27 Nisan 2014 Pazar

TOPU SİZE ATAN FİLM;Tesis sobre un homicidio/CİNAYET TEZİ

Bir film hakkında araştırma yaparken,bir çok sitede,sıkılsam da film hakkında yorumları okumaya çalışırım.Halkımızın görüşleri önemli değil mi? :) Gerçi pek çoğunu zikime bile takmam;ama bu film hakkında ortak bir görüş var ki o da;"film çok sıkıcı ve sonu çok belirsiz bitti",olmuş.


Ozaman,filmi eğlenceli kılacak bir fikir vereyim size;eğer filmi kalabalık bir arkadaş grubu ile izlerseniz ki bence elinizde imkan varsa öööle yapın ve katilin kim olduğunu siz bulmaya çalışın.Ben filmi yalnız başıma izledim ve film amacına ulaştı;yani bir anda beni sarıp sarmalayıp,cinayeti benim çözmem için iş başına geçti.

Bence bu film,senaryosu yazılırken  tamamiyle bu düşünceyle yola çıkılmış;yani bu senaryoda dedektif sizsiniz.Filme dikkat ederseniz bir polisiye tadında ilerliyor;fakat ortada bir dedektif falan yok;onun yerine eski bir ceza avukatı olan profesörümüz iş başında ve siz.

Film de,cinayetin işlendiği mekana polislerin gelmesiyle,eğitim verilen binanın penceresinden tüm öğrencilerin dışarıya,cinayetin işlendiği sokak kenarına bakarken,profesör ve eski öğrencisinin birbilerine bakış sahnesi hemen dikkatimi çekmişti ve bir izleyici olarak ilk kıllanmayı yaşadım;acaba her ikisi de birbirlerinden mi şüphelendiler,yada her ikisi de bu cinayetin bir parçası mıydı?

Konuya biraz geleyim;Roberto Bermudez,eski bir ceza avukatı ve aynı zamanda bir hukuk fakültesinde profesörlük yapmaktadır.Bir gün ders verdiği fakültenin önünde bir cinayet işlenir ve bizzat kendisi cinayetin işlendiği yere gelerek inceleme yapar.Cinayete dair bulduğu ip uçlarından da faydalanarak katilin peşine düşer.Düşündüğü bir numaralı şüpheli kişi ise öğrencisi Gonzalo'dur.


Yalnız Gonzalo'da ööle hani yabana atılacak bir herif değildir ha.Gayet zeki ve işini bilen,her konuda vik vik öten bir avukattır.Profesör ise sanki onu biraz kıskanır gibi bir duygu yaratır;ama o da bir okadar zeki bir avukattır.Profesörümüz esprik bir adamdır da aynı zamanda.Kitabının tanıtım kokteylinde bir kadın ona arkadan "profesör afedersiniz"şeklinde seslenince kendisi de ağır çekim,cool bir vaziyette kafasını çevirerek"bilmem,eder miyim acaba"şeklinde espriler yapmayı da ihmal etmez. :) Konu yine kaynadı;ne diyordum? :)

Katil,Roberto'ya bazı ip uçları bırakır ve O'nun da bu oyunun içerisinde yer almasını istemektedir.Roberto'nun ise,başka bir cinayet işlenmeden katili bulması için fazla vakti kalmamıştır.


Roberto,psikolog bir arkadaşından katil üzerine inceleme yapıp,onun psikolojik açıdan analizini yapmasını ister.Filmde izlediğimiz psikolog her nekadar az görünse de filmin gidişatı için çok önemli bir karakterdir aslında.Çünkü Roberto bir kişi üzerine yoğunlaşmış ve kafasından geçen tüm senaryoları o kişi üzerinden oluşturmaya başlar ve bizim de sadece o kişi üzerine yoğunlaşmamızı ister.Bu arada psikoloğumuz devreye girer ve tam tersi şeyleri ortaya atar,hem Roberto'nun kafasının karışmasına neden olur,hem de cinayeti çözecek olan bizler için ikinci bir fikir altarnatifi oluşturur.

Genel anlamda yavaş ilerleyen film,yer yer heyecanlı bir hale gelse de genel yapısı ağır bir gidişat içeriyor ve bizi de cinayeti çözerken sindire sindire çözmemizi sağlıyor.Film de kafa karıştırıcı,fakat düşündükçe çok zevkli ip uçları var.

Haaaaadi bakiiiiiiim çalıştırın saksıları,ceset öööle kalmasın ortada.Bu cool filmi herkese tavsiye ediyorum.İzlemeden bu gün yatağa girilmesin,bozuşmayalım ;)


İMDb Puanı:6.3
Kokrukolik Puanı:Bol bol düşündürücü yönüyle sizi dedektif haline sokacak bir film.Gayet başarılı.Her şey detaylarda gizlidir.


GerilimGizemSuç
106 Dak.


Patricio Vega

Thesis on a Homicide

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder