18 Mayıs 2014 Pazar

YAKINDA HEPİMİZ BİRBİRMİZE BENZEYECEĞİZ;ENEMY-DÜŞMAN

Şuana kadar size anlattığım filmleri bir kenara bırakarak bu filmi izlemenizi tavsiye ederim.

Jose Saramago'nun,Nobel Ödüllü,Türkçeye",Kopyalanmış Adam" ismiyle çevrilen kitabından uyarlanmış bu film,izlerken biraz konsantre gerektirebilir.Sinemalarımızda yeni gösterime giren bu filmi izlerken,gerilim türü adı altında izledim ama filmi pek öyle belli bir katagoriye de sokamadım açıkçası.

Kitabını henüz okumadığım filmin sonunda sizi düşündürecek bir kapı açarak bitiyor film.Hatta pek çok kişinin yaptığı gibi,flmin başına dönüp,filmin ilk sahnelerini tekrar gözden geçirebilirsiniz.Film pek çok  kişide aynı etkiyi yaratıyor çünkü.

Adam Bell adında bir tarih öğretmeni,sıradan,tekdüze ve hergün tekrarlanan yaşam tarzından sıkılmış ve tesadüfen bir arkadaşından aldığı tavsiye üzerine "İstenirse Mutlaka Bir Yol Bulunur"isimli filmi kiralar ve evde bilgisayarında izler.Filmin küçük bir karesinde dikkatini çeken  bir şey olur ve o sahneye geri gider,o sahneyi durdurur.Durdurduğu karede gördüğü şey karşısında çok şaşırır;kendisini bir otelde bellboy görevlisini canlandıran bir figuran olarak görür ve o oyuncunun peşine düşer.Film de kendisine tıpatıp benzeyen bu figuran gibi,hepimiz artık hayat denen bu karmaşanın içerisinde de birer figüranlara mı benzemekteyiz,birileri bizi,birbirimize benzememiz için farkettirmeden beyinlerimizi mi yıkamaktadır,aynaya baktığımız zaman asıl görmek istediğimiz şeyi mi görürüz,yaşadığımız kalabalık metropollerde hepimiz aynı şeyleri yaparak aynılaşmakta mıyızdır sorularını bize sorduran bir film.

Katil-kurban kovalamacası,bol aksiyon ve basit,sıradan ve BİRBİRNE BENZEYEN gerilim filmlerinden sıkıldım diyorsanız bu filmi izlemeye başlayabilirsiniz.Bu kez iyi seyirler dilemiyor,kolay gelsin diyorum.Filmi izlerken neden böyle dediğimi anlayacaksınız.Hadi!


IMDb Puanı:7.0

Korkukolik Puanı:Filmi izlemeden önce uykunuzu alın,miskinliği üzerinizden atın,sonra bana gelip,"bu film ne anlatıyor"demeyin paralarım. :)2013 - İspanyaKanada
Gerilim
90 Dak.


José Saramago Javier Gullón

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder