24 Nisan 2015 Cuma

A GIRL WALKS HOME ALONE AT NIGHT (2014) GECE YARISI SOKAKTA TEK BAŞINA BİR KIZ

GIRL WALKS HOME ALONE AT NIGHT (2014)
GECE YARISI SOKAKTA TEK BAŞINA BİR KIZ

Romantik vampir hikâyeleriyle örülü filmleri son yıllarda pek çok kez izledik. Hatta daha önceki yazılarımda da yazdığım gibi, eski yırtıcı vampir filmleri, devrini çoktan kapattı. Fakat son yıllarda festival filmleri arasına da sızan vampir filmleri yeni bir, vampir filmi devrini de açmaya başladı; daha siyah beyaz, daha sıkıcı, daha sanatsal. Daha önce başka örneklerini de izlediğimiz festival vampirlerine yeni bir örnek de senaryosunu ve yönetmenliğini Ana Lily Amirpour’dan geldi.

Uluslar arası İstanbul Film Festivali kapsamınca gösterilen film artık vizyonda. Pek çok kere entelektüel yorumlarını okuduğunuz filmi en eğlenceli şekilde bir de benden okuyun isterseniz. E- hadi o zaman başlıyorum.
Öncelikle bir siyah beyaz görüntü tutkunu olarak filme bayıldı,  bayıldım ve bayıldım. Görüntülerine tabii. Yoksa film de abartılacak bir konu olmadığını düşünüyorum. Ama kendi türünün de başarılı örneklerinden olduğunu belirtmem lazım. Filmin sadece görüntülerine değil, aynı zamanda müzikleri de gayet hoşuma gitti. Filmdeki uzun aralıklarla gelen replikler her ne kadar sıkıcılık seviyesini arttırmış olsa da, sanatsal tarafı ağır basan filmlerin ortak özelliği diyip, geçiyorum filmi anlatmaya.

İran’da hayali bir kasaba. Hani biraz Sin City hesabı çizgi romanlardan fırlamış siyah beyaz bir mekân. Bu kasabada aylak aylak geceleri dolaşan kara çarşaflı bir kız. Karanlığın çökmesiyle suç çetelerinin, fahişelerin ortalıklarda cirit attığı ve her tür madiliğin döndüğü bir yer yani anlıyacağın. Kendi halinde sokaklarda dolaşan kız, göründüğü kadar masum değildir aslında. Kara çarşafının altındaki gizem ortaya çıkıverdiği an karşısındaki kişi için iş işten geçmiş oluyor maalesef.

Gizemli kızımız aslında bir vampirdir ve kadın başına sokaklarda namusunu mu korusun, av peşinde mi koştursun, yoksa yaşadığı bu yapayalnız karanlık sokaklarda kendine bir hayat arkadaşı mı bulsun şeklindeki kadınca sorunlarıyla yaşarken, gecenin bir vakti karşısına çıkan kasabanın yağız delikanlısına gönlünü kaptırıverir.
Bizim şapşal Arash ise bir kostüm partisinden Dracula kostümüyle eve döndüğü için vampir kızımızı tam anlamıyla cezbetmiştir. Dracula’yı şatoda ararken, sokakta bulan kız ise yeni bir sayfa açarak, Arash ile sevgi denen, daha önce hiç tatmadığı duyguyu mu tadacaktır, yoksa Arash hiddetli bir şekilde konuştukça boynunda şişen seksi şah damarının içindeki kandan mı tadacaktır.


Film bugün sinemalarda, ama “sinemaya gitmeye vaktim yok, aaa bu film bizim maaaalede gösterilmiyor” derseniz filmi internetten de izleyebilirsiniz. Bu arada “film internette” demişken, korsandan çok memnunmuş gibi görünen dağıtımcı film şirketleri, dvd şirketleri yada sinema sahiplerinin tuzu oldukça kuru görünüyor ki, bu konu hakkında hiç sesleri solukları çıkmıyormuş gibi bir durum var ortalıkda. Biraz daha sesinizi yükseltip, görünür hale geldiğiniz zamana kadar ben de filmlerin internette kol gezip gezmediğiniz yazıcam. Oh olsun hıh!

IMDb: 7.1

Vizyon Tarihi: 24 Nisan 2015
Yapımı : 2014 - ABD
Tür : Gerilim ,  Korku ,  Romantik
Süre: 99 Dak.
Yönetmen : Ana Lily Amirpour
Oyuncular : Mozhan Marnò ,  Marshall Manesh ,  Pej Vahdat ,  Sheila Vand ,  Rome Shadanloo
Senaryo : Ana Lily Amirpour
Yapımcı : Sina Sayyah ,  Justin Begnaud

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder