26 Nisan 2015 Pazar

BEYOND THE REACH- AVIN ÖTESİNDE, THE CANAL- ÖLÜM FISILTISI, FOG- SİS

BEYOND THE REACH- AVIN ÖTESİNDE (2014)

Robb White’nin romanından uyarlanan filmin sonund
an başlayayım hemen. 7.2 puanındaki filmin sonu neden bu kadar kötü ve klasik bitti onu anlayamadım. IMDb puanının bu kadar yüksek olmasının sebebini neredeyse siyasi konulara ve iktidara yakınlık meseleleri falan sanacam neredeyse. Ha film fena değil; heyecan ve aksiyon-gerilim açısından beklentiyi karşılamıyor değil. Mıchael Douglas amcayı da epeydir bir filmde izlemiyordum, hasret gidermiş olduk.


Filmdeki çöl görüntülerini sevebilirsiniz ki benim çok hoşuma gitti. İlerleyen sahnelerdeki kızgın güneşin, insan üzerindeki etkisini yansıtmak için yapılan makyajlar da hiç fena değildi. Öyle bir çölde çırılçıplak kaldığınızı düşünsenize. Kıçınızda yumurta bile pişebilir.

Michael amca avlanmak için çöllere çıkan zengin bir iş adamını canlandırır. Yakışıklı oyuncu Jeremy Irvine ise onun yanında ona yardımcı olmak için peşine takılır. Kamyonetin içinde sohpet, muhabbet derken avlanma üzere çölü karış karış gezmeye başlarlar. Tam bu sırada Madec (Michael amca) net olarak göremediği bir canıya ateş eder ve bu canlının yanına gidince babalara geldiğini anlar. Çünkü öldürdüğü bir hayvan değil, yardımcısı Ben’in de( Jeremy Irvine) tanıdığı kasabadan yaşlı bir amcanın ta kendisidir.

Ben, ölen yaşlı adamın cesedini alıp, kasabaya götürmelerini söylerken, bizim çakal iş adamı Madec ise her şeyi unutmasını, cesedi kasabaya götürürlerse başlarına daha büyük bir bela açılacağını söyler ve Ben’e yüklü miktarda para ve süper bir hayat vaad eder ve Ben’de bu teklisi kabul eder.


Ama bizim yakışıklı oğlanın içi rahat etmez ve ölen adama duyduğu saygıdan dolayı anlaşmayı bozar. Sen misin anlaşmayı bozan, diyen Madec ise eline aldı mı pompalı tüfeği, Ben önde, kendisi arkada, başlar Ben’i kovalamaya. Ava çıkan Ben, kendisi av olmuştur ama Madec’i de birçok sürpriz beklemektedir. 

IMDb :6.6


Yapımı : 2014 - ABD
Tür : Gerilim
Yönetmen : Jean-Baptiste Léonetti
Oyuncular : Michael Douglas ,  Jeremy Irvine ,  Hanna Mangan Lawrence ,  Ronny Cox ,  Patricia Bethune
Senaryo : Robb White ,  Stephen Susco
Yapımcı : Michael Douglas ,  Alton Walpole
Diğer Adı : The Reach
THE CANAL- ÖLÜM FISILTISI (2014)
Sırada İrlanda yapımı bir film var. Ben filmi izlerken pek çok kere farklı farklı filmlere gidip geldim. Film, bence orijinal bir film denemez. Sanki pek çok filmden esinlenerek yapılmış gibi görünüyor. Benim yakalayabildiklerim; The Amitiyville Horror (Dehşet Sokağı), Sinister (Lanet) ve The Ring (Halka). Ama yinede izlemeye değer bulunabilinir. Film, fantastik, kabus gibi sahnelerle dolu olmasına rağmen temelinde yatan şey; dramatik bir psikolojik gerilim.


Ulusal bir film arşivcisi olan David, yardımcısıyla birlikte okullarda sunumlar yapıp, öğrencilere gerçek cinayetlerin yaşandığı çok eski film kayıtlarını ziletip, çocukların ödelerinin boklarına karışması sağlayan iş arkadaşıdırlar.
Bir süre sonra David ve karısı yeni bir ev satın almaya karar verirler ve nerde hayalaetli bir ev vardır, gider onu bulurlar. Genelde bu tür evlerin geçmişi saklandığı için ucuza verilen bu evlere atlayacak moronlar mutlaka bulunmaktadır.

David ve karısı eve yerleştikten bir süre sonra, David’in iş arkadaşı bu eve ait bir film kaydını David’e verir; film de bu evde daha önceden yaşanmış gizemli ve korkunç olaylara ait görüntüler yer almaktadır; yaratıklar, ruhlar, cinayetler. Bütün bunlar olurken, karısının kendisini aldattığından şüphelenen David, onu bir gece takip ederek gerçeği öğrenir ve o gece karısı kaybolur. Polis devreye girince, işin arkasında David’in olduğunu düşünseler de, David’e göre bu cinayetin tek sorumlusu; film de izlediği yaratıklardır.


IMDb: 5.9

Vizyon Tarihi: 29 Mayıs 2015
Yapımı : 2014 - İrlanda
Tür : Korku
Süre: 90 Dak.
Yönetmen : Ivan Kavanagh
Oyuncular : Rupert Evans ,  Antonia Campbell-Hughes ,  Anneke Blok ,  Serena Brabazon ,  Steve Oram
Senaryo : Ivan Kavanagh
Yapımcı :  -
Diğer Adı : KanalTHE FOG- SİS (1980)

Oh! Film de kimler yok ki; Sapık filminin meşhur duş sahnesindeki sarışın hatun Janet Leigh, Halloween filmin yıldızı Jamie Lee Curtis, Adrienne Barbeau ve yönetmen koltuğunda John Carpenter. Halloween kadar başarılı olamasa da klasik filmler arasına yerleşmeye aday bir film diyebileceğimiz bir film Fog. Filmi izlerken, filmdeki sahil kasabasında, kasabanın sürekli caz çalan yerel radyosunu dinleyerek orada yaşabileceğimi düşündüm. Taaaa ki ortalığı sis basıp, elinde kacanlarla insanları öldüren yaratıklar ortalığa çıkana dek. Ama kasabanın öyle bir sakin havası var ki, sanırım o kasabada bu yaratıklarla da yaşabilirim.


Yüz yıl önce kasabaya gelen bir gemi batınca, tüm gemi mürettebatı da gemiyle birlikte batar ve ölürler. Kasaba halkı da gemideki altınları çorlayıp, altınları erittikten sonra dev bir altın haç yaparlar ve günümüze kadar bu haç gelir. Sessiz ve sakin bir yaşam süren kasabalılar, bir gün kasabayı saran sisle birlikte tek tek ölmeye başlarlar. Sisin içinden, intikam amaçlı ve kasabadaki altınlarını geri almaya gelen hayaletler, alacaklarını alana kadar insanları rahat bırakmayacaklardır.

Kefenin cebi yok diyecem ama bizim hayalet mürettebat hiç de öyle düşünmüyor. “Altınlarım da altınlarım” diyen hayaletlerin iki eli de kasabalının yakasında. Filmin dvd’sini piyasada bulabilmeniz mümkün. Filmi cumartesi gecesi keyfi olarak seçtiğim için, yanında da kendi ellerimle yaptığım patatesli ve peynirli börekleri yiyerek keyfime keyif kattım. E- yanında da mis gibi bir çay. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder