19 Nisan 2015 Pazar

IT FOLLOWS- PEŞİMDEKİ ŞEYTAN ve MİHREZ: CİN PADİŞAHI

IT FOLLOWS- PEŞİMDEKİ ŞEYTAN (2014)

Ya arkadaş ne film festivaliymiş. Gecenin bir yarısı bir sürü manyak, Atlas sinemasında toplanıp, uykulu gözlerle ki en azından ben öyleydim, It Follows filmini izledik.


Salona girerken bu saatte kim gelir yahu dediğim salon tıklım tıklım dolmuştu. Birçok korku filmi severle aynı salonda aynı filmi izleme keyfi bir başka oluyor tabii. Ama filmi İstanbul Film Festivalinde izleyemeyenler için de müjdeli bir haber var; film, mayıs ayında vizyona giriyormuş. IMDb puanı bir hayli fazla olan film, seksenli yılların müziklerini anımsatan müziklerle bezenmiş. Konu olarak çok sıra dışı bir şey bulamadım ama korkutma açısından güzel sahnelerle dolu bir film, Peşimdeki Şeytan.  IMDb’deki puanını hak ediyor mu orası da ayrıca tartışılır. İsterseniz ben filmi eğlenceli bir şekilde anlatmaya çalışayım size.

Jay adındaki kuduruk kızımız, her genç kız gibi kankileriyle gününü gün ederek geçirmektedir. Çok hoşlandığı bir erkek arkadaşıyla bir gece arabanın içinde yiyişirken, aniden erkek arkadaşının ağzına burnuna tuttuğu bayıltıcı bir madde sonucu bayılır ve gözlerini açtığında normal giden hayatı birden kâbusa döner.
Erkek arkadaşının yaptığı açıklamaya göre, İblis, cinsel yolla bulaşan bir hastalık gibi onun içine işlemiştir. Aids virüsü ve frengi gibi hastalıkların yanında bok yediği durum, Jay’in peşine düşen iblisle sonlanır. İblis, tuhaf şekillere bürünür ve peşine düştüğü kişiyi takip eder. Takip edilen kişinin ise tek avantajı; iblisin yavaş hareket etmesidir ve kişinin yanına her geldiğinde en azından nezaket icabı kapıyı çalıp, geldiğini bildirmesidir. Nazik iblisimizin büründüğü şekle aldanıp da kapıyı açarsan babalara geldin demektir. O kişi ölür ve iblis o kişiye kimden bulaştıysa tekrar o kişiyi takip etmeye başlar.

Yani anlayacağınız iblisten kurtulmanın tek yolu bir başkasıyla yatıp, iblisi o kişiye musallat etmek. E- durum bu olunca Jay’in de vermediği arkadaşı kalmaz. Fakat iblise yenik düşen arkadaşları sonucu, tekrar iblise maruz kalan jey, yine arkadaşlarının yardımıyla bu durumdan kurtulmaya çalışacaktır.

Filmin gidişatı böyle. Korku severlerleri tatmin edecek türden bir film ama benim favorim diyemem. Ha gecenin o saatinde sinemaya gidip de izlemeye değdi mi dersen vereceğim cevap; ehhhh. Ama en azından festival ruhunu ve It Follows’daki iblisi içinizde daha yakından hissetmek adına güzel bir saatti. Film bitiminde bir grup neden alkışadı, kimi alkışladı onu da anlayamadım ama hadi neyse. J Filme mayıs ayında gitmek isteyecekler için şimdiden iyi seyirler. Film bitiminde, arkanızdan sizi sürekli takip eden biri olabilir. Bir gözünüz arkada olsun. Muck!
IMDb: 7.6

 Vizyon Tarihi: 08 Mayıs 2015
Yapımı : 2014 - ABD
Tür : Korku
Süre: 100 Dak.
Yönetmen : David Robert Mitchell
Oyuncular : Keir Gilchrist ,  Maika Monroe ,  Jake Weary ,  Linda Boston ,  Ruby Harris
Senaryo : David Robert Mitchell
Yapımcı : Rebecca Green ,  Robyn K. Bennett


MİHREZ: CİN PADİŞAHI (2015)

Güzel bir Devlet Tiyatrosu oyununu kaçırınca Mihrez: Cin Padişahı filmine gitmeye karar verdim. Filmin fragmanını izlediğimde efekt anlamında güzel buldum ama insan filmin içine girince efektlerin üzerine biraz daha çalışılması gerektiğini düşünüyor. Filmden beklentim yüksekti açıkçası ama maalesef yine yarı yolda bıraktı bizi. Tatmin olmayan bir korku filmi izleyicisi kitlesi olarak salonu terk ettik.


İnternette, filmi izleyen kişilerin yorumlarını biraz sert buldum açıkçası. Küfürler ve aşağılamalarla bir filmin yorumu yapılmaz. Her gidilen film bir risktir aynı zamanda. Fragmanına, konusuna ve afişine bakıp gitmişsindir ama film kötü çıkmışıtır. Olabilir. Bu böyle devam edecek değil neticede. Yinede her filme şans tanınmalı. Ben filmi beğendim mi; maalesef hayır.

Filmin başlangıcı, Son Durak filminden esinlenilmiş gibi başlıyor. Sağlam bir korku filmi izleyicisi bu detayı asla kaçırmaz. Betül kızımızın doğum günü için gelen genç elemanlar, Betül’ün bir arkadaşı tarafından cin çağırma seansıyla sürprize uğrarlar. Aslında hiç biri bu cin çağırma seansını istemez ama sanki mecburlarmış gibi neden o masaya otururlar anlamadım gitti. “Hadi abi şu işi bitirelim de kurtulalım” der içlerinden biri. Ama neden? Çocuuuum mecbur değilsiniz ki. Sizi kim zorluyor.Betül, cin çağırma senasında kötü şeyler olduğuna dair bir hayal görür Ve bu senasın bir an önce bitmesini ister. Fakat olan olmuş, ve cinlerin padişahı gençlerin peşine düşmüştür. Cin,  tüm gençlere musallat olmuştur ve ondan kurtulmanın tek yolu, Betül’ün geçmişiyle ilgili olaylardır.

Bir de filmin içinde zırt-pırt ortaya çıkan yaşlı bir teyze var. Kendisi cinler hakkında bilgili bir kişi ve bir sahnede cin padişahı ile ilgili resmen ders veriyor. İşte o sahnede fanalık geldi. Ya resmen Yaşar Nuri hoca gibi iki saat cinler hakkında bilgi veriyor. Filmin bir diğer eksi tarafı da,  oyuncuların birçoğunun fazlaca amatör havası vermesiydi. Tek tük iyi oyuncular da vardı elbette ama, gençlerin çoğu bir faciaydı. Kendilerini biraz daha geliştirmeliler yâda bu roller onlara uygun değildi. Oyuncu kadrosu seçimi kötüydü ne yazık ki.

Türk korku sinemasının emektarları haline gelmeye aday olan şu cinleri artık kendi hallerine bıraksak ve farklı korku hikâyeleriyle yol almaya çalışsak nasıl olur acaba? En sonunda kafamı kızdıracaksınız ve bana senaryo yazıdıracaksınız heee… Hadi yerkese iyi seyirler.


Vizyon Tarihi: 17 Nisan 2015
Yapımı : 2015 - Türkiye
Tür : Gerilim ,  Korku
Yönetmen : Doğa Can Anafarta
Oyuncular : Melisa Toros ,  Tarık Ündüz ,  Doğa Konakoğlu ,  Leyla Yüngül ,  Haldun Boysan
Senaryo : Doğa Can Anafarta
Yapımcı : Metin Anter ,  Nedim Anter
Diğer Adı : Cin Daveti

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder