22 Şubat 2015 Pazar

SUÇ ZAMANI, TALES FROM THE DARK 1, İNTİKAM ve CRAWLSPACE

Korkukolikler merhaba. Biliyorsunuz her film sonrası yazdığım blog yazılarının belli bir yayın zamanı yoktu. Bundan sonra filmleri haftalık olarak izleyip, yazılarını toplu olarak yayınlamayı düşündüğüm için, her pazartesi bloğu ziyaret edip, filmlerin yazılarını toplu olarak okuyabilirsiniz.


LOS CRONOCRIMENES-SUÇ ZAMANI

IMDb’de hatırı sayılır bir puana sahip film, bir İspanyol filmi ve 2007 yılına ait. 2014 yapımı Predsestination filmini izlenler varsa ve bu filmi izlerken kafası karışanlar varsa, Suç Zamanı’nı izlerken de kafa karışıklığı yaşayabilir. Çünkü konu hemen hemen aynı. Belki de 2014 yapımı olan film, 2007 yapımı olandan konuyu çorlamış olabilir.Film, ilk başlarda eli bıçaklı bir maskeli katil imajı çizse de bir süre sonra bilim-kurguya dönüşüyor.

Film de; aynı, ama üç ayrı zamanda, üç ayrı Hector’un hikayesi geçiyor. Nasıl mı? Hector kendi halinde sıradan bir herifken karısıyla birlikte aldıkları yeni evlerinin tadını çıkartmaktadırlar. Bir gün  bahçede yaymış otururken, elindeki dürbüne bir av takılır; çıplak bir kız. Bu kızın neyin nesi olduğunu merak eder ve soluğu bu çıplak ve baygın kızın yanında alır. Kızın ölü mü, yoksa baygın mı olduğunu anlayabilmek için kıza sopa fırlatır. Erkek aklı işte pehhh! Neyse tam o esnada kafası bandajlı bir herif tarafından saldırıya uğrar ve ondan kaçmak için kendini bir laboratuvar binasına atar. Orada tanıştığı bir bilim adamı ona yardım etmek istediğini söyler ve Hector’u tuttuğu gibi eften püften bir uyduruk zaman makinesinin içine sokar ve Hector geçmişe gider. Ve bir bakar ki; kendisinden iki tane daha var. Bu noktadan sonra Hector 1 ve Hector 2 asla karşılaşmaması gerekmektedir ve işler biraz karışır.

Filmin eksik yanlarından ikisi; filmin bütçesinin düşük ve oyunculukların da biraz vasat olması. Bu iki noktanın dışında zor bir senaryoya sahip olmasına rağmen, derli toplu bir senaryo çerçevesi içinde ilerliyor olması gayet güzel. Şimdiden iyi seyirler.IMDb: 7.2


Yapımı : 2007 - İspanya
Tür : Bilim Kurgu ,  Aksiyon ,  Dram ,  Gerilim ,  Gizem ,  Macera
Süre: 88 Dak.
Yönetmen : Nacho Vigalondo
Oyuncular : Bárbara Goenaga ,  Karra Elejalde ,  Nacho Vigalondo ,  Candela Fernández ,  Juan Inciarte
Senaryo : Nacho Vigalondo
Yapımcı : Eduardo Carneros
Diğer Adı : Time Crimes
TALES FROM THE DARK 1


Film, Hong Kong, 2013 yapımı bir film. İkincisi de yapılan filmin ilkinde üç ayrı hayalet hikâyesi, üç ayrı yönetmenin gözünden çekilmiş ve işin içine bir parça da komedi katılmış. Walla bir büyücünün terlikle fotoğrafların üzerine “al sana, seni lanetliyorum” diye vurması bana komik geldi. Bir başka hikâyede de karakterlerin eğlenceli ve komik tipler olması dikkatimi çekti. Çinli yazar Lilian Lee tarafından yazılan hikâyelerin final kısımları aslında kıssadan hisse türünden olsa da, Uzak Doğunun klasik, dramatik hayalet öykülerinden öteye gidebilmiş değil.

İlk hikâye de; kendisine hayaletleri musallat eden, bir göz odanın içinde yaşayan bir amcaya ait. Her çalıştığı işi bu hayaletler yüzünden bırakmak zorunda kalan adam, en sonunda ölülerin yakılıp, küllerinin saklandığı kapları çalar ve bu kapları, şarkıcı Ceylan’ın tekniği, şantaj-montaj ile ailelerine satmaya başlar.

İkinci hikâyede ise; hayaletleri görebilme yeteneğine sahip bir medyumun bu özelliğini ailesine de geçmesi sonucu, kızıyla birlikte, okyanusta boğulan bir kızın hayaletiyle olayın bir intihar mı, yoksa bir cinayet mi olduğu hikâyesi anlatılır. Bu hikâyedeki baba-kız matrak iki tip. Güler misin ağlar mısın hesaaabı.

Son hikaye, görsel efekt adına en azından umut vaat eden bir hikaye. Senenin beli dönemlerinde, şehirde büyücüler ortaya çıkar ve halkın katılımıyla her kes nefret ettiği kişilere bu büyücüler yardımıyla büyü yaptırır. Bilemiyorum, yâda iyi büyü yaptıranlar da olabilir. Hikâyede kötü büyü tarafı verilmiş sadece. Bu hikâyedeki büyücü kadına bir başka kadın gelir ve oğlunun metresine lanet büyüsü yaptırır. Bu kadına ait herkesin gebermesini isteyen kadın, metrese ait bir fotoğrafı büyücü kadına verir ve işte orada korkukolik gülmekten kopar; kadın, elindeki terlikle bir tekerleme söyleyerek fotoğraftaki kadının ağzına ağzına vurur. Walla bu yöntem bu filmde büyü olarak yapılmış ama biz Türklerde annelerimizin feci halde tutturduğu bir ceza yöntemi olarak bilinir. Ters bir şey mi yaptın; ağzına terlik! Yani anlayacağın, terlik, her koşulda, her ülkede ceza amaçalı bir gereç.  Hadi herkese iyi seyirler.IMDb: 5.6

Yapımı : 2013 - HongKong
Tür : Korku
Süre: 114 Dak.
Yönetmen : Simon Yam,  Fruit Chan,  Chi-ngai Lee
Oyuncular : Simon Yam ,  Kelly Chen ,  Tony Leung Ka Fai ,  Shaw Yin Yin
Senaryo : Fruit Chan ,  Chi-ngai Lee
Yapımcı : William Kong


STRAIGHTEADS- İNTİKAM

Gelelim İntikam filmine; 2007, İngiltere yapımı filmin dvd’sini bir ucuzluk sepetinden yürüttüm. Filmin IMDb’de deki puanı fena sayılmaz fakat bendeki puanı bir hayli düşük. Birkaç film sitesindeki yorumları okudum da, filmi, Mezarına Tüküreceğim filmine benzeten bir kaç kişi olmuş. Sanırım bu arkadaşlar, Mezarına Tüküreceğim filminin sadece fragmanını izlemiş olmalılar. Straightheads’da bir intikam filmi fakat Mezarına Tüküreceğimin yanında çok soft kalıyor. İntikam almak isteyen kızımız sadece elindeki tüfekle pusuya yatmaktan başka bir şey yapmıyor çünkü.

Film de Adam adında bir adam var ve güvenlik kamerası takmak için geldiği evdeki, kendisinden yaşça büyük, güzel ve çekici Alice isimli hatuna âşık olur ve kısa süre içinde aralarında bir ilşki başlar. Alice, Adam’ı gösterişli bir partiye götürür ve dönüşte kaka adamların saldırına uğrayıp, tecavüze uğrarken, Adam ise kaka adamlar tarafından sağlam tarafından dövülür.

İki sevgili uzunca bir süre yaralarını sarmak için kendilerini eve kapatırlar. Bu süre içinde ikisinin de psikolojileri bozulur ve kendilerini toparladıkları bir anda bu olayın intikamını almak için kollarını sıvarlar.

Biraz durgun ilerleyen film, konu olarak Mezarına Tüküreceğim filmini anımsatsa da zerre kadar alakası yok. Çok beğendiğimi söyleyemeyeceğim filmin başrolünde Gillian Anderson ve Danny Dyer yer alıyor. Herkese iyi seyirler.
IMDb: 5.6

Yapımı : 2007 - İngiltere
Tür : Aksiyon
Süre: 80 Dak.
Yönetmen : Dan Reed
Oyuncular : Gillian Anderson ,  Danny Dyer ,  Adam Rayner ,  Kate Bunten ,  Anthony Calf
Senaryo : Dan Reed
Yapımcı : Alexander O'neal ,  Peter CarltonCRAWLSPACE (1986)


Filmi izledikten sonra “vay be” dedim, “eskilerden ne filmler kaçırmışız da haberimiz yok.” Belki çok süper bir film değildi ama son haftalarda karşıma çıkan, 2014 yapımı kötü korku filmlerinin yanında çok iyi geldi diyebilirim. Daha önce okuduğum “Seri Katiller” isimli, üç serilik kitaplardaki birkaç katilden esinlenerek yapılmış diye düşündüm. Adolf Hitler hayranı, doktor, ruh hastası ve ölümle dala geçen bir cani. Ölümün ise onu her defasında ıskaladığını düşünen bir canavar; Dr. Gunther.

Dr. Gunther yaşadığı apartmanda birkaç dairenin sahibidir ve genelde,  kiracıları güzel ve çekici kadınlardır. Kiracıları sadece bir para kaynağı değil, aynı zamanda ileride işleyeceği cinayetlerin de kurbanlarıdır. Onun için birilerini öldürmek çok özel bir uygudur ve bunun için, öldüreceği kişileri de kendi elleriyle domates seçer gibi seçer.

Dilini keserek bir kafese kapattığı kadını kendisine arkadaş olarak seçer ve onu öldürmeden, kendisine bir sohbet arkadaşı gibi yaklaşır. Kadının ise istediği tek şey ölümdür.

Bir süre sonra alt kat dairesi için gelen yeni bir kiracı adayı kadın doktorun evini kiralar ve bu noktadan sonra işler giderek kızışmaya başlar. Dr. Gunther, dairelerin havalandırma kanallarında dolaşarak, her kadının özel hayatını dikizlemeye başlar ve işlediği cinayetler ise giderek artmaya başlar. Yeni taşınan kiracı kadının bu apartmanda dönen dolaplardan hiç haberi yoktur ve kendisini korkunç sürprizler beklemektedir.

Bir saat yirmi dakika boyunca heyecanlı sahnelerle dolu olan filmi izlerken, aynı zamanda bir seri katilin de dünyasına yolculuğa çıkacaksınız. Şimdiden herkese iyi seyirler ve iyi haftalar.

Bu filmin izleme bağlantısını bulamadım ama BURADAN torrent bağlantısını ve BURADAN da uyumlu altyazısını bulabilirsiniz.


IMDb: 5.2

Yapımı : 1986 - ABD
Tür : Korku
Süre: 80 Dak.
Yönetmen : David Schmoeller
Oyuncular : Klaus Kinski ,  Tane Mcclure ,  Talia Balsam ,  Barbara Whinnery ,  Carole Francis
Senaryo : David Schmoeller

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder