, ABD yapımında da yer alıyor. Bir hayli asabi sahibi, serseri tipli ve sinirlerine hakim olamayan ve yüksek gerilimli kavga sahnelerinde gayet iyi bir oyunculuk sergilemiş. Yada ben beğendim bilemiyorum.

Gelelim filme. Film de bir entrikalar dönüyor ki aman sormayın. Bizim yerli diziler yanında bok yemiş. Gözünüzü bir saniye kırptınız mı, tamam olay bitti. Sonra yanınızdaki arkadaşınıza “ay kız şimdi n’ooooldu, bu herif neden o kadınla çıplak havuza girdi” falan gibi soruları sormanız mümkün. Yalnız izliyorsanız da filmi makiniste başa aldırarak izletmeniz de mümkün efenim.
Şimdi. Beş tane abaza kanka ki bunlardan bazısı kardeş, karılarından habersiz, kendilerine böööle jakuzili, havuzlu mavuzlu lüküs bir daire kiralarlar. Sağdan soldan tırtıkladıkları karıları buraya atarak kırdıkları cevizlerin haddi hesabı yoktur. Bir ceviz, iki ceviz, üç ceviz derkeeeeen bir sabah dariye geldiklerinde yatakta iki seksen ölümüş, sarışın bir hatun cesediyle karşılaşırlar. Artık içlerinden biri karıyı sabaha kadar hangi pozisyonda düdüklediyse kadın sabaha kalmaz ve ölür.

Tüm arkadaşlar seferber olur ve daireye toplanarak, bir birlerine ilk önce mal mal bakarlar ve ardından içlerini kemiren bir şüphe başlar. Ama ne kemirme. Bir şüphe insanın içini ancak bu kadar kemirebilir. Birbirleriyle konuşup, cesetten kurtulmanın yolunu ararlarken, bir yandan da içlerinden biri katildir ve artık yüzleşme başlayacaktır. Ta-ta-ta-taaaa hadi buyurun filme.

Senaryo güzel, adamlar yakışıklı ve bazı minik sahnelerde çıplaklar, e- hatunlar desen havuz sahneleri felan offf. J Oyunculuklar da hiç fena sayılmayacak kadar iyi. Daha ne olsun bence filme gidin ve “katil kim” diye tahmin yürütüp, tadını çıkartmaya bakın.

IMDb: 6.3

Vizyon Tarihi: 10 Nisan 2015
Yapımı : 2014 - ABD
Tür : Gerilim ,  Gizem
Yönetmen : Erik Van Looy
Oyuncular : Wentworth Miller ,  James Marsden ,  Karl Urban ,  Rhona Mitra ,  Rachael Taylor
Senaryo : Bart de Pauw ,  Wesley Strick
Yapımcı : Steve Golin ,  Adam Shulman
Diğer Adı : Çatı Katı


         THE PYRAMİD (2014)

Alıyoruz yine elimize el kameramızı ve bu kez bir piramidin içine yolculuğa, daha doğrusu mecbur kalınan bir yolculuğa çıkıyoruz. Filmi izleyeli yaklaşık 1 ay kadar olduğu için aklımda kaldığı kadar anlatmaya çalışayım bu orta halli filmi.


Bir grup arkeolog Mısır’da, yeraltında bir piramit keşfederler fakat bu keşfettikleri piramidin içine girmeye pek götleri yemez efenim. Baktılar ki içeriye giremiyorlar, arkadaşlarının icadı olan sapık bir keşif robotunu içeriye salmaya karar verirler. Robot neden sapık? Robotu kullanan eleman sapık olunca haliyle robotta da azıcık sapıklık oluyor tabii. Yaşadıkları çadırların kıyısından köşesinden soyunan kadın arkeologları dikizleyen bir robot olunca işler biraz değişiyor.

Üzerinde kamera olan S.A.P.I.K  69 isimli robot (bu ismi ben uydurdum J ) piramide açılan bir tünelden içeri yollanır, fakat kısa bir süre sonra robotun çalışmadığı ve içeride bir sorunla karşılaştığı ortaya çıkınca,  çaresiz tüm grup içeri dalar.

Karanlık, ürkütücü ve bir o kadar da keşif dolu bir yolculuğa çıkan grup elemanlarını içeride aciiiip bir de sürpriz beklemektedir. Her yerden cortlayan tuzaklardan tutun da tuhaf yaratıklara kadar her halt grubun karşısına çıkar.
Konuyu anlatırken ben bile heyecanlandım ama, anlattıklarım kafamdan yarattığım gibi çıkmış olsaydı. Kafamda tasarladığımın çok altında bir yapım çıktı The Pyramid. Hele o son sahnelere doğru ortaya çıkan yaratığın basitliği. Bana göre hiçbir korkutuculuğu yoktu. Bir de görsel efekt olarak daha iyi yapılabilirmiş. Biraz basit kaçmış sanki.


IMDb: 4.8
Vizyon Tarihi: 10 Nisan 2015
Yapımı : 2014 - ABD
Tür : Korku
Süre: 89 Dak.
Yönetmen : Grégory Levasseur
Oyuncular : Ashley Hinshaw ,  James Buckley ,  Denis O'Hare ,  Daniel Amerman ,  Joseph Beddelem
Senaryo : Daniel Meersand ,  Nick Simon
Yapımcı : Alexandre Aja ,  Mark Canton

NAR DYRENE DROMMER- HAYVAN DÜŞÜ (2015)

Bu haftanın gösterime giren bir başka filmi ise Danimarka yapımı tuhaf bir film. Film oldukça ağır ilerleyen bir yapıya sahip  ama, beni aşırı derece sıktı diyemem. Hatta uykumu getiren pek çok filmden ziyade gözümü kırpmadan da izledim diyebilirim. Bana göre yine ortalama bir filmden öteye gidebilmiş değil.


Filmin açılış sahnesi, 16 yaşındaki  Marie’nin hastanede aile doktoruna muayene olmasıyla başlar. Marie kendi vucudunda meydana gelen bazı farklı şeyleri hissettiği için doktora gelmiştir. Doktor bir sır saklıyormuşçasına Marie’yi muayene ederken dişlerine ve sırtına bilhassa bakar, çünkü Marie’nin annesinde de aynı şeyleri gözlemlemiştir. Marie’nin annesi de yatalak derecede hastadır.

Marie hayatını kazanabilmek için, kasabada bir balık fabrikasında çalışmaya başlar. Fabrikadaki birkaç sekso manyak zibidi tarafından rahatsız edilirken, gönlünü de fabrikanın yakışıklı delikanlısına kaptırıverir.

Marie’nin hayatından bütün bunlar olurken, kasabada da gizem dolu bazı ölüm vakaları meydana gelmektedir ve bu noktadan sonra Marie’nin hayatı da yavaştan değişmeye başlayacaktır.


IMDb: 5.8
Vizyon Tarihi: 10 Nisan 2015
Yapımı : 2014 - Danimarka
Tür : Dram ,  Gizem ,  Korku
Süre: 84 Dak.
Yönetmen : Jonas Alexander Arnby
Oyuncular : Sonja Richter ,  Lars Mikkelsen ,  Jakob Oftebro ,  Gustav Dyekjær Giese ,  Mads Riisom
Senaryo : Rasmus Birch
Yapımcı : Ditte Milsted
Diğer Adı : When Animals DreamCUB- WELP- ÖLÜM KAMPI (2014)

Gelelim Belçika yapımı Cub, nam-ı diğer Welp, bizdeki adıyla Ölüm Kampına. 2008’deki Ölüm Kampı filmiyle karıştırılmaması gerekir. Walla filmin sonundan ne çıkartmalıyız onu pek anlayamadım doğrusu. Festivallerde de yer alan filmin sonu  nereye bağlandığını anlayamadım. Bir çok havada kalan soru oldu benim için. O adam kimdi, neden o çocuk o adamın etkisinde kaldı, eee şimdi ne halt olacak. Hadi içinde katil olan bir film yapalım da bıçaklar şenlensin hesaaabı. Başlarda beklentim yüksekti fakat film ilerledikçe epeyce tökezlediğini gördüm.


Minnak çocuklardan oluşan bir izci takımı, başlarında iki denyodan oluşan hocalarıyla birlikte kamp kuracakları alana giderler. Tabii gruba dahil edilen aşçı ablayı da yoldan aldıktan sonra maceraya doğru bizim takım ilerler. Kamp yapacakları alana geldiklerinde, alanda iki serseri görürler ve bu iki serseri onlara rahat vermeyecek cinsten iki manyak olduğu için, bu alanı terk edip, kendilerine başka bir kamp alanı seçerler. Seçtikleri alan ormanın biraz daha iç kısımlarında olduğundan biraz daha tehlikelidir. Fakat korkmaları gereken,  börtü böcek yada vahşi hayvanlar değil, millete musallat olacak bir velettir. Bu esrarengiz çocuk herkesi öldürmek için sabırsızlanırken, bütün bunları neden yaptığı, kim için yaptığı da belli değildir. Tüm izci takımının götlerini sağlama alması gerekmektedir.


Bu hafta vizyona giren filmlerden sana anlatacağım son film de işte buydu. Bu hafta vizyonda pek çok alternatif film var. Anlattıklarıma bakarak işinize hangisi geliyorsa izleyin. Ha sinemaya gitmeye vakit yok derseniz, anlattığım bu tüm filmler internette yer almak da. Benden duymuş olmayın ama. :)

IMDb: 6.3

Vizyon Tarihi: 10 Nisan 2015
Yapımı : 2014 - Belçika
Tür : Korku ,  Macera
Süre: 84 Dak.
Yönetmen : Jonas Govaerts
Oyuncular : Stef Aerts ,  Evelien Bosmans ,  Titus De Voogdt ,  Jan Hammenecker ,  Maurice Luijten
Senaryo : Jonas Govaerts
Yapımcı :  -
Diğer Adı : Welp

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder