29 Mart 2015 Pazar

TIDELAND- KÂBUSLAR DİYARI (2005)

TIDELAND- KÂBUSLAR DİYARI (2005)
Son zamanlarda iyi bir gerilim çıkmıyor diye şikâyet ederken, eski gerilim filmlerine göz atıp içlerinden cımbızla çekip çıkardığım filmler olmuyor değil. Bunlardan biri de Tideland. Tideland’ın dvd’sini Feriköy eskiciler pazarında dolaşırken buldum. Daha doğru Arkadaşım Kadir’in dikkatini çekip, tezgâhtan çıkardığı bir dvd oldu. Dvd’yi elime tutuşturduğunda hah dedim, işte film budur.
Aslında tideland, sandığınız gibi tamamıyle bir gerilimden ibaret değil. İçerisinde bolca dram yer alan filmin fantastik, masalsı bir yapısı da var. Alice Harikalar Diyarında hikayesinden esinlenerek yola çıkılan film Alfred Hitchcock tarzı ile birlemiş gibi görünüyor. O zaman ben filmi anlatmaya çalışayım.

Film başladığında uyuşturucu bağımlısı annesi ve babası ile başa çıkmaya çalışan bir kız karşımıza çıkıyor; Jeliza- Rose. Çatlak bir karakter olan anne, bir gün uyuşturucu yüzünden saten kombinezonuyla nalları dikince, Rose, annesinin kendisine vermediği çikolataları, annesinin cesedinin yanından alarak kemirmeye başlar. Babası da eski bir rock yıldızıdır ve karısının ölümünün ardından Rose’i alıp, annesinin evine gider.

Burada da durum pek farklı değildir. Rose’nin ninesi ölmüştür ve evi harabe bir şekilde bulurlar. Her şeye rağmen bu evde yaşamaya başlayan baba kızın hayatı pek farklı olmasa da, Rose yine hayalinde yarattığı kahramanlarla mutlu olmanın yolunu aramaya çalışır.

Babası eroini çaktıktan sonra “hadi ben tatile gidiyorum” der her defasında. Eroinden dolayı uçuşa geçerken tabiri hep budur; tatile gitmek. Baba yine bir gün tatile gider ve bu kez bir türlü geri dönemez. Babasının tatilinden dönmesini bekleyen Rose, ölmüş babasını hayalinde hala yaşatarak mutlu olmanın yolunu arar.

Bu arada konuşan oyuncak bebekleri ile yalnızlığını bastırırken, yine konuşan sincaplar ve her birinin adı olan ateş böcekleri Rose’ye yol arkadaşı olur.
Tanışmış olduğu zihinsel engelli arkadaşı ve onun cadıya benzeyen ve ölmüş insanların gömülmektense içlerini doldurulup, hiçbir şey yokmuş gibi hayata devam edilmesini savunan çatlak ablası ile tanışınca hayatının gidişatı değişmeye başlar. Rose için tek bir arayış vardır hayatta; mutluluğun peşinde koşabilmek.

Film her ne kadar bir çocuğun gözünden eğlenceli bir şekilde yansıtılmış olsa da, ağır bir dramatik ve ürkütücü bir havası var. Çatlak karakterlerin bolca yer aldığı filmi ben sevdim. Ayrıca filmin görüntüleri oldukça güzel. İzlemek isterseniz şimdiden iyi seyirler.

Ha bu arada Uluslar arası İstanbul Film Festivali kapsamında gösterilecek olan ve yılın en iyi filmi olarak iddia edilen It Follows- Peşimdeki Şeytan filmi için biletlerimizi aldık. Filmi izlemek ve Korkukolikte yazmak için sabırsızlanıyorum.
 Yapımı : 2005 - Kanada ,  İngiltere
Tür : Dram ,  Fantastik ,  Gerilim
Süre: 120 Dak.
Yönetmen : Terry Gilliam
Oyuncular : Jodelle Ferland ,  Jeff Bridges ,  Jennifer Tilly ,  Janet McTeer ,  Brendan Fletcher
Senaryo : Terry Gilliam ,  Tony Grisoni
Yapımcı : Gabriella Martinelli ,  Jeremy Thomas

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder