29 Ocak 2015 Perşembe

LA CARA OCULTA- GİZLİ ODAKorkukolikler olarak İspanyol korku- gerilim sinemasını sevdiğimizi düşünüyorum. Özgün senaryoların yer aldığı İspanyol korku sineması, hem daha doğal, hem de daha yaratıcı. La Cara Oculta’da bunlardan biri. Filme değişik bir konu hakim, zaman ilerlerken bir dram izliyor gibi düşünürken, aniden bir gizemin içinde kendinizi buluyorsunuz. Senaryonun ters köşeleriyle tanışıp, kişilerin gerçekten katil mi yoksa suçsuz mu olduğunu düşünüyorsunuz. Fakat bu gizemli olaylar keşke final sahnesine kadar gelip de, aniden patlayıp, ağzımızı iki karış açık bıraksaydı keşke dediğiniz o ânâ geliyorsunuz ve tekrar dramatik final sahnesiyle devamı gelecek gibi biten bir film, sizi kendi dünyanıza yolcu ediyor.


Adrian, genç bir orkestra şefidir (bana biraz daha rolüne çalışması gerekiyormuş hissi verdi) ve Belen isimli sevgilisiyle güzel giden bir ilşkileri vardır. Adrian; işinde, gücünde başarılı bir sanatçıdır ve aynı zamanda güzel de bir hayatı vardır. Arada sırada orkestradan, kemancı Nermin ile fingirdeşir fakat Belen’nin gözünden hiçbir nane kaçmamaktadır. Belen, Adrian’ın aşkından emin olabilmek için ona küçük bir oyun oynamak ister fakat bu minik oyun, hiç de istediği gibi ilerlemez ve elini, yüzünü bildiiiin boka bular ve aniden ortadan kaybolur.


Adrian, uzunca bir süre ortaya çıkmayan Belen’den ümidi keser ve “yetti her gece 31 gari” diyip, bir restoranda çalışan güzel bir kızla yeni bir ilşkiye yelken açar. Yeni satın aldığı evde, yeni kız arkadaşıyla mutlu, mesut yaşamaya başlayan Adrian, Belen’den iyicene umudu keser.
Mutlu giden birkaç gün sonrasında; evin su borularından tuhaf sesler duyulmaya, küvetin ve lavabonun içindeki suda beliren titreşimler meydana gelmeye başlar. Sanki tüm bu olanlar, evdeki bir hayaletin belirtisidir ve acilen önlem almaları gerekmektedir. Hayalet avcılarını arayan çift… J Tamam bokunu çıkarttım. Tabii ki böyle bir şey yok.

Film kısaca böyle. İki dakika ciddi olduğum ilk paragraftaki yazımı dikkate almanızı öneririm. Filmin ilk yarım saati boyunca dişinizi sıkın ve bekleyin. İlerleyen dakikalarda filmin gayet güzel aktığını ve daha keyifli olduğunu göreceksiniz. Bu arada filmi izlemek için internet ortamında ararsanız kafanız isim konusunda biraz karışabilir. Üç- beş tane farklı Türkçe isimle yer alması biraz can sıkıcı. Bu yüzden siz orjinal adıyla arayın, yada aşağıda verdiğim izleme bağlantısını kullanarak filmi zileyin. Haaadi herkese iyi seyirler.IMDb: 7.3

Yapımı : 2011 - İspanya ,  Kolombiya
Tür : Gerilim ,  Gizem ,  Psikolojik
Süre: 97 Dak.
Yönetmen : Andrés Baiz
Oyuncular : Clara Lago ,  Martina García ,  Quim Gutiérrez ,  Alexandra Stewart ,  José Luis García
Senaryo : Andrés Baiz ,  Stewart St. John ,  Stewart St. John ,  steward st. john
Yapımcı : Maria Zamora ,  Guadalupe Balaguer Trelles
Diğer Adı : The Bunker, Saklı yüz, La cara oculta

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder