22 Nisan 2014 Salı

HAYALET SEN DE OYNAYALIM MI? RULE#1:THERE ARE NO GHOSTS/BİR NUMARALI KURAL

Bu dünyada üzüntülerinin boyutunda hapis olan ruhlar var....

Filmler de "hayalet"kelimesi bana basit ve komik gelmiştir.O da,küçüklüğümden beri izlediğim Hayalet Casper'den olsa gerek.Ben de pek fazla dehşete neden olan bir kelime değil yani.

Bir Numaralı Kural,da unutmamamız gereken tek şey varsa o da hayalet diye bir şeyin olmaması.Trafik polisiyken bir cinayete tanık olan bir polis memuru aynı zamanda doğa dışı,tuhaf bir olaya da tanıklık eder ve gözlerini bir hastane odasında açar.

Bu kötü olaydan sonra açıklanmayan olaylar bölümüne tayin edilir.Bu bölümde şefinin ona söylediği tek şey vardır;"bir numaralı kuralı asla unutrma;hayalet diye bir şey yoktur."Fakat film baştan sona azılı bir hayalet katilin insanların içine girip çıkmasıyla devam eder.

Filmin yarım saatinde n'oluyoruz be,diye paniklemeyin.Evet;film bu dakikalarda biraz arap kızının göt kıllarına dönüyor ve karmaşık bir hal alıyor.Yüzme havuzunda ölen kızlar mı dersiniz,kendi kendini asan genç kız mı,yoksa kafasını küçük bir akvaryumun içine sokarak intihar eden minik kız mı dersiniz.Bütün bunları izlerken önce anlam veremiyorsunuz ama ben size bir ip ucu vereyim;katil hayaletimiz bir kişinin bedenini kullanarak vucut değiştiriyor ve o kişi kime dokunsa ya katile dönüşüyor,yada kendini öldürüyor.Bizim zamanımızda elim sen de diye bir oyun vardı ya;hah işte bu da elim sendenin Singapur versiyonu;hayalet sen de. :)

Durumu çakozlayan polis memurları bu katil hayaletin peşine düşerler ve onu etkisiz hale getirmeye çalışırlar;ama işleri hiçte kolay olmayacaktır.Film de ilginç ve akılda kalıcı sahnelerden biri de;liseli genç kızların,saçlarından birbirlerini bağlayıp bir zincir oluşturduktan sonra,okulun tepesinden kendilerini aşşağığa zincirleme atlamalarıydı.Ve sonuç:Et yığını.

Filmin sonlarına doğru bu hayaletin neden insanların içine girip-çıkışını,bilhassa neden genç kızların öldürüldüğüne dair sorular cevaplanıyor.2008 yapımı,Singapur-Hong Kong yapımı bu korku filmi ilginizi çektiyse şimdiden size iyi seyirler. ;) 


IMDb Puanı:6.4

Korkukolik Puanı:Merak uyandırıcı,bir kaç yerde hoplatıcı,azıcık da karmaşık.


2008 Singapur-Hong Kong


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder