1 Mart 2015 Pazar

DEAD SOULS, THE WOMAN IN BLACK 2: ANGEL OF DEATH, THE CALLER, MERCY

DEAD SOULS- ÖLÜ RUHLAR (2012)

Tamam, be tamam J biliyorum. Filmin komik bir adı var. E-film de zaten biraz tırtıngendi. Walla bakın, sizin için ne filmlere katlanıp da seyrediyorum. Hoş, bunda biraz benim kendi kendime kaşınmışlığım da söz konusu. Meraktan dolayı her korku filmine mutaka bir parmak atmışlığım vardır. Film kötü yâda iyi. N’apiiim abi, neticede sizlerle paylaşmak da hoşuma gidiyor.
Ölü Ruhlar, kendisine miras kalan evin peşine düşmüş bir genç delikanlın hikâyesi. Çaktınız dimi konuyu? Evet; yine miras kalan bir hayaletli ev var başrolde.

Film, ürkütücü, daha önce yaşanmış korkunç bir hikayeyle başlıyor. Geçmişte nelerin döndüğünü gördüğümüz evde, evde yaşayan tüm aile fertlerinin baba tarafından öldürülüp, çarmıha gerilmesiyle olaylar başlıyor.
Johnny Petrie 18 yaşına girince, geçmişinde kötü olayların yaşandığı bu evin kendisine miras kaldığı haberini alır ve evi kolaçan edip, satmak için bu evin yolunu tutar. Çaresizlikten dolayı evde yaşayan genç bir kızla tanışır ve evin gizemi ortaya çıkmaya başlar.

Evin geçmişinde yaşanan olaylar neticesinde ölen kişilerin ruhları evin içinde cirit atmaya başlayınca, Johnny ve evde kalan kız da korkudan 3/5 atmaya başlarlar. Evin geçmişiyle yüzleşmeleri zor olacaktır.

Bu film için fazla bile yazdığımı düşünüyor, filmdeki korkutucu sahnelerin sadece, kendi kendine ve gıcırtılı bir şekilde açılan kapılardan ibaret olduğunu hatırlatmak istiyorum. Baktınız ki izleyecek bir halt yok, hah işte o zaman izleyebilirsiniz.


IMDb: 4.5
Yapımı : 2012 - ABD
Tür : Gerilim ,  Korku
Süre: 92 Dak.
Yönetmen : Colin Theys
Oyuncular : Magda Apanowicz ,  Jesse James ,  Bill Moseley ,  Geraldine Hughes ,  Bridget Megan Clark
Senaryo : John Doolan ,  Michael Laimo
Yapımcı : Steven Adams ,  Bonnie Farley-lucasTHE WOMAN IN BLACK 2: ANGEL OF DEATH
SİYAHLI KADIN 2: ÖLÜM MELEĞİ (2014)


Biliyorsunuz filmin ilki Susan Hill’in aynı isimdeki kitabından uyarlamaydı. Kitap Türkçeye de çevrildi. İkinci kitap da hemen arkadan geldi. İkinci kitap da hikâye, güzel bir şekilde birbirine bağlı olarak devam etse de, ikinci filmin yönetmen koltuğunda farklı bir isimden mi kaynaklanıyor bilemiyorum ama, korkutma açısından ilk filme göre biraz yetersiz kalmış gibi. Bu arada kitabın ikincisi henüz Türkiye’de Türkçeye çevrilmiş değil.

Bu kez konu, İkinci Dünya Savaşı sırasında geçiyor. Genç hemşire Eve, savaş sırasında aileleri tarafından yalnız bırakılan küçük çocuklara bakmakla sorumludur. Eve, çocukları topladığı gibi, ilk filmden hatırladığımız hayaletli eve, Eel Marsh Hose getirir. Eel Marsh House, hükümet tarafından askeri psikiyatri kliniğine dönüştürülmüştür.

Çoluk- çocuk eve yerleşir ve bir süre sonra, her hayaletli ev filminde olduğu gibi psikopata bağlayan çocukların sayısının artmasıyla devam eder. Evdeki karanlık güç çocuklarla beslenmektedir ve ilerleyen günlerde evin karanlık yüzü tamamen yüzünü göstermeye başlayacaktır. Duvaklı hayalet kadın, tüm kötülüğü ile tekrar iş başındadır.

Duvak takma meraklısı hatunlardansanız, sizi duvaktan soğutacak olan film, ilk filme göre biraz vasat kalsa da, o dönemin atmosferini en iyi şekilde verebilmiş gri bir film Siyahlı Kadın 2. Uzunca süren sessiz sahnelerin ardından, ilk filmde olduğu gibi şok seslerine ihtiyaç duymadan koltuktan hoplatmayı başarabiliyor. İlk filmde elektriğin olmamasından dolayı sürekli elinde mumla dolaşan genç bir adamın elindeki mumun bile her an sönmesi tedirginlik yaratırken, ikinci filmde teknolojinin ilerlemesiyle elektriğe bürünen ev, yanan lambalarla ışıl ışıl. E- haliyle o kapkaranlık evin büyüsü de yavaştan kaçmış gibi. Üçüncüsü gelecekmiş gibi açık kapı bırakarak biten film ilginizi çektiyse, ilk önce birincisini, ardından ikincisini izleyin derim. Herkese şimdiden iyi seyirler.IMDb: 5.2

Yapımı : 2015 - İngiltere ,  ABD
Tür : Dram ,  Fantastik ,  Gerilim ,  Gizem ,  Korku
Süre: 90 Dak.
Yönetmen : Tom Harper
Oyuncular : Jeremy Irvine ,  Helen McCrory ,  Adrian Rawlins ,  Oaklee Pendergast ,  Richard Banks
Senaryo : Jon Croker ,  Susan Hill
Yapımcı : Roy Lee
Diğer Adı : The Woman in Black: Angel of DeathTHE CALLER- ZİYARETÇİ (2011)


Film olarak sanki olacakmış da, olamamış gibi duran film, güzel bir hikâye, sürprizli bir son. Film bittikten sonra, sanki daha iyi de yapılabilirmiş, hikâye heba olmuş hissine kapıldım ama sonuç itibariyle keyif alarak izlediğim bir film oldu Ziyaretçi. True Blood dizisinin yıldızı Stephen Moyer bir üniversite öğretmeni olarak karşımızda bu filmde. Reachelle Lefevre ise sopa çekirgesi besleyen genç bir kadın olarak karşımızda.

Mary kocasından yeni ayrılmış ve kendine yeni bir hayat kurmaya çalışan bir kadındır. Kendisine uygun bir ev kiralar ve bir süre sonra girdiği yanlış bir dersin öğretmeniyle işi pişirir. Arkadaşlıkları zamanla duygusal bir boyuta dönüşünce, hem Mary hem de sevgilisi, eski koca tarafından rahatsız edilirler.

Mary, bir yandan eski kocasıyla uğraşırken, öte yandan da ev telefonuna gelen esrarengiz telefonlarla uğraşmaya başlar. Telefonun ucundaki kadın, geçmişten aradığını söyler ve Mary çok rahatsız olur. Mary, geçmişten aradığını söyleyen bu esrarengiz kadından kurtulmaya çalışır fakat bu kadının Mary’i bırakmaya hiç niyeti yoktur.


IMDb: 6.1

Yapımı : 2011 - PortoRiko ,  ABD
Tür : Gerilim ,  Gizem ,  Suç
Süre: 92 Dak.
Yönetmen : Matthew Parkhill
Oyuncular : Rachelle Lefevre ,  Stephen Moyer ,  Luis Guzmán ,  Lorna Raver ,  Brian Tester
Senaryo : Sergio Casci
Yapımcı : Robin Fox ,  Amina Dasmal


MERCY (2014)


Bu hafta size anlatacağım yeni bir film daha var; Mercy. Gecen hafta bir siteden siparişlerini verdiğim dvd ve kitaplar oldu. Bu kitaplardan biri de Stephen King ustanın Karanlık Öyküler isimli kitabıydı. Kitap henüz elime ulaşmadı ama içinde yer alan 14 hikâyeden biri bakalım Mercy isimli filmin ilham kaynağı; Büyükanne isimli hikâyesi de yer alacak mı?

Evet; Mercy, Stephen King’in Büyünanne isimli hikâyesinin filme uyarlanmış hali. Bir saat on sekiz dakikalık süresiyle pek beğenebildiğim bir film olmadı açıkçası. Hikâyeyi kitaptan okuma şansına henüz sahip olamadığım için ne kadar iyi bir şekilde uyarlandı orasını maalesef bilemeyeceğim. Film biraz ağırdan ilerliyor ve bir ninenin cozutmasıyla deva ediyor.
İki oğluyla yaşayan dul bir kadın, annesini kaldığı huzur evinden almak zorunda kalır ve hayatları biraz daha zorlaşmaya başlar. Bir süre sonra kadının doğaüstü güçleri ortaya çıkıp, işler çığırından çıkmaya başlayınca tüm aile fertleri, büyükannenin içinde barındırdığı karanlık gücün etkisinden kurtulmaya çalışacaklardır.

Filmi izlemeye başlamadan önce, sinema filmi gibi değil de, televizyon için çekilmiş bir filmi izlemek için ekranın başına oturun. Zaten, Stephen King’in televizyon için eski hikâyelerini ortaya çıkardığını düşünüyorum. Yani son zamanlarda izlediğimiz Stephen King imzalı filmler tamamıyla televizyon için hazırlanmış gibi görünüyor. Tabii bundan yüzde yüz emin değilim. Daha önce burada yazdığım, Stephen King imzalı A Good Marriage’ de bunardan biriydi. İzleyeceklere şimdiden iyi seyirler.IMDb: 5.0

Yapımı : 2014 - ABD
Tür : Gerilim ,  Korku
Süre: 79 Dak.
Yönetmen : Peter Cornwell
Oyuncular : Dylan McDermott ,  Chandler Riggs ,  Frances O'Connor ,  Joel Courtney ,  Amanda Walsh
Senaryo : Stephen King ,  Matt Greenberg
Yapımcı : Jason Blum ,  Phillip Dawe

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder